Картопля під плівкою − як отримати урожай на 3 тижні раніше

Картопля під плівкою

Перший урожай картоплі хочеться отримати якомога раніше. Зробити це зовсім не складно, якщо навесні почати вирощувати картоплю ранніх сортів під плівкою. Про тонкощі цього процесу ми і поговоримо.

Урожай ранньої картоплі можна одержати різними способами. Один з найбільш простих і популярних – вирощування картоплі під плівкою. Це екологічний, дешевий і в той же час ефективний метод, який по достоїнству оцінили жителі північних і помірних регіонів. Як же зробити так, щоб першими плодами можна було ласувати вже на початку літа?

Переваги і недоліки вирощування картоплі під плівкою

Як і у будь-якому способу вирощування картоплі, у “плівкового” варіанту є свої плюси і мінуси.

картопля під плівкою
Вирощувати картоплю можна також під агроволокном або спанбондом

Переваги посадки картоплі під плівкою:

  • під плівкою земля прогрівається швидше;
  • раніше з’являються сходи і прискорюються фази розвитку рослин;
  • немає бур’янів, а значить, потреби в прополці;
  • коренева система у плівкової картоплі розвивається краще, тому йому не страшні пізні заморозки;
  • ультраранній урожай.

Недоліки вирощування картоплі під плівкою:

  • під плівкою картопля може швидко згнити;
  • складності з поливом;
  • підходять тільки ранні сорти.

Посадка картоплі під плівку

Щоб виростити ранню картоплю, потрібно запам’ятати кілька агротехнічних правил. Для початку слід вибрати підходящий ранній сорт (про це трохи нижче) та підготувати бульби до “спринтерському” зростання. Оскільки насіннєвого матеріалу багато не потрібно, для посадки вигідніше використовувати великі бульби. Великі картоплини легше переносять несприятливі умови, в які їх вміщують.

пророщена картопля
Великі бульби ультраранніх сортів – кращі кандидати на вирощування під плівкою

Масивні картоплини швидше йдуть в зростання, формуючи високі і міцні кущі з великою кількістю стебел і бульб. Але спочатку їх треба підготувати, щоб період між садінням і появою сходів скоротився до мінімуму. Насіннєву картоплю пророщують на світлі протягом 30-45 днів при температурі 12-15°C (це називається яровизацією). Бульби при цьому укладають в ящики в 1-2 шари верхівками назовні.

Щоб захистити бульби від в’янення і простимулювати поява вічок, раз в 5-7 днів обприскуйте їх водою.

Яровизовані бульби за 7-10 днів до висаджування підрощують у зволоженому і живильному середовищі. Для цього в ящики на 2/3 засипають торф, закопують в нього картоплю і встановлюють їх у темне, провітрюване приміщення з температурою 13-15°C і відносній вологістю 65-70%. У пророслої картоплі з’являються паростки завдовжки 2-3 см і корінці.

Тепер потрібно вибрати грядку для посадки ранньої картоплі. Це повинно бути орієнтоване на південь місце, яке просихає раніше інших на ділянці, і прикрите від переважаючих вітрів. Для ранньої картоплі ідеальний грунт – осушене торфовище або легкий суглинок. Перед висадкою (яка зазвичай проходить з другої на третю декаду березня) ґрунт потрібно підготувати. Наприклад, удобрити його розчином з 10 л води, 30 г хлористого калію, 1 г мідного купоросу і 60 г суперфосфату.

посадка картоплі
Оптимальна глибина посадки не повинна перевищувати 10 см

Після проведення необхідних підготовчих робіт, можна приступати безпосередньо до посадки. Розміщення бульб і схема висадки підбирається в залежності від розмірів плівкового укриття. Стандартна ширина полотна – 120-180 см, тому під плівкою вміщується 2-3 ряди картоплі. Схема посадки ранньої картоплі наступна: 60х25-30 см або 70х20-25 см (перша цифра позначає відстань між рядами, а друга − між бульбами в рядах). Глибина посадки невелика – 8-10 см.

Існують два способи укриття ранньої картоплі: каркасний і безкаркасний. При каркасному способі встановлюють дуги висотою 60-80 см з будь-якого гнучкого матеріалу (металу, пластмаси і т. д.). Поверх каркаса натягується плівкове полотно, яке по краях фіксується за допомогою жмень землі або каміння. Безкаркасний метод передбачає, що плівка просто розстеляється поверх грядки. При цьому її не можна сильно притискати з боків і по краях, щоб не пошкодити зростаючі пагони.

Особливості вирощування картоплі під плівкою

Поки картопля не зійде, посадки не провітрюють. Коли з’являться паростки, а температура на вулиці вдень близько 20°C, плівку відвертають по краях, але на ніч знову закривають, щоб уберегти пагони від заморозків. Якщо встановилася стабільно спекотна погода, а кущі досягли висоти 20-25 см, в плівці через кожні 10-15 см в шаховому порядку можна зробити кілька отворів діаметром 10 мм. Приблизно через 2-3 тижні після посадки рослини поливають, попутно роблячи підживлення – 25 г сульфату амонію або 12 г сечовини на 1 кв. м.

прибирання картоплі
Плівку можна буде зняти вже в середині травня

Другий раз картоплю підгодовують на початку бутонізації. В цей час вносять калійну селітру або сірчанокислий калій (30 г) або калімагнезію (50 г). Цю кількість добрив розчиняють у 10 л води. На одну рослину витрачається 1 л розчину. Якщо погода дощова, підгодівлю вносять у сухому вигляді, посипаючи добрива вздовж рядків, на відстані 5-7 см від рослин. Кожному кущу буде досить чайної ложки добрив. Після цього картоплю підгортають.

Полив проводять по мірі необхідності. Якщо в цей час іде багато дощів, а через отвори потрапляє достатньо вологи, додатковий полив картоплі не потрібен. При сухій і теплій погоді поливати його бажано кожні 7 днів, норма поливу – 50-60 л води на 1 кв. м.

Найкращі сорти картоплі під плівку

Залишилося визначитися з ультраранніми і ранніми сортами картоплі, якій буде затишно під плівковим укриттям.

Аріель

Сорт ранньостиглий високоврожайний столовий сорт голландської селекції. Дозволяє зібрати два врожаї за сезон. Бульби овальні, злегка витягнутої форми. Шкірка шорстка з дрібними вічками, світло-жовтого кольору. М’якоть не темніє після варіння і володіє насиченим смаком. Сорт стійкий до збудників раку картоплі, золотистої нематоди, гнилі, парші та вірусних інфекцій. Відмінно зберігається в прохолодних умовах до 3-3,5 місяців.

сорт картоплі аріель
Призначення Врожайність (кг/100 кв. м) Маса бульби (гр) Дозрівання (дні) Колір м’якоті
350-400 100-150 60-65 Світло-жовта

Ізора

Ранньостиглий столовий урожайний сорт. Бульби білі, округлої форми з невеликими очима, гарного товарного вигляду. Рослина вимагає мінімального догляду – потрібно лише регулярно розпушувати грунт і своєчасно розправлятися з бур’янами. Смак приємний, м’якоть на розрізі не темніє. Картопля стійка до раку, протистоїть фітофторозу і різним вірусам. Завдяки щільній шкірці бульби довго зберігаються – в зимовий період вдається зберегти 92-95% плодів.

сорт картоплі ізора
Призначення Врожайність (кг/100 кв. м) Маса бульби (гр) Дозрівання (дні) Колір м’якоті
300-350 80-120 60-65 Кремово-біла

Каприз

Нехай вас не бентежить назва сорту, насправді він зовсім не вибагливий до ґрунту і погодних умов. Бульби округло-овальні з дрібними вічками і гладкою темно-коричневою шкіркою. Картоплини добре розварюються і володіють прекрасними смаковими якостями. Рослина рідко уражується чорною ніжкою, різними вірусами, але часто страждає від фітофторозу бульб і листя.

сорт картоплі каприз
Призначення Врожайність (кг/100 кв. м) Маса бульби (гр) Дозрівання (дні) Колір м’якоті
220-250 80-120 50-55 Кремова

Рів’єра

Один з найбільш ранніх сортів картоплі, успішно вирощується в Україні, Росії і Молдові. При сприятливих умовах у південних регіонах можна легко отримати два врожаї. Рів’єра – сорт посухостійкий, його кущі з розвиненою кореневою системою завжди знайдуть вологу. Бульби овальні з міцною світло-жовтою шкіркою і невеликими очима. Ароматна м’якоть приємного смаку. Перший урожай можна зібрати до того, як почнеться пік активності фітофторозу. Іноді картопля уражується паршею.

сорт картоплі Рів'єра
Призначення Врожайність (кг/100 кв. м) Маса бульби (гр) Дозрівання (дні) Колір м’якоті
280-320 120-170 40-50 Світло-жовта

Тімо

Дуже невибагливий сорт в тому, що стосується складу і типу грунту. Завдяки цьому географія його посадок дуже широка. Так само спокійно рослина реагує на перепади температури і вологості. Згодом листя стають жорсткими і грубими, що не подобається колорадському жуку, який віддає перевагу м’яким і ніжним листочкам. Бульби великі, округлі зі світло-жовтою шкіркою. Вона досить тонка, чутлива до механічних пошкоджень. Власникам цього сорту варто особливо побоюватися зворотних весняних заморозків, а ось до більшості хвороб сорт залишається стійкий.

сорт картоплі тімо
Призначення Врожайність (кг/100 кв. м) Маса бульби (гр) Дозрівання (дні) Колір м’якоті
180-220 150-200 45-55 Блідо-жовта

Вирощування картоплі під плівкою – відмінна технологія, яка допоможе не тільки уникнути зворотних заморозків, але і отримати урожай картоплі раніше терміну. Спробуйте «плівковий» варіант в наступному сезоні, і вже до початку червня у вас на столі будуть страви з ранньої картоплі.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *