Чорна смородина: сорти

Чорна смородина: сорти

Існує більше 200 різних селекційних сортів чорної смородини, які відрізняються за морфологічними та якісними ознаками, технологічними особливостями. Колекція постійно поповнюється новими екземплярами.

Внаслідок добору й гібридизації вдалося поліпшити адаптивні можливості садової культури. Рослини, які раніше недостатньо активно плодоносили або були заражені хворобами, тепер здатні протистояти хворобам і шкідникам — борошнистої роси, павутинного кліща, утворенню плям на листках. З допомогою інтегрованих технологій вдалося звести до мінімуму хімічну обробку рослин.

Незважаючи на прогрес селекції, питання врожайності остаточно не вирішене. Середні показники пояснюються відсутністю генотипів і фенотипів, що відповідають за адаптацію зав’язей до весняних заморозків, збереженню якості ягід при механізованому збиранні. Проте в результаті схрещування добірних видів з’явилися великоплідні сорти чорної смородини з рясним плодоношенням, невибагливі до догляду і дозрівають в різні терміни. Величезний асортимент ускладнює вибір посадкового матеріалу. Краще придбати декілька різних кущів, і після першого плодоношення переконатися в його якості.

Короткий опис ранніх сортів чорної смородини

До цієї групи зараховуються гібриди, дозрівають до початку липня.

Першою встигає Яринка. На розлогих гілках метрової висоти з потужними пагонами наливаються соком кисло-солодкі плоди вагою до 3 р. з вмістом цукру до 9,6%. На кожній грона їх висить до 8 штук. Сезонна врожайність постійна. Розмножується живцями, швидко приживающимися у різних кліматичних умовах.

Селечинська. Зібрала кращі властивості дикої смородини та агрусу. Легко витримує спеку і холод, підходить для всіх регіонів. Має плоди масою від 2,8 до 5, 6 р. з високим вмістом вітаміну 162мг/100 р. Збір з одного куща досягає 3 кг.

Екзотика. У колекції вважається найбільшим екземпляром – 5,1 р. Залишає в роті присмак легкої кислинки. Плоди легко і без пошкоджень знімаються з середньорослих прямих гілок, що забезпечує тривале зберігання в холодильнику без термічної обробки. Загартоване рослина страждає тільки від антракнозу.

Бирюлівська. Один з кращих сортів чорної смородини. Щодо розкидиста рослина з прямими пагонами. Рельєфні листя з плоскою пластинкою по весні мають світле забарвлення. До середини літа прожилки грубіють, стають товщі. На коротких китицях утворюється до 9 квіток. Ягоди трохи більше грама дозрівають на початку липня. Листя стійкі до почковому кліщеві, іржі, однак схильні до борошнистої роси.

Дубровська. Зимостійка рослина володіє відмінними властивостями. Невеликі за розміром ягоди дають середній урожай.

«Увертюра», « Голубичка», «Ніка», «Сибілла», «Мрія київська», « Севчанка» теж відносяться до раннім сортам.

Великі ягоди, що дозрівають в середині літа

Екземпляри вагою 1,5 р. вважаються крупноплідними.

Домінує Сильна. Культура розрахована для розведення в середній смузі, Західного Сибіру. У Московській області поки в експериментальній стадії. У південних районах дрібніє, стає кислою. При дотриманні умов агротехніки на кисті дозрівають 7-8 плодів вагою 7,9 р. Врожайність зимостійкого чагарнику середня, созреваемость швидка. Середньо стійка до шкідників, антракнозу. Культуру слід часто омолоджувати.

Добриня. Відноситься до великих сортів чорної смородини. З низькорослого чагарнику з прямими пагонами збирають дуже великі солодкі плоди по 6, 6 р. Сорт не схильний атакам почкового кліща, іржі.

Дачниця. Високоврожайний великий вид. Ягоди від 2, 2 р. до 3, 5 р. без характерною кислинки визрівають на раскидистом низькорослому кущі. Під їх вагою гілки буквально стеляться по землі. Період збору затягується на кілька тижнів, так як час готовності різне. Гібрид стійкий до махровості, грибкових уражень.

Русалка. Ранній зимостійкий вид. Сильнорослий кущ з розлогими гілками легко справляється з септоріозом, махровостью, кліщем, грибками. Збір з куща до 4 кг.

Перун. Для селекційного гібрида властивий запашний аромат. Великі соковиті плоди визрівають на полураскидистых кущах з середнім імунітетом. В сезон з дорослої рослини збирають 4,3 кг

У групу входять «Черешневий», «Санюта», «Комфорт».

Пізні сорти

Катюша. Гібрид виведений в Білоруському НДІ, адаптований для місцевих умов. Урожай на високорослих, злегка розлогих кущах дозріває лише до кінця липня. Великі смородини синьо-чорного кольору, овальної форми з товстою шкірою містять невеликий обсяг насіння. Помірна кислота залишає приємний післясмак. На великому кущі висить до 5 кг. ягід. Щеплений від грибкових захворювань, середньостійкий до павутинного кліща.

Тетянин день. Достигає в 3 декаді липня. Зимостійкий великий вид за якісними ознаками, смаку перевершує популярні гібриди: «Білоруська солодка», «Блек Ревери», «Минай Шмирьов». Грона довго не обсипаються. Поява грибка виключено. Прекрасно плодоносить.

Чорна перлина належить до високоврожайних видами. Між великих листя з 3 лопатями на кистях до 7 див. дозрівають великі чорні смородини з матовим глянцем до 2, 6 р., за обсягом і формою нагадують дрібну вишню. Особливість – різний час дозрівання плодів, що починається з другої декади липня. У рослини хороший імунітет.

Зелена димка. Морфологічними ознаками схожа на попередній вид. На відміну від різноманітних пагонів має слабораскидистую форму куща з рівними прямими відростками. Блискучі ягоди з масою 1,3 р. не бояться грибкових уражень.

Список можна продовжити чудовими сортами української селекції «Краса Львова», «Софіївська».

Венера. Запашні плоди вагою до 6 р. з тонкою шкірою ідеально підходять для зимових заготовок. Після щеплення живців рано починає плодоносити. Дозрівають на піку літа.

Тибен. На зимостойком кущі з одиночними та парними суцвіттями встигає вітамінний урожай, який підходить для заготовок, споживання в свіжому вигляді. Захищений від появи борошнистої роси, хоча йому не завжди вдається протистояти альтернаріозу, іржі.

Їжа для гурманів: солодкі сорти чорної смородини

При купівлі садівники завжди орієнтуються на смак. Гурманам варто спробувати «Августу», «Челябінську», «Перепілка», «Геркулес», «Калинівку», «Ксюшу».

Чорний бумер містить багато фруктози, тому визнаний кращим десертом для дітей. Смородина вагою до 7 р. встигає в перших числах липня.

Легенда теж чорніє рано, не поступається по гастрономічних відчуттями. Єдина відмінність – більш дрібний сорт (3, 6 р.). Проте розмір компенсується рясним плодоношенням.

Изюмная — один з популярних десертних сортів. Соковиті ягоди 3, 3 р. містять 175мг/100 г аскорбінової кислоти. Кущ добре плодоносить, легко переносить заморозки. При посухи плоди можуть злегка зів’янути в гронах, але не обсипаються .

Ледар доходить до кондиції лише до серпня. Інтерес до сорту викликаний багатим вмістом корисних компонентів (C, PP1,А), незамінних для біохімічних процесів в організмі.

Гібриди виведені для суворих російських умов. Тому не варто купувати іноземні сорти з екзотичними назвами, які навряд чи приживуться

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *