Все, що потрібно знати про щеплення сливи

Привита слива

Деколи вирощений сорт сливи не виправдовує надій садівника – урожай занадто малий, плоди погано визрівають, а то і зовсім несмачні. Виправити ситуацію допоможе щеплення сливи.

Слива входить в трійку найпопулярніших садових дерев поряд з яблунею та грушею. Багато хто любить свіжі сливи, а ще із задоволенням роблять заготовки: яке смачне варення, джем і сік виходять з них! Деякі гурмани примудряються навіть маринувати плоди.

Можна сказати, що вам пощастило, якщо у саду ростуть сливові дерева, з року в рік дають хороший урожай смачних соковитих плодів, придатних для різних гастрономічних цілей. А якщо це не так?

Ставити хрест на своєму плодовому дереві все одно не варто. Поліпшити його сортові якості та підвищити стійкість до примх природи під силу будь-якому садівникові. І допоможе в цьому щеплення.

На що можна прищепити сливу?

Слива може “подружитися” далеко не з усіма плодовими деревами. Тому пам’ятайте, що в якості прищепи для сливового дерева можуть служити:

 • слива;
 • алича;
 • абрикос.

Також врахуйте: дерево-підщепа має бути здорове, без пошкоджень, стійке до суворих погодних умов та різних захворювань.

Сливи старіють дуже швидко. Тому не варто прищеплювати дерева старше 10 років.

Строки щеплення сливи

Червона слива
Багатий урожай смачних слив можна отримати навіть зі старого дерева. Головне вчасно провести щеплення

У залежності від часу року у кожного виду щеплення є свої особливості.

 • Зимове щеплення (окулірування). Його проводять у приміщенні з кінця грудня до початку лютого і тільки в тому випадку, коли треба прищепити однорічні сіянці або молоду кореневу поросль сливи. Причому чубуки та саджанці для зимового щеплення готують заздалегідь (восени після листопаду). Живці нарізають зі здорових однорічних гілок потрібного сорту, а однорічні саджанці або паростки викопують і зберігають до моменту щеплення в підвалі.
 • Весняне щеплення. Його проводять ранньою весною (в залежності від кліматичної зони це може бути кінець лютого – початок березня або середина березня – середина квітня). Найпоширеніші способи весняного щеплення сливи – в розщіп, вприклад і за кору. Тут важливо пам’ятати, що щеплення в розщіп і вприклад проводять якомога раніше, до початку сокоруху, а щеплення за кору – трохи пізніше, під час сокоруху. Всі описані способи ідеально підійдуть для щеплення дорослих дерев, пагони яких в рази товще прищеплених живців.
 • Річне щеплення сливи (окулірування сплячим вічком) виконують з середини липня до початку серпня. Однак цей спосіб годиться лише для молодих 1-2-річних рослин.

Осіннє щеплення сливи – справа дуже ризикована, оскільки прищеплене дерево може не вижити в результаті раптових холодів. Тому на даному способі ми зупинятися не будемо.

Щеплення плодових дерев – як заготовити черешки?

Живці для літнього щеплення дерев нарізаються незадовго до проведення цієї “операції“. А ось для зимового та весняного щеплень заготівля здійснюється восени, а самі живці зберігаються в прохолодному місці.

заготовка черенків для щеплення
Правильна заготівля живців – запорука успішної щеплення

Заготівля живців сливи – дуже відповідальний захід, тут важливо врахувати безліч нюансів.

 • Відповідні терміни для заготівлі – кінець осені, поки не настали сильні морози. Але якщо ви не встигли в строк нарізати живці сливи, це можна зробити і ранньою весною, за умови, що зима була дуже суворою.
 • Нарізайте живці з однорічних приростів (кінцева частина гілки до першого відгалуження), довжина яких приблизно 50 см.
 • Вибравши пагон на дереві необхідного сорту, перед нарізкою попередньо протріть його чистою тканиною і наріжте потрібну кількість живців завдовжки близько 30 см.
 • Не торкайтеся до зрізів – це може негативно позначитися на приживлюваності щеп.
 • Якщо ви заготовлюєте живці кількох сортів, в період зберігання важливо не переплутати їх один з одним. Для цього зв’яжіть живці кожного сорту в пучки і прикріпіть до них ярлики з назвами.

До щеплення живців можна зберігати в холодильнику або підвалі. Докладніше про те, як це правильно робиться, читайте в нашій статті.

Підготовка до щеплення

Важливо провести ряд підготовчих заходів безпосередньо перед щепленням.

Підщепа Прищепа
Гілку, яку планується прищепити, протріть чистою вологою тканиною.

В день щеплення спиляйте її на необхідну довжину і зачистіть зріз гострим ножем

Заготовлені восени пагони за добу до щеплення внесіть в тепле приміщення.

В день щеплення наріжте їх на живці довжиною 10-15 см (вважається, що живці з середньої частини заготовлених пагонів приживаються краще всього), не торкаючись при цьому поверхні зрізу руками

Щеплення сливи в розщіп – покрокова інструкція

Розглянемо детальніше один з найпоширеніших способів щеплення сливи – щеплення в розщіп.

Цей спосіб дуже популярний через свою простоту і високий відсоток приживлюваності. До того ж дане щеплення ідеально підходить для дорослих слив, діаметр гілок яких значно перевищує діаметр прищепи (живців). Нагадуємо, її проводять навесні до початку сокоруху.

Отже, щеплення плодових дерев у розщіп роблять наступним чином:

1. Рівно посередині обрізаної гілки ножем або іншим гострим інструментом зробіть поздовжній розріз глибиною 3-4 см. Вставте в нього дерев’яний клин або чисту викрутку, щоб розщіп не зімкнувся.

щеплення в розщіп

2. На нижній частині черешка-прищепи з протилежних сторін зробіть два зрізу, щоб вийшов клин (його довжина повинна відповідати глибині розрізу на підщепі). Не торкайтеся руками оголеної деревини – є ризик її інфікування і повного краху вашої роботи щодо щеплення сливи. Другої спроби не буде, тому, щоб навчитися робити правильні зрізи, потренуйтеся на непотрібних гілках.

щеплення в розщіп

3. Тепер з’єднайте підщепу і прищепу: держак введіть в розщіп на підщепі так, щоб поєдналися їх камбіальні шари. Зверху залиште тонку смужку зрізаної частини живця. Це сприяє кращому зрощенню прищепи з підщепою.

щеплення в розщіп фото

4. Якщо діаметр підщепи (гілки) набагато товщє прищепи (живця), краще всього в розщіп вставити не один, а відразу два черешка з протилежних сторін (розташуєте їх таким чином, щоб камбій кожного черешка з одного боку сполучився з камбієм гілки).

щеплення

5. Дістаньте з расщепа викрутку, а місце щеплення обв’яжіть ликовою мачулою, ізолентою, харчовою плівкою або іншим обв’язувальним матеріалом.

щеплення в розщіп 2

6. Відкриті ділянки деревини замажте садовим варом. Але робіть це обережно, щоб він випадково не потрапив у рану.

Первинний догляд за прищепленою сливою

Правильний догляд за прищепленою рослиною – запорука успішного щеплення. Слідкуйте за обв’язкою і періодично ослабляйте стрічку, щоб вона не врізалася в деревину.

Розглянемо подальші дії у разі успішного щеплення і навпаки. До речі, про те, чи вдалася щеплення сливи, можна судити через 2-3 тижні.

Стан щеплення Зовнішній вид щеплення Що робити з щепленням?
Щеплення прижилося
 • на місці з’єднання підщепи і прищепи з’явився наріст – каллюс;
 • підщепу і прищепу на вигляд здорові, не сухі;
 • на прищепі з’явилися листочки
Якщо діаметр прививаємої гілки невеликий, обв’язку можна зняти вже через 2-3 тижні
Щеплення не прижилося Каллюс відсутня, прищепа і підщепа сухі і мляві, листочків немає Повторіть спробу наступної весни, оновивши зріз на 10 см нижче місця старого щеплення

З настанням літа верхівки прищепи, як правило, прищипують.

З часом на прищепі утворюються “вовчки” (вертикальні пагони) і поросль, які сприяють загущенню крони і послаблюють щеплення. Їх обов’язково потрібно обрізати.

Враховуйте всі нюанси, і ви отримаєте бажаний результат – прищеплену сливу, яка через кілька років буде радувати вас рясним урожаєм смачних плодів.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *