Лікування пошкоджених плодових дерев

Важко запобігти пошкоджень, яких отримують плодові насадження від гризунів та морозів. Якщо захистити дерева не вдалося, то їх потрібно лікувати. Найкраще рани заживають у дерев із великою кількістю коренів і листя, які підтримують активний фотосинтез.

Обрізка

Завдяки обрізанні пошкоджених і вимерзлих гілок у дерев, формується нова і здорова крона. Ступінь обрізки безпосередньо залежить від віку дерев і характеру отриманих ушкоджень. Якщо промерз тільки однорічний приріст, потрібно розрідити крону, а інші гілки вкоротити до трьох-річної деревини. Якщо ж промерзли багаторічні скелетні гілки, то з обрізанням рекомендується почекати до того моменту, поки повністю не розпустяться життєздатні бруньки і не почнеться зростання нових пагонів. Такі гілки вкорочують, не зачіпаючи активні молоді пагони. Буває, що більша частина бруньок ще не прокинулася, а пагони дали незначний приріст. У таких випадках обрізку краще відкласти до наступного сезону.

Обрізка

Обробка ран

Сильно пошкоджені ділянки на стовбурі і скелетних гілках зачищають до здорового місця будь-яким гострим інструментом (ножем, стамескою). Після зачищення кожну рану дезінфікують, використовуючи рожевий розчин марганцівки або 3% розчин бордоської рідини. Потім їх потрібно замазати садовим варом. Якщо рани занадто великі, то поверх садового вару бажано нанести суміш з коров’яку і глини, після чого обв’язати мішковиною.

Приготування і нанесення мастик

Існує безліч рецептів замазок, якими охоче діляться садівники. Тут важливо знати, що деякі матеріали можуть обпалити камбій, тому їх краще не застосовувати. До таких відносяться білила, сурик, дьоготь, креозот та їм подібні. Також садівники не радять використовувати формалін, оскільки цей компонент замазки може нанести серйозної шкоди рослинам. Навіть якщо його буде зовсім небагато.

Замазка повинна легко виготовлятися, бути стерильною, водонепроникною і не гірше клею прилипати до рани на дереві. Не можна використовувати замазки, які розтріскуються або стікають з пошкодженого місця при найменших змінах погоди. Для кращого ефекту мастику наносять протягом півгодини після чистки. Підготовлена поверхня при цьому обов’язково повинна бути сухою.

Глина

Хороший результат дає обмазка ран різними видами глини. Вельми ефективний склад виходить, якщо до двох частин глини додати одну частину свіжого коров’яку. Суміш слід старанно перемішати. Щоб така замазка в суху погоду не тріскалася і не осідала, в неї можна додати коров’яче волосся або дрібно-порізане сіно. Це підвищить зв’язність компонентів. Глина дозволяє не тільки довго зберігати помірну вологість, але і сприяє швидкому утворенню нової рослинної тканини на пошкоджених місцях дерева.

Ще кращою замазкою вважається форзітова. Вона складається з коров’ячого гною – 16 частин, свіжо-гашеного вапна – 8 частин, золи – 8 частин, річкового піску – 1 частина.

Садовий вар

Садовий варУ приготуванні м’якого садового вару використовуються: терта каніфоль – 4 частини, свіже свиняче сало – 1 частина, бджолиний віск – 2 частини. Готується він так: спочатку розтоплюють жир, додають і розтоплюють віск, а вже тільки потім можна кидати каніфоль. Суміш треба кип’ятити не менше 30 хвилин, постійно помішуючи. Розтоплений вар переливається в ємність, наповнену холодною водою. Щоб він став м’яким і без грудочок, його потрібно гарненько розім’яти, попередньо змастивши жиром руки. Такий вар зберігається довго, якщо загорнути його в промаслений папір.

Для тепло-рідкого садового вару потрібні такі речовини: бджолиний віск – 4 частини, каніфоль – 20 частин, лляне масло – 1 частина, стерте на порошок деревне вугілля або сажа – 2 частини. Спочатку окремо розтоплюють віск і каніфоль, потім змішують їх і додають лляне масло. Після того, як суміш зняли з вогню, можна трохи підмішувати вугілля. Вар необхідно остудити до такого стану, щоб він повільно тік. Для нанесення на рани використовується невелика лопатка або кість. Залишки не варто викидати, їх можна зберігати в неглибоких банках тривалий час, а перед наступним використанням достатньо лише розігріти.

Зараз поширений ще один різновид садового вару – холодно-рідкий. Основні компоненти: асфальтна емульсія і сода. Його головна особливість така — після нанесення волога випаровується, а на рані залишається шар асфальту, абсолютно нешкідливий для дерева. Чим хороші асфальтні емульсії? По-перше, немає необхідності їх розігрівати, а по-друге, вони чудово тримаються і не пливуть навіть у саму жарку погоду. У застосуванні дуже зручні. Правда, контактуючи з повітрям, асфальтна емульсія швидко твердне, тому бажано розрахувати необхідну кількість та не відкривати ємність занадто часто. Після дощу обмазку доведеться повторити, так як емульсія водоемульсійна.

Запущені пошкодження

В окремих випадках, коли гниття деревини не було вчасно зупинене, на місці ран утворюються дупла. Що роблять з такими ушкодженнями? З дупла вибирають розкладену деревину і ретельно вичищають його стінки. Підготовлене дупло наповнюють щебенем (можна дрібними шматочками битої цегли) і заливають розчином цементу. Якщо цемент в господарстві відсутній, його відмінно замінить свіжо-гашене вапно. Щоб у кроні не утворився розлом, скелетні гілки стягують сталевим дротом, підклавши під нього гумові шини або дерев’яні цурки.

Невелика порада

Досвідчені садівники знають, як уникнути подібних проблем і не проводити часте лікування пошкоджених плодових дерев у саду. Тому, вибираючи саджанці, вони віддають перевагу адаптованим до певного регіону, морозостійким сортам.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *