Як виростити ремонтантну полуницю і доглядати за нею

Як виростити ремонтантну полуницю і доглядати за нею

Ремонтантна полуниця стає все більш популярною серед садівників. Порівняно із звичайними сортами, культура здатна плодоносити кілька разів за рік. Вирощування ремонтантної полуниці і подальший догляд мають свої особливості, які потрібно враховувати для того, щоб домогтися гарної врожайності.

Сорти культури

Ремонтантна полуниця володіє деякою схожістю з суницею, тільки врожайність їх залежить від специфіки закладання плодових утворень. В залежності від сорту, полуниця може закладати бруньки при довгому або нейтральному світловому дні.

Культура плодоносить з початку травня і до кінця жовтня. Найбільшої врожайності можна домогтися, якщо висадити на ділянці кілька різних сортів. Серед розмаїття ремонтантної полуниці розрізняють сорти, що утворюють і не утворюють вуса.

Істотна перевага безусой ремонтантної полуниці полягає в тому, що вона дозволяє заощадити площу і час, так як її не потрібно обрізати. Разом з тим такі культури погано переносять спеку і засуху.

Сорти, які користуються найбільшою популярністю:

Альбіон

Для даного сорту характерні густі кущі з не спадають квітковими стеблами. Плоди яскраво-червоні, великі, відливають глянсовим блиском. Вага однієї ягоди досягає 60 гр. Сорт відрізняється великою врожайністю, добре переносить температурні перепади, стійкий до захворювань. Плодоношення припадає на останні дні травня, початок липня, серпня закінчення і середину вересня.

Королева Єлизавета

Густі кущі з невеликою кількістю вусиків. Квіткові стебла міцні, знаходяться під листям. Плоди мають темно-малинове забарвлення, великі і соковиті всередині. Ягода може досягати 80-100 гр. Садівники відзначають високі смакові якості плодів цього сорту. При належному догляді кущ полуниці може дати до півтора кілограмів ягід. Сорт стійкий до захворювань і шкідників, добре переносить морози. Культура плодоносить безупинно.

Любава

Невеликі кущі з ягодами червоного кольору. Вага ягід коливається в межах 30-35 гр. М’якоть плодів щільна, яскраво-червона. Властивий Ягодам духмяний запах лісової суниці. Сорт відрізняється великою врожайністю, стійкий до холоду і захворювань.

Сельва

Даний сорт плодоносить більше, ніж інші. Йому притаманне рясне цвітіння і плодоношення на вусиках. Плоди великі (до 75 гр), темно-червоні і дуже солодкі. Добре переносить зиму, але вимогливий до поливу (з-за нестачі вологи ягоди виходять дрібними).

Віма Ріна

Розлогий кущ з малою кількістю вусиків і світло-зеленими листками. Плоди великі (до 45 гр), округлої форми. Смак ягід кислувато-солодкий, м’якоть соковита. Володіє підвищеною стійкістю до посухи, мало сприйнятливий до захворювань.

Махерн

Пухкі кущі середньої висоти. Плоди дрібні, яскраво-червоні. М’якоть рожевого відтінку, середньої щільності. Смак ягід солодкий, з невеликою кислинкою. Стиглі плоди володіють вираженим ароматом, добре тримаються на кущі. Особливо добре сорт плодоносить у напівтінистих місцях. Ягоди солодкі, але міру дозрівання стають дрібними.

Специфіка ремонтантної полуниці

Висаджування і догляд за такий полуницею мають свої особливості, оскільки часте плодоношення послаблює кущі. Рослина може загинути в рік висаджування, тому садівники часто повертаються до класичних сортів.

Полуниця довгого світлового дня плодоносить двічі на рік: у липні і на початку вересня. Другий урожай рясніше першого і дає до 90% ягід. Не всі рослини справляються з таким навантаженням і гинуть після повної віддачі врожаю.

Плоди можуть формуватися не тільки на материнських, але і на молодих кущах, утворених в результаті укорінення вусиків на початку сезону. При мульчування грядок плівкою укорінення не станеться, якщо тільки не будуть пробиті нові отвори для відростків.

Нюанси вирощування:

  • Сорти довгого світлового дня плодоносять до трьох років, нейтрального – один рік;
  • Важливо видаляти весняні квітконоси – за рахунок цього збільшиться другий урожай;
  • Грядки можна залишати голими. На зиму їх прикривають сидератами (зеленими добривами), або мульчують.

Посадка

Садити культуру можна навесні або восени. Рослина, размножающееся вусиками, краще всього висаджувати гніздовим способом. Це полегшить укорінення вусів, які можуть почати плодоносити відразу ж.

Крім цього розрізняють такі типи посадки:

  • Килимовий. Рослини висаджуються за схемою 20 на 20 см. Це означає, що між рядами і саджанцями повинна дотримуватися дистанція в 20 див. Порожній простір заповнюється по мірі розростання кущів;
  • Рядовий. При висаджуванні дотримується інтервал у 20-24 см. між кущиками і близько 67 см між рядами. Даний спосіб підходить сортам, що розростається в діаметрі.

Розмноження

Полуницю можна розмножити вусиками, поділом куща або насінням. В останньому випадку розсаду вирощують вдома. Насіння висіваються в невеликих теплицях в лютому, щоб паростки були міцними і готовими до висаджування весною. Такий спосіб вимагає спеціальної підготовки і достатнього часу.

Найпростіший варіант – розмноження вусами. Даний метод не вимагає великого досвіду і умінь, за умови, що у полуниці є достатня кількість вусиків. Якщо їх мало, а насіння немає, можна розмножити культуру діленням дорослих кущиків.

Підготовка до висаджування

Полуницю вирощують на родючому грунті з нейтральним складом. Обов’язково повинен бути забезпечений хороший дренаж. Найкраще садити рослини на суглинних грунтах. Важкий грунт можна розбавити піском.

Ремонтантна суниця добре росте в грунті після квасолі, редиски і петрушки. Місце під посадку готують з осені – це полегшить подальший догляд і вирощування. Землю потрібно перекопати, звільнити від бур’янів, збагатити фосфорним добривом і перегноєм. В такому стані ґрунт залишають на зиму.

Подальша підготовка починається з весни – за два-три тижні до майбутнього висаджування. Грунт збагачується торішнім гноєм (близько десяти літрів на 1 м2). У травні можна приступити до посадки.

Якщо висаджування здійснюється восени, земля також повинна бути підготовлена. Полуницю в такому випадку садять з третього тижня серпня до початку вересня. Такі терміни вважаються найкращими, так як полуниця не встигне вкоренитися до перших морозів.

Висаджування садивного матеріалу

Відповідно до обраної схеми робляться поглиблення. Глибина ямок становить близько 12-15 см. і залежить від величини куща. Дорослі саджанці, з розвинутою кореневою системою, висаджують в більш глибокі ямки. Досвідчені садівники рекомендують формувати в ямці невеликий горбок, щоб розправити на ньому коріння саджанця.

Можна розсипати навколо кореневої системи спеціальний порошок, що сприяє швидкому укоріненню. Далі саджанець присипається землею і трохи ущільнюється. Коренева шийка повинна бути на рівні з землею або трохи вище. Порожню лунку і висаджений кущ трохи поливають водою.

Подальший догляд

Догляд здійснюється з дотриманням специфіки культури. Він заснований на:

  • Систематичному розпушуванні грунту або мульчування;
  • Своєчасному і щедрому поливі;
  • Частою підгодівлі;
  • Захист від хвороб та шкідливих комах;
  • Обрізання зіпсованої листя і вусів.

Розпушування

Грунт розпушують після поливу або природних опадів. Це необхідно для того, щоб створити відповідні умови для розвитку кореневої системи. Розпушування виконують з максимальною обережністю і акуратністю, щоб не травмувати вусики і коріння. Нову землю підсипають, коли оголюються корені.

Якщо проводиться мульчування, розпушувати землю не потрібно. Для цього використовують висушену траву, торф або тирсу.

Полив

Культура вимагає своєчасного і рясного поливу. Особливо важливо зволоження у період визрівання ягід, а також, якщо температура повітря сягає 30 градусів. Земля зволожується на глибину 2-3 див. Утримати воду допоможе мульча – грунт з нею завжди залишається вологою і рихлою.

Підгодівля

Підгодівля проводиться разом з поливом. Можна використовувати власноруч приготовані трав’яні настої з полину і кропиви. Сировину заливають водою і витримують на сонці протягом тижня. Трав’яний настій добре живить рослину, так як містить потрібні полуниці мікроелементи. Застосування настоїв допускається під час формування і дозрівання плодів. Додатково використовують пташиний послід (пропорція 1 до 15) чи коров’ячий (1 до 10).

Під час цвітіння рослину підживлюють мінеральними добривами, які розроблені спеціально для полуниці. Суміші для підгодівлі овочевих культур і квітів не підійдуть.

Боротьба з шкідниками

Полуницю найчастіше вражають сіра гниль (грибкова інфекція, властива прохолодній погоді), борошниста роса (ураження листя), бура плямистість (зараження листя). Для лікування потрібні спеціальні засоби та процедури з видалення уражених частин.

Найбільший збиток серед комах завдає суничний кліщ, який виводять розчином малатона. Обприскування з препаратом проводять після збирання врожаю. Якщо рослина здолала попелиця, потрібно приготувати часниковий розчин (кілька головок на три літри холодної води). Через тиждень засіб буде готове для проведення обробки.

Видалення вусиків і прополка

Видалення вусів – один з ключових моментів в загальному догляді. Процедуру потрібно проводити регулярно, оскільки розростання великого числа молодих пагонів призведе до зниження врожайності. Вуса видаляють у міру їх відростання. Кілька з них залишають для майбутнього садівного матеріалу.

Кущі полуниці потрібно регулярно оглядати на предмет бур’янів. Впали на землю стебла з ягодами піднімають з допомогою підпори з дроту.

Зимівля

З настанням холодів рослина має кілька раз випробувати помірні морози. Після цього все листя потрібно зрізати, сам кущ вкрити нетканій матерією. Для запобігання вимерзання полуницю можна вкрити соломою або засушеними листям. У північних областях практикують вирощування ремонтантної полуниці під укриттям з нетканого матеріалу або ялинових гілок.

Застарілі за літо кущі потрібно підгодувати, щоб прискорити весняний процес реабілітації. На молодих рослинах квітконоси видаляють в останні дні літа. До настання морозів також необхідно провітрити лунки. Після розпушення, не оголюючи кореневу систему, насипають шар мульчі з перегнивших листя.

Ремонтантна суниця при належному вирощуванні та догляді здатна дати хороший врожай. Якщо дотримуватися всіх правил і рекомендацій щодо висаджування і подальшого догляду, рослина буде дарувати власнику високу врожайність протягом усього сезону.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *