Як зберегти яблука й груші

Після того як урожай зібраний, виникає питання: як же його зберегти, щоб можна було цілий рік хрумчати яблуками? От тому сьогодні ми поговоримо про те, як же все-таки правильно зберігати зібрані у вашому саду яблука. Адже це – швидкопсувні продукти. І щоб вони як можна довше залишалися високої якості, потрібно враховувати біологічні особливості плодів. Давайте звернемося до наукових та народних мудрощів. 

УСЯ СПРАВА В ШКІРОЧЦІ

За часом дозрівання яблука діляться на літні, осінні й зимові сорти. Характерною ознакою кожного є шкірочка: у літніх вона більш ніжна й тонка, а в зимових буває більш грубою, маслянистою, зі слабо вираженим восковим нальотом. Саме шкірочка відіграє велику роль у зберіганні яблук, тому що вона захищає м’якоть не тільки від висихання, але й від проникнення в неї мікроорганізмів. Тому плоди з товстою шкірочкою й восковим нальотом здатні залишатися свіжими протягом довгого часу. Для зберігання найкраще підходять плоди зимових сортів. 

ЗБИРАТИ АКУРАТНО

Лежкість багато в чому залежить від того, як яблука були зібрані. Тому для роботи в саду при збиранні врожаю використовуйте драбини або інші пристосування, які дозволять акуратно, без ушкоджень, зняти плоди з гілок. Ті, що призначені для тривалого зберігання, щоб уникнути ушкодження тонкої шкірочки й воскового нальоту, рекомендується збирати в рукавичках. Також для того, щоб зменшити число механічних ушкоджень, можна використовувати спеціальні плодозбірні сумки, а якщо їх немає, тоді просто пластмасові цебра, які всередині викладені мішковиною.

ЯБЛУКА В ЛУШПАЙЦІ

При зберіганні в плодах тривають процеси життєдіяльності: поглинання кисню, виділення вуглекислого газу, вологи, ферментативні реакції. 

Яблука перед закладанням на зберігання необхідно розсортувати, відібрати уражені хворобами й шкідниками або з механічними ушкодженнями. Зберігати потрібно тільки здорові плоди. Чим крупніше плід, тим раніше він дозріває, сильніше дихає, більше виділяє речовин, які, у свою чергу, впливають на навколишні плоди, прискорюючи їх дозрівання. Тому плоди одного сорту перед зберіганням краще розібрати по розмірах: великі, середні, дрібні. Довше й краще зберігаються плоди середніх розмірів: дрібні яблука згодом в’януть, а великі частіше уражаються хворобами. Упаковувати їх краще окремо й знімати для зберігання в різний час.

Плоди зручно закладати на зберігання в тарі, тому що вона не тільки захищає від механічних ушкоджень, але й створює сприятливі умови температури й вологості навколо продукту, дозволяє більш ефективно проводити його вентиляцію й охолодження. Тара повинна бути міцною, чистою, виготовленою з деревини м’яких порід або вологостійкого картону. Небажані ящики із занадто широкими просвітами між дошками. Яблука можна укладати у великі ґратчасті ларі, на стелажі. Найкраще ізолювати кожне яблуко від прилягаючих до нього: загортати в папір або перешаровувати сипучим матеріалом (лузгою, лушпайкою гречки, деревним листям (дуб, клен, осика), мохами, піском, стружками м’яких листяних порід). У ящики плоди доцільно укладати діагонально або рядами.

При наявності вільного часу перед закладкою на зберігання можна попередньо занурювати кожне яблучко в 2-відсотковий розчин хлористого кальцію або спиртовий розчин прополісу (100 г свіжого прополісу на 0,5 л спирту). 

Плоди для зберігання на стелажах можна обернути паперовими серветками або акуратно укласти не більш ніж в 2-3 ряди. Чим щільніше укладання плодів, тем менше при перенесенні або перевезенні буде механічних ушкоджень; чим рідше – тим більше яблука б’ються одне об одне.

При зберіганні в ящиках або на стелажах плоди можна впаковувати в промаслений папір або перестилати промасленою стружкою, щоб охоронити їх від захворювання засмагою. Папір або стружку просочують мінеральною олією (вазеліновою, можна придбати в аптеці). На 500 серветок витрачають 100 г олії. Вигідніше промаслювати папір, а не стружку. Серветки можна промаслювати в такий спосіб. На качалку або валик намотати тканину, просочити її злегка олією і прокочувати цим валиком серветки, після чого кожний просочений аркуш паперу перекласти сухою серветкою, щоб вилучити надлишок олії.

Яблука добре зберігаються також у поліетиленовій плівці. У ящик кладуть два полотнища плівки хрест-навхрест. Плоди укладають правильними рядами, а краї плівки закривають конвертом.

ДЕ ЗБЕРІГАТИ

Ящики із плодами зберігають у льосі, підвалі або іншому прохолодному, добре провітрюваному сховищі. Температура повинна бути близько 2ос. Оптимальна вологість у сховище – 80%. 

У льосі або іншому приміщенні встановлюють стелажі. Нижню полицю потрібно робити на 15-20 см від підлоги, верхню – щоб між тарою із продукцією й стелею було не менш 30-40 см. Відстань між середніми полицями також повинна бути такою, щоб між ящиком і наступною полицею було не менш 20 см. Враховуючи, що у верхній частині приміщення температура повітря більш висока, чим внизу, ящики із плодами встановлюють так, щоб ті фрукти, які потрібно зберігати довше, були внизу, а більш швидкого використання – зверху.

Крім того, не варто зберігати яблука й груші разом з картоплею й овочами, а також культурами, що мають сильний аромат (цибуля, часник, хрін), інакше вони втратять і аромат, і смак. 

МОЖНА – У ПАКЕТАХ

 Останнім часом часто стали застосовувати зберігання плодів у поліетиленових пакетах. Суть цього способу полягає в тому, що при диханні плодів витрачається кисень, необхідний для розвитку мікроорганізмів, і виділяється вуглекислий газ, при якому процеси обміну речовин у плодах уповільнюються, і плоди від цього зберігаються довше. Тут важлива наявність постійних температур, які повинні бути не вище +5-7ос і не нижче -2ос. При цих умовах яблука в пакетах можна зберігати в сараях, будиночках і навіть на балконах міських квартир.

Виготовляють мішечки із плівки товщиною від 30 до 60 мікронів і місткістю 2-3 кг. Більш товста поліетиленова плівка непридатна для таких мішечків, тому що, плоди, що зберігаються в них, швидко псуються. Поліетиленові пакети, що продаються в магазинах, виготовлені з тонкої поліетиленової плівки, тому їх можна використовувати для зберігання плодів. Перед тим як скласти плоди в пакет, їх необхідно остудити до температури льоху, інакше усередині впакування конденсується волога. Після укладання плодів пакети зав’язують шпагатом, потім розміщають на стелажах в один шар або підвішують. 

У такому впакуванні плоди довгий час залишаються соковитими, такими, що хрумтять, рідко загнивають і пліснявіють. Деякі садівники, крім яблук, у них закладають ватку, змочену в оцті або спирті. 

НІЖНІ ГРУШІ

Груші зберігають так само, як і яблука, за винятком деяких особливостей, які необхідно знати.

Груші – дуже ніжні плоди, при збиранні яких необхідна обережність. Особливо ніжні сорти рекомендується навіть зривати в рукавичках, і кожний плід загортати в тонкий м’який папір. Груші укладають у ящики по діагоналі, плодоніжкою в проміжок між плодами наступного ряду.

Зберігають їх при температурі +2-4ос, тому що при температурі, близької до нуля, вони не дозрівають. Плоди таких сортів, як Бере Боск, Бере Арданпон, Кюре й Киффер, найкраще лежать в упакуванні з поліетиленової плівки. Сорти з північної зони, наприклад Бергамот осінній і Улюблениця Клаппа, можна зберігати нетривалий час. За ними регулярно спостерігають і вибирають зі сховища плоди, піддані хворобам.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *