Осіння обрізка яблунь: користь, способи, правила

Вчені налічують понад 10 000 сортів яблуні (Malus domestica), що розрізняються між собою забарвленням і розмірами плодів, строками їх дозрівання. Це досить невибаглива плодова культура, яка добре протистоїть несприятливим погодним умовам, грибковим і вірусним захворюванням. Але простий комплекс заходів по догляду, таких як профілактична обробка інсектицидами і фунгіцидами, обрізка яблунь восени, дозволить істотно підвищити урожайність і продовжити активне плодоносіння саду.

Навіщо потрібно обрізати яблуні в осінній період

Навіщо потрібно обрізати яблуні

Осіння обрізка саду переслідує відразу кілька цілей:

  • позбавлення від ослаблених гілок
  • профілактика захворювань
  • підвищення врожайності

Визначити ослаблені гілки можна в кінці літа або ранньою осенню при зборі врожаю. Вони розташовані в загущених і затінених ділянках крони, на них практично немає плодів. Іноді на гілках видно тріщини і відшарування кори, напливи калюсу. Поява таких ушкоджень може свідчити про поразку дерева грибковими захворюваннями: чорним або звичайним раком яблуні, цитоспорозом. Пошкоджені гілки необхідно видалити секатором або ножівкою.

Під час обрізки молодих яблунь восени можна видалити так звані «вовчки» — довгі гілки яблуні, вертикально зростаючі вгору. Відрізнити такі пагони від плодоносних гілок можна по довгим міжвузлам й великому листю. На волчках не утворюються квіткові бруньки. Вони лише послаблюють дерево і загущують крону. Досвідчені садівники радять не видаляти всі вовчки. Деякі з них можна пригнути, підвісивши до них вантажі. Тоді «вовчки» перетворяться в плодоносні гілки – на них будуть формуватися бічні пагони і квіткові бруньки.

Правила осінньої обрізки

Дуже важливо дотримання термінів обрізки яблунь восени. Її потрібно проводити після закінчення вегетації (коли опаде все листя), але до настання стійких морозів. Занадто пізня обрізка може призвести до пошкодження морозами місця зрізу. Надалі пошкоджена кора і деревина стануть ідеальним субстратом для розвитку спір хвороботворних грибків.

Правила осінньої обрізки

Для обрізки потрібно використовувати гострі, добре відточені ріжучі інструменти. Це дозволить видалити гілки, мінімально травмуючи дерево. Інструменти для обрізки бажано дезінфікувати перед переходом від одного дерева до іншого. Для цього підійде будь-яка спиртовмісна рідина. Така обережність допоможе уникнути перенесення інфекцій по саду.

Правила осінньої обрізки

При осінній обрізці рекомендується зрізати гілки не «на кільце», а «на шип» (під кутом), залишаючи захисний пеньок довжиною 15 см. Він обереже  гілки, що залишилися від пошкодження морозом через свіжий зріз. Навесні захисні пеньки видаляють, зрізуючи їх під основу. Місця спилов середніх і великих гілок рекомендується замазати садовим варом, щоб оберегти зріз від пересихання і попадання інфекції.

У чому відмінність між обрізанням молодих і старих дерев

відмінність між обрізанням молодих і старих дерев

Обрізка молодих яблунь проводиться для того, щоб сформувати крону майбутнього дерева. Як правило, вона полягає в укороченні вертикальних пагонів на одну третину і видалення засохлих та пошкоджених гілок. Досвідчені садівники вважають, що обрізати молоді дерева краще навесні. Восени цю процедуру можна проводити тільки в регіонах з теплим кліматом і м’якою зимою.

відмінність між обрізанням молодих і старих дерев

Старі дерева обрізають для їх омолодження. Для цього радикально проріджують крону, видаляючи сухі, пошкоджені та неплодоносящі гілки. Виконати обрізку старих яблунь восени не так вже складно. Це під силу навіть новачкові. Ось кілька рекомендацій для початківців садівників, які проводять обрізку яблунь восени:

  • омолодження великого старого дерева не можна проводити в один прийом — цей процес займе 3-4 сезону;
  • в осінній період видаляють засохлі, ослаблені та пошкоджені гілки, а також великі гілки нагорі крони;
  • на весну можна залишити видалення «вовчків» і гілок, загущуючих крону.

Такі заходи служать оздоровленню дерева, вони істотно продовжать період активного плодоношення яблуні. Зрізані гілки потрібно видалити з саду і спалити. Адже вони можуть стати джерелом розповсюдження хвороб та комах-шкідників, які ховаються під корою. Така схема обрізки старих яблунь восени підійде і для деяких інших плодових дерев, наприклад, для груші або айви.

Необхідні інструменти

Для видалення тонких гілок знадобиться секатор. По конструкції лез ці інструменти поділяються на односторонні і двосторонні. Секатор з робочим і опорним лезом (одностороннім) призначається для обрізки живих гілок. Засохлі гілки зручніше зрізати секатором з двома робочими лезами (двостороннім).

Для обрізання гілок середньої товщини знадобиться ножівка садова (гілкоріз). Вона відрізняється від звичайної ручної пилки серповидним лезом. Такий інструмент дає можливість швидко і ефективно виконати обрізку. Великі гілки і сучки — ручною пилкою з прямим лезом.

Крім цього, для роботи з великими деревами знадобляться сходи. Оптимальним вибором буде легка алюмінієва трансформована модель. При необхідності її можна використовувати і як драбину, і як приставні сходи. Щоб убезпечити себе від дрібних травм під час роботи, потрібно також запастися робочими рукавичками з щільного матеріалу.

Обрізка яблуні – практичні поради

Два головних прийому обрізки – укорочення пагонів і вирізка гілки цілком. Перший спосіб застосовують у процесі формування крони молодих дерев, а також для зменшення габаритів крони (у дорослих яблунь). До вирізці цілком вдаються для видалення хворих і відмерлих гілок, а також при проріджуючому і омолоджувальній обрізці.

Товсті гілки спочатку підпилюють знизу на 1/3 товщини на відстані 20 см від основи, а потім ріжуть зверху. Після того, як гілка обрізана, видаляють пеньок. Це допоможе уникнути травмування дерева в тому випадку, коли майже запилена гілка падає вниз. Якщо її не підпиляти в нижній частині, то вона може потягнути за собою кору зі стовбура.

Суху гілку не можна зрізати біля самої основи, обов’язково потрібно залишити невеликий пеньок. В іншому випадку сухий сучок випаде з стовбура дерева, залишивши після себе дупло. Живі гілки, навпаки, потрібно намагатися обрізати максимально близько до стовбура або скелетної гілки дерева. Якщо після спилювання гілки ножівкою краї кори на зрізі злохматилися, їх необхідно зачистити садовим ножем.

Обрізка яблуні – практичні поради

При омоложуванні старих дерев потрібно діяти радикально. Це важлива інформація для новачків, які вперше проводять обрізування яблуні восени. Не потрібно боятися спилювати живі великі гілки, які перестали плодоносити. Вони виснажують дерево і не дають розвиватися новим молодим паросткам.

Омолоджуючі процедури допоможуть лише в тому випадку, якщо у яблуні не пошкоджений стовбур і є велика кількість міцних скелетних гілок. Дерево, стовбур якого має дупла, морозобоіни, нарости трутовиків, навіть після радикальної обрізки не зможе дати міцних плодоносних пагонів. Таку яблуню краще зрізати під корінь і висадити на її місце нове дерево.

Для дерев, вік яких перевищує 20 років, застосовують таку схему обрізки яблунь восени, як «розкриття крони». Верхівку зрізають на висоті 3,5-4 метрів від землі. Потім проводиться проріджувальна обрізка решти крони. Пагони вкорочують «на зовнішню бруньку». Тобто, на гілці залишають бруньку, спрямовану від центру дерева.

Обрізка яблуні – практичні поради

Така обрізка розширює крону і зменшує щільність гілок в її центрі.

Як уникнути помилок при обрізанні

Плодові дерева неодноразово обрізають протягом усього їх життя. Щоб не повторювати своїх помилок, потрібно спостерігати за результатами попередньої обрізки. Якщо місця зрізів затягуються повільно або нерівно, це свідчить про недосконалу техніку обрізки. Можливо, неправильно були зроблені спіли або в процесі роботи використовувався невідповідний (наприклад, недостатньо гострий) інструмент.

Перед початком обрізки потрібно чітко визначити для себе цілі цієї процедури і представити результат. Якщо обрізані гілки згодом ростуть не в тому напрямку або не з тією швидкістю, на яку розраховував садівник, значить, в процесі обрізки були допущені помилки. Їх аналіз дозволить уникнути подібних промахом в майбутньому. При правильній обрізці яблунь восени (якщо мова не йде про омолоджувальну процедуру) не повинен тотально змінюватися зовнішній вигляд і форма крони.

Плодове дерево, сформоване за всіма правилами, буде багато років радувати своїх господарів прекрасним зовнішнім виглядом і рясним урожаєм. Тому не варто нехтувати таким необхідним етапом садових робіт, як осіння обрізка дерев. Обрізання рекомендується поєднувати із заходами по підготовці яблунь до зими. Для того щоб дерева перенесли суворі морози без втрат, потрібно залікувати дупла і пошкодження кори, замазати садовим варом свіжі спіли гілок. На ділянках, розташованих поруч з лісом, стовбури молодих дерев бажано обернути мішковиною або соломою, щоб захистити їх кору від пошкодження зайцями та іншими лісовими тваринами.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *