Компостний чай: що це таке і як його зробити

На Заході технологія готування компостного чаю відома давно, а в нас вона тільки починає набирати популярність.

ЩО ТАКЕ КОМПОСТНИЙ ЧАЙ 

За своєю суттю компостний чай – це настій зрілого компосту у воді. Його готують як з аерацією (тобто з насиченням настою повітрям), так і без неї. Особливо цінується аерирований компостний чай (АКЧ): процес його готування створює шикарні умови для розмноження корисних ґрунтових бактерій та іншої мікрофауни. Але ж саме вони – невидимі ґрунтові жителі – оживляють нашу землю, поставляють живлення для рослин, перешкоджають поширенню хвороб і навіть підвищують їхню стійкість до шкідників.

Компостний чай працює і як своєрідне добриво, і як стимулятор росту і плодоносіння, і як відновлювач ґрунту. За своїми властивостями він схожий з Ем-препаратами, але відрізняється більшою різноманітністю мікроорганізмів і ефект від його застосування триває довше. І якщо Ем-препаратами добре поливати компостну купу або органіку на грядках, прискорюючи її переробку, то компостним чаєм можна поливати безпосередньо ґрунт або обприскувати рослини по листях. 

ЩО ДАЄ ВИКОРИСТАННЯ КОМПОСТНОГО ЧАЮ

Мікроорганізми живуть у будь-якому ґрунті, але не в кожному вони оптимальні за своїм складом і кількістю. Аерирований компостний чай містить близько ста тисяч найрізноманітніших живих істот, які при внесенні в ґрунт починають розмножуватися й поїдати один одного. 

Завдяки цим процесам, формується сприятливе природнє середовище для розвитку кореневої системи рослин, дрібні хробаки швидко очищають ґрунт від речовин, що накопичилися за роки використання пестицидів, у ґрунті утворюється гумус. 

Таким чином компостний чай сприяє:

– підвищенню родючості ґрунту й стимуляції росту рослин;

– звільненню ґрунту від токсинів;

– поліпшенню структури ґрунту. 

Обприскування культур АКЧ прямо по листях заселяє їх тисячами корисних мікробів, не залишаючи місця для хвороботворних мікроорганізмів. Крім цього «корисна живність» живить рослини безпосередньо через листя. Рослини починають краще засвоювати вуглекислий газ, активно фотосинтезують, випаровують менше вологи. Свого роду «плівка» з корисних мікробів на листях робить їх непривабливими для шкідливих комах. 

Таким чином компостний чай сприяє:

– захисту культур від хвороб і шкідників;

– поліпшенню зовнішнього вигляду рослин, зміцненню їх листя; 

– підвищенню стресостійкості культур. 

ЯК ЗРОБИТИ АЕРИРОВАНИЙ КОМПОСТНИЙ ЧАЙ

Для готування маленької порції знадобиться: 3-літрова банка; 2 л нехлорованої води (дощової, криничної, поталої); 10 мл квасного сусла (або патоки, або сиропу, або варення, або фруктози, або цукру); 70 г або 1 скл. зрілого компосту; акваріумний компресор.

Для готування великої порції знадобиться: 10-літрове відро; 1 л компосту; 9 л води без хлорки; 50-100 г квасного сусла або іншого підсолоджувача із зазначених вище; найпотужніший компресор, що можна купити.

Суть готування від обсягу не залежить: у ємкість заливається вода, у ній розчиняється підсолоджувач, а потім туди додається компост. Трубки компресора поміщаються у воду і включається система аерації. 

Час готування залежить від температури за бортом. Якщо зовні +20°С, аерація триває добу, якщо +30°С – то десь 15-18 годин. Правильно приготовлений, гарний компостний чай завжди утворює багато піни й до кінця готування пахне свіжою землею або хлібом, ніякого смороду він виливати не повинен. 

На жаль, готовий чай зовсім не зберігається: його необхідно використати за призначенням протягом чотирьох годин після закінчення аерації. Ще краще, якщо компостний чай іде в справу в перші півгодини після готування. 

ГОТУВАННЯ АКЧ БЕЗ НАСОСА

Якщо у вас немає насоса, настій компосту можна приготувати без аерації. У ньому буде набагато менше мікроорганізмів, але, як говоритися, мало – це краще чим нічого. 

Для готування компостного чаю без аерації необхідно заповнити відро компостом на 1/3, долити відро дощовою або криничною водою (тільки не водопровідною), трохи не доходячи до країв. Перемішати й залишити на 5-7 днів. Щодня по кілька разів перемішувати настій, а коли він буде готовий, процідити його. Якщо у вас немає марлі, мішковини або великого сита, не біда. У такому випадку кладіть компост не відразу у відро, а в стару панчоху або колготки, а потім цей «вузлик» відправляйте у відро. 

Ще один спосіб готування компостного чаю припускає деяку аерацію, але без використання насоса. Для цього потрібні дві ємкості різного розміру. На дні меншої ємкості проробляють маленькі дренажні отвори, стаціонарно встановлюють її над більшою ємкістю й заливають компостний чай. Тепер він через дрібні дірочки буде просочуватися в більшу ємкість. Нехай собі капає хоч цілий день. Потім його потрібно перемішати і повторити всю процедуру спочатку.

ЗАСТОСУВАННЯ АКЧ

Де і як застосовувати компостний чай? По-перше, під час аерації можна помістити у вируючу рідину мішечок з насінням і заодно провести його барботування. Насіння позбудеться будь-якої зарази, а схожість його підсилиться в рази. 

По-друге, компостним чаєм проливають ґрунт перед посадкою насіння на розсаду. Ним же можна полити розсаду після пікіровки – вона приживеться на новому місці без усяких проблем. 

По-третє, компостним чаєм поливають ґрунт або мульчу, починаючи з ранньої весни. Наприкінці квітня, коли ґрунт починає прогріватися, полив з АКЧ підвищує його температуру на 2 градуси, тим самим на два тижні «наближаючи весну». Для цієї мети можна використовувати нефільтрований компостний чай. 

По-четверте, АКЧ може бути використаний як позакореневе підживлення і стимулятор для овочевих культур і плодових дерев. Для обприскування по листях компостний чай спочатку фільтрують, а потім розбавляють водою у співвідношенні 1:10. На кожні 4 літри чаю додають по 1/8 чайної ложки рослинної олії для кращого прилипання. Розприскують за допомогою пляшок, оскільки багато мікроорганізмів можуть не витримати обприскування під великим тиском і з дрібним розпилювачем. 

Якщо для обприскування АКЧ розбавляють водою без хлору приблизно в 10 разів, то для поливу – в 5 разів. Обприскування й полив саду та городу розчином компостного чаю можна проводити 3-4 рази за сезон. Можна й частіше – один раз на два тижні. Отут усе залежить винятково від ваших можливостей. 

Застосування компостного чаю в жодному разі не є альтернативою іншим заходам, спрямованим на оздоровлення та відновлення ґрунту: мульчуванню, вирощуванню сидератів, створенню органічних грядок і траншей. Вносити в ґрунт органіку необхідно завжди, тому що саме з неї починаються харчові ланцюжки в ґрунтовому мікросвіті. А компостний чай покликаний внести в цей світ різноманітність і прискорити процеси, що відбуваються в ньому.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *