Слива. Все про посадку

Слива. Все про посадку

Перший крок у вирощуванні сливи, це правильний вибір саджанця. Далі вибирається відповідне місце і грунт, готується яма і проводиться грамотна посадка сливи. Все це забезпечить нормальну приживлюваність, закладе потенціал подальшого росту дерева і його гарного плодоносіння.

Як вибрати саджанець сливи для посадки

Найоптимальніший вік для посадки саджанці сливи один або два роки. Однорічні деревця являють собою тонкий стовбур без гілок, і швидко приживаються на новому місці. На дворічних деревах вже починає утворюватися крона у вигляді 3-5 гілочок, вони раніше починають плодоносити, ніж однолітки, й так само добре приживаються. Можлива посадка і трирічних слив, але вони переносять пересадку складніше і за ними потрібен більш ретельний догляд для кращої приживлюваності.

Як вибрати саджанець сливи для посадки

Купувати плодові дерева рекомендується в розплідниках, де вони пройшли професійне окулірування, і покупця можуть правильно інформувати про сорт сливи. Під час покупки варто оглянути стовбур деревця і простежити, щоб кора на ньому не була пошкоджена. Навесні також необхідно звернути увагу на стан бруньок – вони повинні бути зеленуваті, дещо набряклі. Це говорить про те, що дерево живе. Рослина з сухими темно-коричневими бруньками краще не купувати, так як це свідчить, що деревце подмерзло взимку.

Особливу увагу приділіть огляду коренів. Хороша коренева система складається не з одного центрального кореня – на ньому присутні бічні відгалуження і безліч тонких корінців. Корінь повинен бути покритий глиняною бовтанкою, яка захистить його від висихання під час транспортування і до посадки.

Час посадки саджанців сливи

Викопування саджанців завжди супроводжується пошкодженням кореневої системи, з-за чого дерево переносить стрес. Щоб пересадка пройшла найбільш безболісно, посадка сливи восени планується на кінець вересня або початок жовтня. В цей час активний сокорух у стовбурі і гілках сповільнюється, і дерево перенесе процедуру пересадки легше. У той же час, до морозів залишиться достатньо часу, щоб грунт в посадковій ямі встиг осісти під дією осінніх дощів, щільніше контактував з корінням і не утворилися повітряні порожнечі.

Якщо з якихось причин посадка сливи проводиться в більш пізні терміни, перед самими морозами, рекомендується придбати саджанець з грудкою землі на корені. Весняна посадка сливи проводиться в ранні терміни, в кінці березня або початку квітня, коли вже почали набухати, але ще не розкриваються бруньки. В областях, де грунт відтає пізніше, висадка дерев проводиться в середині або в кінці квітня.

Вибір місця для посадки сливи

Слива світло- і теплолюбива культура, тому для її вирощування вибираються добре освітлені сонцем ділянки. Найкращий варіант – посадити дерево на невеликій піднесеності або відкритому рівному місці на штучно створеному земляному гребені. У той же час слива повинна бути захищена від зимових вітрів, тому бажано, щоб з північної сторони вона була закрита високими деревами або розташованими неподалік будівлями.

Для посадки сливи не підійдуть заболочені низини з грунтом і що знаходяться близько до поверхні ґрунтовими водами – коренева система вимокне чи буде вражена гниллю і грибками. Якщо є небезпека підтоплення вибраної ділянки, дно посадкової ями засипають шаром дренажного матеріалу (керамзит, бита цегла, гравій) для відведення надлишку вологи.

Сливові дерева добре ростуть на родючих дерново-підзолистих суглинках і супесчаниках. Глинисті, кам’янисті, з поганою аерацією та високою кислотністю грунти не підходять для вирощування слив – вони мало додають у зрості, погано плодоносять і рано гинуть.

Від сусідніх посадка дерев сливи проводиться на відстані не менше 3 метрів, щоб до крони був достатній доступ повітря і сонячного світла. Також слід врахувати, що слива плодоносить рясніше, коли неподалік висаджені запилювачі, тому її найкращі сусіди, це інші сорти слив або алича.

Підготовка посадкової ями для сливи

Яма для осінньої посадки саджанця готується за два тижні до передбачуваної операції. Якщо грунт на ділянці родючий і підходить для вирощування дерева, котлован робиться 60 см глибиною і 80 см шириною, грунт на дні добре перекопується і заливається водою. Коли є сумніви у придатності грунту, а іншого місця не знайти, викопується котлован значно більших розмірів 100×100 см, і до половини заправляється родючим грунтом, змішаним  добре з гноєм, перегноєм або компостом. Це забезпечить рослину харчуванням перші 3-4 роки зростання, а після цього терміну слива потребуватиме посиленої підгодівлі. У глинистий грунт підмішується грубозернистий пісок.

Для весняної посадки дерева посадкова яма готується з осені по тому ж принципу, що і для осінньої посадки, але можна це зробити пізніше, перед самими морозами. Якщо восени не встигли підготувати яму, не буде пізно зробити це ранньою весною, коли зійде сніг, а земля перестане липнути до лопати, а дерево висадити не раніше, ніж через 1-2 тижні.

Як правильно посадити сливу

Як правильно посадити сливу

Вийнятий з посадкової ями грунт змішується з перегноєм і насипається на дно ями у вигляді горбка, по його центру встановлюється дерево, а корені розподіляються по схилах. Присипавши коріння грунтом на 5 см, в яму наливають відро води, деревце злегка струшують і знову засипають землею і поливають. Засипав яму остаточно, її знову поливають. Такий спосіб посадки запобігає появи повітряних «кишень», нещільне прилягання землі до коріння, і їх загнивання. Для зручності посадка проводиться з помічником, який утримує ствол дерева у вертикальному положенні.

На відстані 10 см від штамба вбивається висока жердина, до якої деревце прив’язується м’якою мотузкою. Це потрібно, щоб рослина не схилився під поривами вітру, а прибрати опору можна тільки після повного вкорінення рослини.

Якщо після поливу земля усіла, а коренева шийка рослини опустилася нижче рівня ґрунту, дерево підтягують вгору, акуратно схопивши за основу стовбура. За правилами, коренева шийка повинна знаходитися над поверхнею землі на 4-6 см, щоб на прищепі не утворилися власні корені, і не знизилося плодоношення рослини.

Догляд за сливою після посадки

Догляд за сливою після посадки

У дворічного саджанця гілочки підрізають на третину довжини відразу ж після посадки, якщо вона зроблена навесні. Якщо рослина посаджено восени, обрізка відкладається до весни. У однорічних саджанців навесні прищіпується верхівка, що спровокує зростання бічних гілочок, а наступна обрізка проводиться через рік.

Перший рік після посадки сливи догляд за нею здійснюється особливо ретельно. Вона рясно поливається протягом всього вегетативного сезону (травень-липень) до повного вкорінення, а восени проводяться поливи, готують дерево до зимівлі. Пристовбурні кола мульчуються торфом, завдяки чому грунт не покривається кіркою, під деревом, що росте менше бур’янів і зберігається вологість грунту. Прополка в цей період не рекомендується, щоб не пошкодити молоді корінці, а бур’яни вириваються руками.

Наведені принципи однакові для всіх сортів саджанців, у тому числі для посадки жовтої сливи. Різниця може бути тільки в строках висаджування дерев, які залежать від кліматичних особливостей регіону.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *