Чому жовтіє листя полуниці

Желтые листья у клубники

Пожовтіння листя полуниці (садової суниці) може бути викликано неправильним доглядом за кущами, дефіцитом або надлишком вітамінів і мінералів, хворобами і шкідниками. Давайте розберемо всі можливі причини цієї недуги і спробуємо їх усунути.

Часом досить складно зрозуміти, чому у полуниці жовті листя. І нерідко у цього явища буває одночасно кілька причин, тому для вирішення проблеми потрібен комплексний підхід.

1. Невідповідне місце посадки

Недосвідчені садівники і городники часто грішать неправильним розташуванням грядок. Полуницю не рекомендується саджати на повністю відкритих ділянках, оскільки прямі промені сонця обпалюють листя. Якщо іншого виходу немає, то під час сонячної активності кущики потрібно притіняти спанбондом.

Крім того, садову суницю слід садити далеко від тюльпанів і малини. В іншому випадку підвищується ймовірність появи спільного шкідника цих культур – малиново-суничного довгоносика.

А ще жовті плями на листках полуниці з’являються при вирощуванні цієї культури на кислих ґрунтах, а також на ділянках, де в минулому сезоні розташовувалися рослини з родин Пасльонових і Айстрові.

грядки полуниці
Полуничні грядки краще всього розбивати після злаків, редиски, часнику і петрушки

При цьому не можна занадто близько розташовувати кущі. Інакше коріння не отримують потрібної кількості поживних речовин, листя створюють один для одного тінь, в результаті чого ослаблені рослини жовтіють, никнуть і всихають раніше закінчення плодоношення.

Відстань між кущами полуниці має бути не менше 25 см.

2. Недолік вологи

Без правильного поливу коріння полуниці не можуть поглинати необхідні поживні речовини. Посадки потрібно регулярно зволожувати, але при цьому важливо не залити рослини, оскільки застоюється в ґрунті волога провокує швидке розвиток грибкових хвороб, зокрема сірої гнилі.

Полуницю краще всього поливати вранці, оскільки при вечірньому поливу грунт може не встигнути підсохнути до моменту зниження температури повітря вночі. Тоді рослина теж ризикує захворіти.

Частота поливів залежить від типу грунту і погоди. В середньому витрачають 10-12 л води на 1 кв. м.

мульчування полуниці соломою
Щоб зберегти вологу в грунті, посадки полуниці рекомендується замульчувати соломою

3. Дефіцит елементів живлення рослин

Найпоширеніша причина появи жовтих листків у полуниці – недолік магнію. Цей елемент входить до складу хлорофілу і бере участь у фотосинтезі рослин. При дефіциті магнію листя садової суниці набувають бурий, жовтий або фіолетовий відтінок. У місцях утворення плям клітини рослини відмирають.

Щоб вирішити цю проблему, внесіть в грунт сульфат магнію (у вигляді розчину – 15 г на 10 л води або сухих гранул – 20-25 г на 1 кв. м.). Через тиждень процедуру повторіть.

обприскування полуниці
При дефіциті елементів живлення полуниці необхідні і позакореневе підживлення сульфатом магнію

Також листя суниці жовтіє через брак азоту. В запущеному випадку вони набувають не просто жовтувате, а насичено-лимонну забарвлення. Кущики потрібно підгодувати аміачною селітрою – краще у вигляді розчину (25-30 г добрива на 10 л води).

4. Хлороз

Якщо жовтіють листя полуниці навесні, то велика ймовірність, що рослина захворіло неінфекційних хлорозом. При цьому листя стають жовтуватими не повністю, а між прожилками.

Хлороз полуниці
Так виглядає полуниця, хвора на інфекційний хлороз

Чому ж садова суниця хворіє? Справа в тому, що навесні грунт прогрівається повільніше, ніж повітря. Тому корінці рослини в умовах холоду погано поглинають вологу і поживні речовини. Крім того, розвитку хвороби сприяє великий вміст вапна в ґрунті. Щоб допомогти полуниці впоратися з хлорозом, потрібно поливати кущі теплою водою і періодично обприскувати розчином, що містить залізо.

5. Шкідники

З настанням тепла прокидаються комахи, які пошкоджують коріння, стебла і листя рослин, а деякі з них (зокрема, попелиця) ще й переносять інфекцію (наприклад, заражають культури ксантозом). Так, причиною пожовтіння листя може стати малиново-суничний довгоносик, травневий жук, слюнявка-пенница, попелиця, павутинний кліщ.

З шкідниками допоможе впоратися Фітоверм. Обробіть посадки полуниці цим препаратом 3 рази. Перше обприскування проведіть незадовго до появи бутонів, а решта – з інтервалом 10-14 днів.

Сонечко
У боротьбі з шкідниками допоможуть корисні комахи

Позбутися від шкідників, що мешкають у ґрунті, можна за допомогою марганцівки: 5 г перманганату калію розчиняють у 10 л теплої води. Розчином проливають грунт і тим самим не тільки знищують комах, але й насичують землю корисними елементами.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *