Чому скручується листя перців і що робити

Якщо ви вирощуєте гострий або солодкий перець, швидше за все, не з чуток знаєте про проблему скручування листя. Листя може скручуватися як у розсади, так і дорослих рослин перцю. Воно закручується вгору “човником” або загинається вниз. Іноді воно деформуються і утворюють складки. Ч Пропонуємо з’ясувати всі можливі причини скручування листя перців на будь-якій стадії життєвого циклу рослини. І розібратися, в якій ситуації ми можемо і повинні допомогти рослині, а в якій просто почекати.

Чому скручуються листя розсади перців

Шкідники

Коли з листям щось не так, в першу чергу завжди підозрюємо шкідників. Особливо, якщо перці закрутили листя донизу. На розсаду цілком може напасти павутинний кліщ з кімнатних рослин або попелиця, якщо її личинки були в землі.

Чому скручується листя перців і що робити

Що робити: в першу чергу уважно оглядаємо рослини. Якщо перці виглядають злегка зів’ялими, незважаючи на вологий грунт, якщо з тильного боку листа є маленькі темні або жовті точки, швидше за все, ми маємо справу з павутинним кліщем. Це дуже небезпечний шкідник, який нещадно і швидко знищує рослини.

Тому ми не радимо витрачати час і застосовувати народні засоби. Краще відразу використовувати сучасні препарати.

Павутинний кліщ це не комаха, а павукоподібна істота. Тому для його знищення підійде не будь-який засіб, а тільки акарицид і інсектоакарицид.

До них відносяться:

 • Аполло. Діюча речовина-клофентизин. 4 клас небезпеки дозволяє застосовувати препарат вдома. Ефективно знищує кліща і тримається на листках близько місяця;
 • Оберон. Діюча речовина – спиромесифен. Помірно-небезпечний (3 клас небезпеки) і практично без запаху. У ньому рослини змочують повністю. Період захисної дії становить 20-25 днів.
 • Ніссоран. Діюча речовина-гекситіазокс. Малонебезпечна речовина (4 клас небезпеки). Діє на яйця і личинки, термін дії-до 50 днів;
 • Засоби від кліщів для домашніх вихованців (Неостомозан, Фронтлайн, Барс). Відрізняються своєю малотоксичністю при достатній ефективності. Добре підходять для другої обробки, коли чисельність шкідника вже невелика.

Оскільки кліщ дуже живучий і швидко пристосовується до хімікатів, через тиждень можна провести повторну обробку (бажано препаратом з іншою діючою речовиною). А потім стежити, ретельно оглядати рослини, щоб переконатися в загибелі всіх шкідників до єдиного.

Чому скручується листя перців і що робити

Якщо молоді листочки перців скручуються і горбяться, варто пошукати тлю. Її (на відміну від кліща) видно неозброєним оком – дрібні світло-зелені особини зазвичай громіздкі близько черешків, стебла і на зворотному боці листа. Поки попелиця не встигла розмножитися, її знищить простий мильно-содовий розчин. Для приготування потрібно 30 грамів господарського мила і 1 столова ложка соди на 1 літр води.

А коли справа погана, виручають пестициди: Кінмікс, Інта-Вир, Танрек та інші.

Спека і сухість повітря

Для вирощування розсади перцю ми справедливо використовуємо найсвітліший і сонячний підвіконня в будинку. Іноді трапляється так, що велика кількість сонячних променів спільно з жаром від батареї опалення висушують повітря. Та й температура на такому підвіконні в сонячний весняний день може перевищувати оптимальну.

В спеку листя перцю скручуються, щоб зменшити площу листової пластини і, відповідно, випаровувати менше вологи. Особливо в такій ситуації страждають молоді сіянці з парою-трійкою справжніх листочків. Листя виглядає пониклими, краєчки закручуються всередину. Сім’ядольні листочки скручуються по спіралі.

Що робити: використовуємо всі можливості для створення нормальних умов. Наприклад, зменшуємо батареї в сонячні дні. І ставимо поруч з розсадою зволожувач повітря. Немає зволожувача? Неможливо прикрутити батарею?

Не біда. На час, коли сонце світить прямо у вікно, притіняємо рослини газетами. Якщо на вулиці немає морозів, можна і кватирку відкрити. А на батареї розвішуємо мокрі рушники для зволоження повітря. І ще вранці і вечорами обприскуємо перчики теплою водою.

Зазвичай тугор листя швидко відновлюється, коли температура повітря знижується і вологість приходить в норму.

Мало світла

Не всім пощастило з гарними парниками та теплими сонячними підвіконнями. Деяким городникам доводиться вирощувати розсаду на північних вікнах, де сіянці змушені боротися за світло. Частенько можна спостерігати таку картину: верхні листки у перців вигинаються по жилці, стають несиметричними і ніби “в складочку”.

Причина в нерівномірному зростанні листа. Дефіцит світла призводить до того, що жилки листа ростуть швидше, ніж інші частини листової пластини. В результаті лист деформується. При цьому на раніше сформованих листках не спостерігається ніяких змін.

Що робити: єдине, що можна зробити в такій ситуації, – використовувати штучне підсвічування. Або просто дочекатися сонячної погоди і виставити ємності з розсадою на сонці. При нормальному освітленні листя відновить свою звичайну форму.

Чому скручується листя перців і що робити

Скручується листя перців в теплиці

Ті ж причини – спека, сухість, хвороби і шкідники, дефіцит мінералів або води – можуть привести до того, що листя будуть скручуватися на дорослих рослинах перцю.

Листя скручується вгору “трубочкою”

Сильна спека і сухість

Найчастіше саме спека є причиною скручених листя і перців, і томатів. Це нормальна реакція рослини на несприятливі зовнішні умови. Турбуватися в цьому випадку не потрібно.

Що робити: тримаємо теплицю відкритою, притіняємо кущі від сонячних променів і додатково поливаємо грядки. Коли спека спаде, листя повернеться в нормальний стан.

Дефіцит поживних речовин

Складніше розібратися з недоліком того чи іншого поживного елемента. Наприклад, скручені в “човник” і ніби висушені по краях листочки прямо вказують на нестачу калію.

Таке можливо, якщо:

 • перці жодного разу не підгодовували добривом з калієм в складі;
 • перці підгодовували під корінь, але настало похолодання, і коріння не впоралися з доставкою поживних елементів за призначенням.

Що робити: вирішенням проблеми буде позакореневе підживлення по листю калійною селітрою (10 грамів добрива на 5 літрів води) або зольним настоєм (1/3 відра заповнюємо золою доливаємо до верху гарячою водою, настоюємо дві доби і проціджуємо).

Коли листя перців не тільки закручуються всередину, але і змінює колір на темно-зелений з фіолетовим відтінком, в наявності дефіцит фосфору. При сильному фосфорному голодуванні листя стає дуже темними (ніби чорними) і піднімаються догори. Плоди теж темніють, буріють, набувають фіолетовий відлив.

Що робити: допоможе підгодівля фосфорним добривом (суперфосфатом). Залежно від погодних умов підгодовуємо або через обприскування по листю, або поливом під корінь.

І в тому, і в іншому випадку нам потрібно приготувати водну витяжку з суперфосфату. Для цього дві столові ложки добрива заливаємо склянкою гарячої води. Ретельно перемішуємо і настоюємо протягом доби, іноді помішуючи. На наступний день отриману суспензію переливаємо в відповідну банку, концентрована витяжка готова! Для підгодівлі 70-75 мілілітрів концентрату розводимо в 5 літрах води.

При нестачі кальцію у перців (як і у помідорів) буває вершинна гниль. Зазвичай її появи (коричневі сухі плями) помічають на зелених плодах, але якщо дефіцит сильний, можна спостерігати і закручене догори горбисте листя.

Що робити: під кожен кущ виливаємо по склянці кальцієво-калійної підгодівлі. На 10 літрів води потрібно по 2 столових ложки кальцієвої селітри і сірчанокислого калію.

Хвороби рослин

Скручене листя перцю може бути симптомом грибкового або вірусного захворювання. Наприклад, при столбурі (фітоплазмозі) листочки на верхніх пагонах стають гофрованими, їх кінчики висихають. Іноді скручування “човником” спостерігається при ураженні борошнистою росою.

Що робити: уважно оглянути рослини: у будь-якої хвороби будуть й інші ознаки. Борошниста роса проявляється у вигляді білого нальоту на тильній стороні листа. При столбурі листя не тільки деформується, але і жовтіє. Спочатку переконуємося, що дійсно маємо справу з хворобою. А потім займаємося лікуванням, якщо воно можливо.

Чому скручується листя перців і що робити

Якщо листя перцю закручується вниз

Шкідники

На жаль, найчастіше вниз закручується листя, пошкоджене тим чи іншим шкідником. Охочих поласувати нашими перцями в теплиці чимало. Вже знайомі нам павутинний кліщ і попелиця, а так само білокрилка Оранжерейна, нематоди, трипси і совки.

Що робити: здавалося б, знищити шкідника просто – обприскати отрутохімікатом, і справа зроблена. Однак і тут є підступ. Перець та інші культури, що ростуть поруч з ним в теплиці, цвітуть протягом усього сезону. І в теплиці можуть бути комахи-запилювачі.

Щоб їм не нашкодити, радимо:

 • проводити обприскування пізно ввечері о 20-21 годині;
 • оглянути теплицю і по можливості “випровадити” запилювачів, яких легко помітити;
 • по можливості, застосовувати малотоксичні для бджіл засоби (3 і 4 класу небезпеки).

Високонебезпечними для бджіл визнані пестициди на основі імідаклоприду, клотіанідину і тіаметоксаму. А значить, такі популярні препарати, як: «Актара», «Алатар», «Іскра золота», «Конфідор», «Іскра – подвійний ефект», «Кортліс» і безліч інших. Будемо чесні, практично всі.

Малонебезпечними для бджіл можна вважати такі препарати:

 • Лепідоцид (3 клас небезпеки);
 • Бітоксибацилін (3 клас небезпеки);
 • Фітоверм-М (3 клас небезпеки);
 • Моспілан (діюча речовина-ацетаміприд, 3 клас небезпеки);
 • Апполо (акарицид, 3 клас небезпеки);
 • Омайт (акарицид, 3 клас небезпеки);
 • Санмайт (акарицид, 3 клас небезпеки);
 • Кораген (діюча речовина – хлорантраніліпрол, 3 клас небезпеки, але дуже висока ціна).

По препарату “Стожар” (діюча речовина – ацетаміприд) інформація суперечлива – 2 клас небезпеки або 3.

Загалом, вибір невеликий. Залишається дотримуватися всіх запобіжних заходів, щоб захистити свої культури і не погубити запилювачів.

Надлишок вологи

Перець перезволоження дуже не любить, краєчки листя загинаються вниз, а сама листова пластина горбиться (набрякає).

Що робити: при надлишку води рекомендують добре розпушити грядку, щоб прискорити процес випаровування вологи з грунту.

Чому скручується листя перців і що робити

Нестача вологи

Тут і без скрученоголистя зрозуміло, що справа погана. І кінчики листя закручені вниз, і всі листочки опущені, і в цілому рослина виглядає пониклою – перець страждає від спраги.

Що робити: Очевидно, що наше завдання – забезпечити перцям нормальний полив. Для тих, хто живе поруч з городом, це не найбільша проблема. А хто навідується на дачу тільки у вихідні, викручується, як вміє. Наприклад, споруджують системи крапельного поливу з пластикових пляшок.

Або при посадці насипають в лунку гідрогель, який вбирає вологу при надлишку і віддає при нестачі. Або мульчують грядки для зменшення випаровування вологи з грунту.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *