Із-за чого у погребі гниє картопля – 6 найбільш небезпечних хвороб

хранение картофеля

Ми підкажемо, за якими ознаками визначити хворобу бульб і як діяти, щоб врятувати урожай. Картопля – “другий хліб“, самий популярний гарнір і улюблений інгредієнт багатьох страв, починаючи з картопляних оладок і закінчуючи запеканками і цепеллінами.

Взимку в багатьох сім’ях улюблену картопельку готують практично кожен день. Тому питання, як зберегти бульби до нового врожаю актуальний завжди.

Фітофтороз

Дуже небезпечне грибкове захворювання, яке здатне знищити близько 60-70% всього врожаю.

Обчислити його нескладно: на бульбах з’являються розмиті сірі, іноді бурі тверді плями, що йдуть углиб – якщо розрізати картоплину, їх видно на м’якоті.

Захворювання може розвиватися у вегетаційний період, а також під час збирання врожаю: грибкова інфекція з гички перебирається на бульби і поступово знищує їх. Розвиток захворювання триває в самому початку зберігання при досить високій температурі повітря в льосі.

Від бульби до бульбі грибкова інфекція під час зберігання не передається.

фітофтороз картоплі
Як боротися з фітофторозом?

 • Викопуйте картоплю в суху сонячну погоду. Перед закладанням на зберігання просушіть бульби кілька тижнів у сухому темному приміщенні з хорошою вентиляцією. Потім уважно переберіть картопля – якщо на бульбах є підозрілі плями, підгнилі ділянки, не закладайте коренеплоди в льох.
 • Температура повітря в приміщенні для зберігання картоплі повинна бути близько 2-3°С, вологість 80-91%; важливі фактори – відсутність світла і хороша вентиляція.
 • Насипайте картоплю в бурти або ящики шаром не більше 1 м. Зберігання бульб у мішках небажано.
 • Протягом зимового періоду не перебирайте картопля – це може призвести до пошкодження бульб та їх подальшому зараженню.

Фітофтора активно розвивається при високій температурі близько 20-24°С. Тому зберігати врожай у житловому приміщенні не рекомендується – хвороба дуже швидко його знищить.

Суха фузаріозна гниль

Спочатку на бульбах з’являються тьмяні вдавлені плями сіро-бурого кольору. Через деякий час шкірка на місці плям зморщується, м’якоть стає сухою, в уражених частинах бульби часто утворюються порожнечі з грибницею.

Інфекція проникає разом з грудочками вологого грунту – саме тому врожай рекомендується прибирати саме в суху погоду.

фузаріозна гниль картоплі
Як боротися з фузаріозною сухою гниллю?

 • Не закладайте на зберігання картоплю з механічними пошкодженнями, наприклад, тріщинами або порізами, а також бульби з ознаками зараження фітофторозом або паршею – такі коренеплоди дуже вразливі до сухої гнилі.
 • Перед закладкою обробіть бульби мікробіологічним препаратом Фітоспорин (методом обприскування або обмакувания), дотримуйтесь зазначеної на упаковці дозуванні. Після цього гарненько просушіть їх у сухому приміщенні з хорошою вентиляцією і відправляйте в льох з температурою 2-3°С і вологістю 80-91%.
 • Перебирати картоплю протягом усього періоду зберігання не потрібно – можна випадково пошкодити бульби. Але якщо ви помітите уражені картоплини, обов’язково видаліть їх з льоху.

Ризоктоніоз, або чорна парша

Ризоктоніоз (чорна парша) – грибкове захворювання. Відмітна ознака – плоскі склероції чорного кольору, які можна легко зішкребти.

З приводу цього захворювання у нас є дві новини: хороша і погана.

Почнемо з хорошого: чорна парша не поширюється в погребі під час зберігання, не передається від хворих до здорових бульб і не псує смак картоплі. Погана: вона здатна сильно нашкодити посадкам майбутнього року (наприклад, якщо ви використовуєте насіннєву картоплю, уражену паршею).

Пам’ятайте: розвитку захворювання сприяє пізня прибирання, коли на вулиці вже дуже холодно і сиро.

Ризоктоніоз кароплі
Як боротися з ризоктоніозом?

 • Переберіть урожай картоплі – уражені бульби-це брак.
 • Що залишилися “в живих” бульби обробіть контактним фунгіцидом Дітан М-45 з розрахунку 200 г на 5 л води (такою кількістю розчину можна обробити 100 кг бульб), просушіть і відправляйте на зберігання.
 • Ідеальна температура повітря в льосі 2-3°С, а вологість 80-91%.

Мокра бактеріальна гниль

Джерело захворювання – гнильні бактерії, здатні за кілька місяців перетворити гарні бульби в кашу сірого кольору.

Спочатку уражені ділянки бульб темніють, покриваються слизом коричневого кольору, стають дуже м’якими. Кінець у такого картоплі сумний – він загниває, виділяючи неприємний запах.

Захворювання активно розвивається при порушенні умов зберігання (висока температура, вологість і погана вентиляція) і при закладці на зберігання пошкодженого картоплі. Саме через тріщинки і мікротравми бактерії проникають у бульба, повільно руйнуючи його.

Мокра бактеріальна гниль картоплі
Як боротися з мокрою бактеріальною гниллю?

 • Перед закладанням на зберігання обов’язково переберіть картопля: пошкоджені бульби-це брак.
 • Дотримуйтесь режим зберігання картоплі: температура в погребі повинна бути близько 2-3°С (якщо бульби замерзнуть, вони будуть уразливі для хвороб) і вологістю близько 80-91% (для зменшення вологості в погребі можете розсипати на підлозі золу, відмінно вбирає вологу).
 • Якщо ви помітили ознаки бактеріальної гнилі та навіть вирахували “хворого”, вам потрібно і далі періодично переглядати картопляні засіки, вчасно видаляючи хворі бульби, небезпечні для здорових. В іншому випадку весь урожай буде під загрозою – і замість повітряного пюре ви отримаєте сіру гниючу кашку. Не сама приємна перспектива, правда?

Звичайна парша

Можна виділити кілька типів звичайної парші, що мають відмітні ознаки:

 • плоска – на ураженій шкірці утворюються коричневі “садна”;
 • сітчаста – бульба покривається невеликими тріщинами, що нагадують сітку;
 • опукла – бульба покривається наростами, схожими на бородавки;
 • глибока – на бульбі з’являються неглибокі вдавлені коричневі виразки, які оточені розірваної шкіркою.

Парша не впливає на смак, тим не менш псує зовнішній вигляд картоплі. Вона особливо небезпечна тим, що робить бульби уразливими перед гнильними бактеріями і грибами.

Ці виразки псують очі, роблячи картоплю зовсім не придатним для посадки на майбутній рік.

парша картоплі
Як боротися з паршею звичайною?

 • Закладайте на зберігання виключно здорові, непошкоджені бульби.
 • Після збору врожаю дайте картоплі “відлежатися” у темному сухому місці з хорошою вентиляцією протягом двох тижнів і тільки потім відправляйте бульби в льох.
 • Пам’ятайте про оптимальній температурі (2-3°С) і вологості (80-91%) в приміщенні.

Плямистості

Залізиста плямистість (ржавость бульб) – це неінфекційне захворювання, основна ознака якого – коричневі плями різного розміру і форми в м’якоті. Зовні хворий бульба нічим не відрізняється від здорового.

Причина ржавости бульб – несприятливі грунтово-погодні умови. Захворювання розвивається в полі, а не під час зберігання.

Сіра плямистість може вразити бульби, які зазнали ударів при збиранні або транспортуванні. Зовні ніяких слідів захворювання немає, а от всередині на тканинах картоплі з’являються сірі плями різних розмірів.

Якщо картоплю відварити, сірі плями поміняють колір – стануть чорними.

Плямистості картоплі
Як боротися з плямистістю?

 • Під час збирання, транспортування та закладання на зберігання будьте максимально обережні, не кидайте картопля – механічні пошкодження можуть спровокувати не тільки зорові, але і грибкові та бактеріальні інфекції, які знищать значну частину врожаю.
 • Дотримуйтесь рекомендовані для зберігання картоплі в погребі умови: температурний режим (2-3°С) і вологість (80-91%).

Перед закладанням картоплі на зберігання заздалегідь підготуйте льох: просушіть його, очистіть, закладіть нори гризунів, продезінфікуйте стіни і стелю, побелив їх вапном. Дуже добре, якщо засіки для зберігання врожаю будуть обладнані гратчастою підлогою і стінами.

Картопля – дуже приваблива культура для грибків, бактерій, комах-шкідників. Атакувати його вони починають ще в полі. Але і після збирання врожаю будьте напоготові, щоб і під час зберігання дати відсіч ворожим силам”, зазіхнули на ваш урожай.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *