6 секретів вирощування здорової розсади

Для цього на пакетиках з овочевими культурами вказують період вегетації до одержання перших спілих плодів. Наприклад, для раннього гібрида томату це близько 100 днів. Щоб одержати врожай томатів приблизно до 20 липня посів проводять за 100 днів. Обов'язково потрібно додати тиждень від посіву до сходів і близько п'яти днів на приживлюваність розсади після висадження, разом близько 110 днів. Приблизний строк посіву – 1 квітня.

Якщо у вас на ділянці немає теплиці, що обігрівається, то не поспішайте висаджувати розсаду, інакше вона переросте й перетвориться із кремезних богатирів на тендітних велетнів.

Гарбузові культури – огірки, кабачки, гарбузи, дині, кавуни краще вирощувати в горщиках розміром не менше 8 х 8 см і не довше, чим до появи трьох – чотирьох справжніх листків. Ці культури скоростиглі й світлолюбні, погано переносять пересадження, тому сіяти їх потрібно не раніше кінця квітня.

ПРАВДА ПРО ЗЕМЛЮ

Зараз на ринку представлена безліч різних ґрунтових сумішей для вирощування розсади квітів і овочів. Але, як установили незалежні експерти з Інституту фундаментальних проблем біології РАН, дійсна цінність і поживність подібних «чудо-суперґрунтів», за рідкісним винятком, досить сумнівні. Тому ніщо не заважає нам приготувати ґрунт своїми руками. 

Основний компонент ґрунтосуміші для розсади – земля (городня, лісова, польова). Її необхідно заготовити ще з осені і перед використанням обов'язково знезаразити. Для цього її можна прогріти в духовці або пролити розчином марганцівки. Якщо дозволяє час, то ґрунт можна внести в приміщення на тиждень, за цей час у ньому прокинуться всі бур'яни і шкідники, а потім винести його на холод, наприклад, на балкон. Нічний заморозок розправився з усіма шкідниками. 

Ґрунтосумішам із садового центру теж не завадить така процедура.

НЕБЕЗПЕЧНА ГЛИБИНА

При посіві насіння дуже важливо на яку глибину їх зашпаровувати. У кожної рослини отут є свої вимоги. Наприклад, насіння декоративних квітів не люблять занадто глибоку посадку. Отут існує таке правило: кожне насіннячко має бути покрите шаром ґрунту приблизно рівним його трикратній товщині. Але є деякі індивідуали, яких взагалі присипати ґрунтом не потрібно. Наприклад, насіння селери достатньо розкласти в розсадному ящику і збризкати водою, так воно краще проросте.

Не забудьте перед посівом ґрунт добре зволожити і вирівняти. Насіння овочевих культур розкладаємо в борозенки на глибину 0,5-1 см, через 1 см і присипають вологою ґрунтовою сумішшю шаром 1,5-2 см. Більш дрібне закладення приводить до швидкого пересихання насіння, що проростає. Після посіву контейнери вкриваємо поліетиленовою плівкою або спеціальним пластиковим ковпаком. До появи сходів розсадні ящики додатково вкриваємо непрозорим матеріалом. Який знімаємо з появою перших паростків.

НЕ БОЛІЙ

Нерідко у розсади на підвіконнях починає темніти нижня частина стебла, потім вона стоншується, і рослина гине. Це хвороба називається чорна ніжка. Звичайно таке захворювання провокують часті поливи холодною водою й різкі коливання температури в приміщенні.

Тому, щоб така неприємність не відбулася з вашою розсадою поливайте її відстояною водою кімнатної температури з лійки із дрібним ситечком.

При перших проявах чорної ніжки акуратно видаліть разом з коріннями ушкоджені кущики, а потім полийте всю розсаду розчином марганцівки (3 г на 10 л води). Ґрунт замульчуйте прожареним і охолодженим піском шаром 1-2 см або сумішшю піску й попелу. Потім протягом декількох днів не поливайте рослини.

ПРО «ЇЖУ» І ВОДУ

Для успішного росту розсади рослинам необхідні 2-3 підживлення мінеральними, органічними або готовими добривами. Перше підживлення проводять, коли у паростків з'являється 2-3 листочки, останнє – незадовго до висадження сіянців на постійне місце. Урахуйте, що рідкими добрива користуватися набагато простіше, мінеральні гранули потрібно розчиняти у воді мінімум добу.

У квартирах із центральним опаленням звичайно дуже сухо. У приміщенні, де росте розсада, вологість повітря треба постійно контролювати й регулювати. Для цього на підвіконні поруч із рослинами можна розставити чашки з водою. На батарею не помішає повісить вологу тканину. Постарайтеся, щоб ґрунт у розсадних ящиках і горщиках не пересихав. Також намагайтеся напувати сіянці за раз рівною кількістю води.

НЕХАЙ БУДЕ СВІТЛО

Для оптимально розвитку розсади потрібно гарне освітлення. В ідеалі світловий день повинен бути не менше 12 годин. Тому розсаду потрібно досвічувати у ранкові і вечірні години. Для цього можна використовувати спеціальні фітолампи, які продаються в садівничих центрах або використовувати люмінісцентні світильники білого або денного кольору. Звичайні лампочки для цієї мети не підходять, тому що вони ще й обігрівають рослини, розсада від таких «помічників» може одержати ще й опіки.

Іноді можна помітити, що ваші сіянці тягнуться до світла і як би вивертають свої листочки в певний бік. Самі рослини від цього деформуються й витягаються. Постійно грайте в «шахи» з розсадными стаканчиками, міняйте їх місцями і повертайте рослини до світла різними боками.

КОЛИ З'ЯВЛЯТЬСЯ СХОДИ

– Огірки – 3-7 днів; 

– патисони, кабачки, гарбузи – 3-10 днів; 

– томати – 6-10 днів;

– селера – 7-12 днів;

– перці – 7-14 днів.

ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ ДЛЯ ЗДОРОВИХ ПАРОСТКІВ

Багато лікарських рослин здатні оздоровити і прискорити проростання насіння. Наприклад, якщо опустити в слабкий розчин настоянки валеріани насіння огірків, томатів, перцю, гарбуза, цибулі і селери на 1 годину, вони швидше дадуть сходи, менше будуть хворіти і дадуть більший урожай. 

Подібну дію на боби й салати виявляє настій дубової кори. На насіння капусти, редису, квасолі та гороху – настій аптечної ромашки, а на насіння буряка й шпинату –  її настій, що перебродив.

ДО РЕЧІ

За 10 – 12 днів до переселення розсади у відкритий ґрунт або в теплицю починайте розсаду гартувати, для цього можна відкривати вікно або виносити рослини «подихати» на балкон або лоджію.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *