Чому жовтіє листя картоплі і що робити в такій ситуації?

З яких причин жовтіють листя картоплі і чому важливо вчасно починати їх “лікування”? Ігноруючи зміну кольору листя, ви можете втратити врожай бульб. Тому дізнайтеся прямо зараз, які методи боротьби з жовтизною – найдієвіші.

По бадиллю картоплі можна зробити висновок про майбутній урожай. Якщо воно почало жовтіти, велика ймовірність того, що ви можете втратити більше половини врожаю картоплі. Найчастіше рослини змінюють колір через вірусні і грибкові хвороби або за несприятливих погодних умов. Розглянемо найпопулярніші причини пожовтіння листя картоплі.

пожелтение картофеля

В першу чергу рослина страждає від спеки і надлишку вологи

Чому жовтіє листя картоплі в червні

Найчастіше у червні у картоплі листя жовтіють знизу, але поступово нездорове осіннє забарвлення охоплює всю рослину. У першу чергу це відбувається із-за нестачі вологи та повітря в поверхневому шарі ґрунту. Засуха і різке червневе підвищення температури призводить до того, що молоде листя буквально “вигоряє“. Втім, рясний полив і часті дощі теж не завжди сприятливо позначаються на стані посадок – з-за надлишку рідини на ґрунті утворюється кірка, що перешкоджає проникненню повітря до коріння.

желтеют листья картофеля

При помірно-вологій і теплій погоді молоде листя жовтіє вже на початку червня

На тлі несприятливих погодних умов на рослині розвивається вертицильозне в’янення. Уражені листки жовтіють, засихають, скручуються і відмирають. Вертицильозом можуть захворіти навіть молоді сходи. Це означає, що були заражені паростки бульб, і такий кущ не виросте нормальною висотою. Особливо активно захворювання розвивається при температурі 17-22°C. Якщо зрізати стебло навскоси у самої землі, на зрізі можна побачити невеликі бурі плями – це і є ґрунтовий гриб – збудник хвороби.

Заходи профілактики та боротьби з вертицильозом картоплі:

 • дотримуйтесь сівозміни і висаджуйте картоплю на попереднє місце не раніше, ніж через 4 роки після збору попереднього врожаю;
 • використовуйте здоровий посадковий матеріал від перевірених виробників і своєчасно знищуйте бур’яни на ділянці;
 • видаліть уражені рослини разом з бульбами і спалюйте їх;
 • обприскуйте посадки відразу після сходів розчином мідного купоросу (10 гр на 10 л води);
 • обробляйте уражені рослини хлорокиссю міді (2 г на 1 кв. м).

Наступною поширеною причиною червневого в’янення листя є фузаріозне в’янення. Воно починається з верхівки картопляного куща, поступово вражаючи всю рослину. Фузаріоз активно розвивається в період підвищеної вологості і прохолодної погоди. При цьому, що цікаво, за ніч стебло відновлюється і зовні виглядає здоровою. Але при сильному розвитку хвороби буріє і само стебло, і листя (пізніше вони скручуються і відмирають).

Заходи профілактики та боротьби з фузаріозом картоплі:

 • вирощуйте відносно стійкі до фузаріозу сорти Берлихенген, Детскосельскій, Приекульский ранній;
 • перед посадкою сортуйте посадковий матеріал, відбраковуючи уражені і хворі бульби;
 • протравлюють насіннєві бульби перед посадкою одним із антибактеріальних препаратів: Фітоспорин, Інтеграл, Бактофіт згідно з інструкцією;
 • після появи перших ознак хвороби заборонено висаджувати картоплю на тому ж місці протягом 3-4 років. Слід проводити регулярну оранку ґрунту на глибину до 30 см і знищувати всі бур’яни родини пасльонових.

Чому жовтіє листя картоплі в липні

На початку липня листя картоплі також жовтіють і на них з’являються чорні крапки? Можливо, посадки облюбувала картопляна нематода. Цей мікроскопічний шкідник харчується соком коренів, в результаті чого стебло і листя слабшають, жовтіють і відмирають. При ураженні нематодою можна не дорахуватися 60-80% врожаю.

борьба с болезнями картофеля

Пам’ятайте, що ефективність фунгіцидів досягає максимуму тільки в сонячну погоду

Заходи профілактики та боротьби з картопляною нематодою:

 • висаджуйте після картоплі люпин, вівсяницю лугову, чорнобривці, кормовий та цукровий буряк, овес, жито, капусту і горох;
 • до садіння картоплі проведіть профілактичне внесення сечовини (1 кг на сотку). Потім пропустіть 1 кг паростків картоплі через м’ясорубку і залийте 10 л води. Такого розчину вистачить на полив 1 сотки;
 • під час посадки вносіть в кожну лунку 2-3 жмені перепрілого гною або компосту, одну жменю попелу і 1 ст. л. сухого пташиного посліду. Все це присипайте землею і висаджуйте картопля паростками вгору;
 • після посадки пролийте грунт розчином рідкого курячого посліду (1 частина добрива на 10 частин води). На 1 кв. м вносите 10 л складу.

Ближче до середини літа картопля починає відчувати дефіцит заліза і марганцю. Це призводить до хлорозу і в’янення “зеленого вбрання” кущів. Як його уникнути?

Заходи профілактики та боротьби з хлорозом картоплі:

 • не допускайте пересушування грунту і застосовуйте речовини, що сприяють його підкислення: сульфат амонію, сечовина та ін;
 • підгодовуйте кущі сірчанокислим марганцем (5-7 г на 10 л води) і вносіть під кожен кущ 1-1,5 л суміші;
 • обприскуйте листя залізним купоросом (50 г на 10 л води), обприскування проводити кожні 4-5 днів.

Чому у картоплі нижнє листя жовтіє

Найголовнішою напастю картоплярства є пожовтіння нижніх листків молодого бадилля. Найчастіше це є ознакою фітофторозу – небезпечного захворювання, яке вражає картоплю, де б вона не росла. По краях листя утворюються темні плями, які поступово поширюються на всю рослину. З внутрішньої сторони плями знебарвлюються, що іноді супроводжується пожовтінням листя.

фитофтороз картофеля

Врятувати кущі від ураження фітофторозом дуже складно, як правило, їх викорчовують і спалюють

Заходи профілактики та боротьби з фітофторозом:

 • про майбутній врожай слід подбати ще під час збирання бульб. Їх слід оглянути і відбракувати хворі і пошкоджені екземпляри, а здорову картоплю просушити. Хворі бульби краще відразу ж спалювати за межами дільниці – спори фітофтори дуже легкі і легко долають великі відстані;
 • вибирайте сорти, які дозрівають раніше, ніж фітофтороз встигає розвинутися: Аріна, Верб, Невський, Вогник, Вересень;
 • через 1,5 тижні після висаджування бульб у відкритий грунт використовуйте наступний склад: прокрутити в м’ясорубці 200 г часнику і залийте 1 л теплої води. Залиште в темному місці на дві доби, а потім процідіть. Розбавте суміш водою, щоб загальний об’єм отриманого розчину склав 10 л, і обприскуйте посадки 3-4 рази на місяць протягом сезону;
 • в період бутонізації можна застосовувати фунгіциди контактної дії: хлорокис міді (40 г на 10 л води), Дитамин М-45 (20 г на 10 л води), Купроксат (25 г на 10 л води).

І, нарешті, найголовніше – іноді листя жовтіє з-за того, що ви висадили ранній сорт картоплі або старі листя просто опадають. Це процес природний, і турбуватися про це не варто. Для всіх інших випадків скористайтеся нашими рекомендаціями.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *