Календар догляду за полуницею з весни до осені

Уход за клубникой

Полуниця (садова суниця) – досить примхлива культура. Тому за нею потрібно ретельно доглядати з ранньої весни до пізньої осені. Ми розповімо, які роботи і в який час потрібно проводити.

За полуничною грядкою починають доглядати ще до того, як повністю зійде сніг (зазвичай у березні), а закінчують роботи з настанням заморозків.

Березень

Коли настануть перші теплі дні і з грядок частково зійде сніг, полуницю вкривають поліетиленовою плівкою чи агроволокном. Це дозволить отримати ранній урожай ягід.

Укривний матеріал розташовують на дуги, щоб між ним і рослинами залишалася повітряний прошарок.

Врахуйте: чим більше об’єм повітря під укриттям, тим більш низьку температуру зможуть витримати кущики полуниці.

Як тільки повністю зійде сніг, грядку очищають: видаляють засохлі листя і квітконоси, з допомогою ножиць зрізують залишки вусів. На місця, де росли загиблі кущики, садять молоді розетки.

Після відновлення грядки проводять профілактичну обробку від хвороб і шкідників. Посадки обприскують 1%-вою бордоською рідиною або будь-яким препаратом на основі міді.

Коли розмерзнеться земля, на полуничній грядці розпушують грунт. Це дозволить зберегти в ньому накопичену за зиму вологу. При цьому кущики злегка підгортають, щоб коренева система швидше пішла в зростання.

Квітень

Якщо ви запланували посадити навесні полуницю, зробіть це якомога раніше. У квітні погода буває різною: інколи в середині весни ще щільним шаром лежить сніг, а іноді в цей час вже щосили розпускаються бруньки. Тому при встановленні відповідного строку посадки полуниці більше орієнтуються не на час, а на погодні умови.

Посадка полуниці
Розсаду полуниці садять навесні. Важливо, щоб до цього часу грунт встиг прогрітися приблизно до 10°С

Коли полуниця рушить в зростання, посадки мульчують органікою або спеціальною мульчуючою плівкою. У період масового росту листя проводять другу профілактичну обробку проти хвороб.

Якщо в квітні з’явилися шкідливі комахи, кущики обприскують хімічними інсектицидами (Актелліком, Тельдором, Энвидором, Каліпсо та ін). Також останнім часом добре зарекомендував себе комплексний препарат Теовит Джет – контактний фунгіцид і акарицид.

Якщо кущики садової суниці ростуть на одному місці вже більше 3 років, їм знадобляться підживлення. На початку вегетаційного періоду садова суниця потребує в азотних добривах, в період цвітіння – фосфорних, а після плодоношення – в азотних, фосфорних і калійних.

Травень

Садову суницю, вирощувану в тунелях, щодня провітрюють, щоб рослини не перегрілися під променями весняного сонця. Вранці відкривають один або обидва торця, а на ніч закривають.

Полуницю, вирощувану в відкритому грунті, на ніч вкривають спанбондом, так як поворотні весняні заморозки (а часом навіть пониження температури до -1°С) можуть погубити рослини.

Під час цвітіння полуниці на ній можуть з’явитися суничні довгоносики. Кущики обприскують настоєм часнику або іншими народними засобами боротьби з шкідниками.

У травні нерідко стоїть суха погода. Для правильного розвитку рослин і утворення плодів полуничну грядку регулярно поливають. У другій половині травня (залежно від регіону і погоди) починає плодоносити полуниця ранніх сортів. Урожай своєчасно збирають, тоді поливи проводять після збирання дозрілих ягід.

Якщо в цей час часто йдуть рясні дощі, рослини захищають від гнилей та борошнистої роси. А також при необхідності прополюють бур’яни.

У травні садова суниця починає активно випускати вуса, які забирають у рослини велику кількість поживних речовин. Якщо ви вирощуєте полуницю для отримання ягід, а не для розмноження, то вусики потрібно регулярно видаляти.

Полуниця на агроволокні
Грамотно регулюючи кількість вусів на кущах, ви зможете отримати і посадковий матеріал, і хороший врожай ягід

Червень

Продовжують збір врожаю. У другій половині місяця починають плодоносити пізні сорти. Щоб ягоди не бруднилися і не гнили, під кущики стелять чорний нетканий матеріал або підсипають стружку. Це допомагає захистити суницю садову від сірої гнилі і бур’янів.

Також у червні розетки полуниці укорінюють в окремих стаканчиках або касетах. Такі рослини будуть готові до пересадки на нове місце вже через 2-3 тижні.

Липень

Після закінчення плодоношення з кущів видаляють всі старі, хворі і пошкоджені листки. Грядку добре поливають, розпушують грунт навколо кущів і видаляють з них всі зайві вуса.

У липні на кущах полуниці може оселитися суничний кліщ. З пошкоджених рослин зрізають листя і спалюють. Потім всю грядку обприскують водою (близько 60°С) або гарячим розчином марганцівки.

Якщо на рослинах з’являються й інші комахи-шкідники, кущики полуниці обприскують хімічними або біологічними інсектицидами. Також можна вдатися до народних засобів. Крім того, в цей період полуниця нерідко уражується плямистістю, борошнистою росою, сірою гниллю. З хворобами допомагає впоратися 1%-вая бордоська рідина з додаванням колоїдної сірки (100 г препарату на 10 л води).

Серпень

В кінці літа на полуничній грядці глибоко розпушують грунт і вносять комплексне добриво: 1 ч. л. під кожен кущ. До кінця місяця закінчують посадку вусів, кущики регулярно поливають.

Полив полуниці
У другій половині літа – на початку осені слід подбати про своєчасних поливах полуничної грядки

Вересень

У цьому місяці формуються квіткові бруньки, з яких у наступному році з’являться ягоди. Тому у вересні важливо не забувати поливати рослини.

Жовтень

У жовтні для рослин створюють сприятливі умови, які допоможуть їм добре перезимувати. Для цього грядки поливають, розпушують грунт, видаляють бур’яни. Кущі полуниці підгортають торфом, перегноєм або компостом.

Листопад

Коли верхній шар ґрунту (на глибину 5-7 см) підмерзне, грядки мульчують. Це запобіжить випиранню рослин із землі. Щоб затримати сніг, наверх укладають хмиз, листя топінамбура, стебла малини або кукурудзи. У такому вигляді полуниця зимує.

Завдяки правильному і своєчасному проведенню робіт по догляду за полуницею, вам вдасться виростити здорову рослину і зібрати хороший урожай солодких ягід. Дотримуйтесь цих рекомендацій – і все у вас вийде!

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *