Дерева на шпалерах: компактний сад для невеликої ділянки

Такі сади виходять дуже оригінальними, дерева займають набагато менше місця, а врожай збирати значно зручніше. 

Як звичайно ростуть дерева в саду? Подалі від будов, з розкидистою кроною, яка найчастіше не формується власниками і обрізається тільки за необхідністю. У підсумку дерево займає солідний шматок ділянки, а добратися до врожаю на верхніх гілках буває проблематично.

ПЛОДОВІ ДЕРЕВА НА ШПАЛЕРАХ

Використання шпалер при вирощуванні плодових дерев вирішує обидві ці проблеми. Переваг у такого способу створення саду багато:

– можна посадити дерево безпосередньо біля стіни будинку, господарської будівлі, паркану;

– сад вийде дуже компактний, зібрати багатий урожай можна навіть на невеликій ділянці;

– ви самі виберете, як буде рости дерево, є багато варіантів формування крони;

– дерева на пристінних шпалерах прикрасять будинок, захистять стіни від перегріву в літню спеку. Та й самі рослини біля кам'яної стіни одержують додатковий захист від вітру;

– можна сформувати з плодових дерев живопліт, який красиво розділить ділянку на зони.

ВИБИРАЄМО МІСЦЕ ТА ДЕРЕВА

Для початку виберіть місце, де буде рости ваше плодове дерево на шпалерах. Вирощувати таким чином можна і яблуні, і груші, і вишні, і сливи, і абрикоси, і персики.

Вибирайте сорти, що підходять для клімату вашого регіону, низькорослі, найкраще щеплені на карликову підщепу.

Потім споруджуємо шпалери. Звичайно для цього використовуються дерев'яні підпірки, металеві стовпи і дріт.

Конструкція має бути максимально надійною! Вага у гілок, тим більше із фруктами, буде немаленькою, тому шпалери потрібно зробити міцними.

Будьте готові до того, що згодом опори для гілок доведеться ремонтувати, а дріт регулярно підтягувати, адже дерево буде рости на них довгі роки.

ФОРМУВАННЯ КРОНИ

Вибирайте один із численних варіантів формування крони. Найпоширеніші простий горизонтальний двоплечий кордон, гарні віялова і вертикальна пальмети.

Формувати крону плодового дерева на шпалерах починають із посадки однолітнього саджанця. Гілки обрізають, прищипують, прив’язують до дроту шпалер. Найважливіше — задати дереву напрямок росту, стежити, щоб не з'являлися бічні пагони, крона не змінювала задану форму.

Процес, звичайно, кропіткий і тривалий. Чекати, коли на кам'яному паркані з'явиться віялова пальмета, доведеться кілька років. Однак нічого особливо складного в цьому немає, обрізка проводиться і у звичайних плодових дерев.

У підсумку виходить сплощена форма крони, яка виглядає привабливо, дозволяє зручно зібрати фрукти і займає мінімум місця.

Мінуси в саду на шпалерах є. У першу чергу, його створення має на увазі прикладення великих зусиль до формування крони.

Крім того, такі дерева живуть трохи менше звичайних. Втім, різниця не така істотна, щоб відмовлятися від такого оригінального, гарного і зручного способу вирощування плодових дерев.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *