Догляд за кущами чорної смородини: весняна обрізка

Догляд за кущами чорної смородини: весняна обрізка

Обрізка чорної смородини навесні – запорука отримання врожаю соковитих, великих і солодких ягід. Це нескладна процедура, але виконувати її потрібно правильно та систематично.

Правила обрізки

Старі пагони, гілки необхідно прибирати. Для цієї мети використовують садовий сектор. Молода поросль повинна замінювати їх з року в рік. Вона повинна вільно розвиватися. На давно необрезанном кущі нова поросль буде рости дуже слабо, а то й зовсім не зросте до стану плодоношення.

Процедуру краще робити, коли бруньки рослини ще сплять – ранньою весною. Весняна обрізка виконується до розпускання бруньок і початку руху соку – ці процеси активуються при +5°С, тому до обрізання приступають відразу після того, як зійде сніговий покрив.

Якщо обрізати гілки занадто пізно, це призведе до втрати великої кількості соку, молоді пагони ослабнуть і не зможуть плодоносити. У таких випадках процедуру краще відкласти до наступної весни або осені — так кущ дасть хоч якийсь урожай. Занадто рання обрізка теж може заподіяти шкоду куща. Для хорошого результату потрібно почекати стійкого потепління, коли середня температура за добу буде вище нуля.

весняна обрізка

Осіння обрізка зазвичай вважається чорновий, а навесні завершують почате: процедура здійснюється уважніше і прискіпливіше. Чорна смородина обрізається при посадці і два рази протягом року – навесні і восени. Навесні обрізають нульові і молоді пагони. Ті пагони, які залишають, вкорочують на 20 см Над ґрунтом повинно бути 3-4 бруньки.

При обрізанні чорної смородини навесні потрібно знати, як правильно робити зрізи. Їх від нирки повинно відокремлювати 5 мм, він виконується під 45-градусним кутом. Пагони повинні рости назовні, а не всередину куща.

Основна врожайність куща залежить від стану 1-, 2-річних гілок. З віком гілка менше і гірше плодоносить. У чорної смородини слід видалити гілки віком більше 5 років. Їх вирізують на рівні грунту. Дізнатися такі гілки можна по чорній розтрісканої корі, невеликого приросту і за маленьким ягодам.

Омолодження та обрізка старого куща

Процедуру обрізання старого куща виконують у кілька етапів:

  • перший рік. Видаляють засохлі, хворі, зламані, криві, що переплітаються, труться одна об одну і зростаючі всередину куща гілки. Зрізають також зламані гілки, що ростуть у бік або лежать на землі пагони і половину старих приростів. Це сприяє проростанню від кореня молодих і здорових пагонів;
  • другий рік – вибирають в середньому кущі близько 5 міцних молодих пагонів і залишають їх, інші вирізують, старі поки що не чіпають;
  • на третій рік настає черга старих гілок і молодого приросту — їх проріджують. З нового приросту залишають близько 5-6 сильних пагонів. Верхню частину гілок з 4-6 нирками зрізують — це стимулює зростання бічній порослі і забезпечує хорошу врожайність;
  • при подальшому догляді щорічно нові пагони в кількості 3-4 шт. залишають, їм також зрізають верхню частину.

Якщо чагарнику 21 рік і більше, його викорчовують — тут йому вже нічого не допоможе. Кущі смородини добре плодоносять до віку 15-18 років. Якщо позбавлятися від старого куща все ж шкода, що його можна спробувати реанімувати. Він вирізається приблизно на третину. Через рік з’являються нові пагони. Всіх їх зрізають до підстави, вибираючи 3-5 здорових пагонів, які залишають. В наступному році видаляють старі стебла. Нові гілки повинні поступово заміщати старі.

Не рекомендують зрізати відразу вся рослина. Хоча такий досвід у нас був. Старий, вже не плодоносили, кущ ми обрізали повністю, як можна ближче до землі. Потім просто засипали його сумішшю перегною і торфу, злегка ущільнили і так залишили під зиму. А навесні цей горбок весь покрився гілочками, як їжачок. Порослі було дуже багато. Більше половини вирізали одразу, частину восени. А вже довели до розуму» кущ тільки на наступний рік. Намагалися не даремно, досі плодоносить.

Обрізка молодого куща

Обрізка чорної смородини навесні, якщо кущ однорічний саджанець, на перший рік здійснюється майже під корінь, залишають не більше 5 см. від кореневища. Після процедури відросте 4-6 нових пагонів від 45 см у висоту. Восени такий молодий кущ не обрізується.

На другий рік з’явиться урожай на торішніх гілках і проросте кілька відростків від кореня. Тоді в першу чергу видаляють «нульові», тобто самі молоді пагони. Надмірний приріст видаляється також залишають близько 8-10 сильних пагонів. Чим раніше будуть прищиплены гілочки, тим швидше вони дадуть урожай. Втеча перетворюється в міцну, добре плодоносящую гілку з бічними гілочками, на третій і четвертий рік.

Гілки однорічних рослин обрізають все, але щоб кожна мала кілька розвинених бруньок (2-4 шт.). До осені з них виростуть перші гілочки до 90 см. При наступної весняної обрізку їх обрізають на 5-10 см. Це активує проростання бруньок. Залишилися відростки видаляють повністю. Зав’язі з боків за літо дають 40-сантиметрову поросль другої черги. На відростках першої та другої черги якраз і формується основна плодоношення. Інші пагони теж плодоносять, але менше.

З кожним роком кущ розростається прикореневими пагонами. Якщо всіх їх залишати, нові і вже сформовані гілки не будуть нормально розвиватися. Залишають кілька міцних пагонів при корені з відстанню 10-15 см. Ті, що не потрібні, зрізають біля самої землі. Через рік молоді гілки слід вкоротити для стимуляції розгалуження – їх зрізають верхівки. Зріз повинен знаходитися на 5-міліметровому відстані від нирки під 45-градусним кутом.

Через 4-5 років, рослина сформується остаточно. Весь цей час потрібно робити обрізання і проріджувати його. Добре сформований рослина має 4-5 основних гілок різного віку (до 5 років) і 14-20 бічних гілок на них всіх вікових категорій в рівних кількостях.

Ранньою весною кожен рік з куща видаляють в середньому 3-4 старі гілки. Одночасно потрібно стежити, щоб свіжі пагони не росли надто густо, для цього їх проріджують. Завдяки цьому формується широкий кущ. Молодих паростків повинно бути завжди більше.

Трирічний кущ обрізається аналогічним чином: кожен рік видаляються зайві нульові пагони. Залишають 4-6 міцних і сильних гілок. Кущ проріджується, звільняється від самих тонких і хворих гілок в густих місцях, інакше нова поросль не розвинеться добре.

У молодих одно-, двох – або трирічних пагонів на гілках зрізують верхівки, кілька нирок (2-3 шт.). Завдяки такій прищіпки формуються плодушки – невеликі, але дуже плодовиті гілочки на дорослих пагонах.

Поради

Обрізка чорної смородини навесні формує кущ, є кілька порад, як правильно це зробити:

  • якщо кущ формується прикореневими пагонами слабо, їх зростання можна стимулювати, зрізавши одну або дві 2-3-річні плодоносні гілки біля самої основи;
  • якщо зростання саджанця слабкий, пагони вкорочують сильніше аж до зрізання їх біля самої основи, залишаючи пеньок у 5-10 см. Основу молодого куща повинні становити 4-5 самих здорових гілки;
  • показник до обрізання – поточний приріст. Якщо він слабкий і невеликий (близько 10 см), зрізають гілку знизу біля місця, де виріс міцний дзига або багато плодушек;
  • врожай залежить від попереднього приросту. Плодоносні гілки світлі й зелені. Гілки віком 5-6 років зрізають, інакше зменшується врожайність куща.
  • зрізи замазують садовим варом.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *