Червона смородина. Красна дівиця та невибаглива

Красна дівиця та невибаглива

Так можна охарактеризувати червону смородину. Вона не так вимоглива до догляду, особливо в порівнянні зі своєю чорною сестричкою. Все ж для цього виду ягідних чагарників потрібна увага. Тому до посадки червоної смородини потрібно підходити відповідально: правильно вибрати місце, якісно підготувати грунт і дотримати рекомендації по термінах посадки.

Як вибрати місце для посадки

Цю ягоду можна садити практично в будь-якому місці, головне, щоб раніше там не ріс аґрус, адже у них одні й ті ж шкідники. Також було б нерозумно садити червону смородину туди, де раніше були викорчувані інші кущі.

Фахівці рекомендують вирощувати цю ягоду на ділянках, де глибоко залягають грунтові води. Прошарок землі повинен становити не менше 1,5 м. Обрана ділянка землі повинна бути захищена від довгого застою талої і дощової води, особливо навесні. Якщо ж ділянка розташована в низині, слід потурбуватися відведення зайвої води. У цьому допоможе дренаж або водовідвідна канава.

На противагу чорній смородині, червона — не переносить затінених місць. Брак сонячного світла загрожує втратою рослинами імунітету. Часті хвороби, масові навали шкідників, повільне зростання, загальне падіння врожайності — все це викликається дефіцитом світла. Тому для посадки цієї ягоди потрібно вибрати світле, відкрите, захищене від вітрів місце.

Також червона смородина невибаглива щодо грунту. Вона не буде рости лише в кам’янистих ґрунтах, пісках або в заболоченій місцевості. Оптимальне значення рН для даної ягоди становить 6-6.5. З-за цього кислі грунти необхідно провапнувати. Для досягнення бажаного результату розкислювач розподіляють рівним шаром по всій площі ділянки. Наприклад, суглинки з рН 5-5,5 зажадають 300-400 гр вапняку на квадратний метр. Також підійде гашене вапно, але її треба менше — 250-300 гр.

Час посадки

Зазвичай кущики червоної смородини висаджують восени (вересень), або навесні (крайній термін — початок травня). Все ж оптимальним часом для визначення кущів на постійне «місце проживання» є осінь. Це обумовлено тим, що восени сік в рослинах рухається вниз, тому вони вкорінюються досить швидко і безболісно зимують. Навесні кущі ростуть, влітку у них формуються сильні корені, завдяки чому вони встигають підготуватися до холодів.

Як готувати грунт

Перед осінньою висадкою підготовка місця починається приблизно за пару місяців. Якщо ж висадка кущів перенесено на весну, приступити до підготовки ґрунту потрібно мінімум за 2-3 тижні до того, як висаджувати саджанці. Перед посадкою грунт необхідно перекопати, як мінімум, на глибину 40-50 см. Це обумовлено тим, що приблизно 90% кореневої системи рослини знаходиться на глибині 40 см.

При цьому, розташований внизу глинистий шар можна не чіпати. Досить розпушити його вилами. Родючий шар необхідно ретельно перемішати з добривом. На кожен квадратний метр посадок буде потрібно від 8 до 10 кг перегною або компосту. Також потрібно 80 гр. сірчанокислого калію і 100 гр. суперфосфату. У такому вигляді земля залишиться до самої висадки. Завдяки цьому вона ущільниться, а добриво розчиниться.

Після покупки саджанців, необхідно ретельно зволожити їх коріння, загорнути в мішковину або мокрий мох. Потім коренева система кожної рослини укладається в щільний поліетиленовий пакет або плівку. Прибувши на дільницю, потрібно позбутися від обв’язки і прикопати саджанці на тимчасовому місці. Пізніше їх можна висаджувати на постійне місце.

Процес посадки червоної смородини

Коли всі рекомендації виконано, а грунт заздалегідь підготовлений, можна переходити до посадки. Потрібно викопати розсадні ямки . Вони повинні бути трохи більше, ніж обсяг кореневої системи. Якщо немає бажання виміряти, можна викопувати ями розміром 50х50х50 і поміщати туди від 8 до 10 кг компосту або перегною.

Червону смородину садять за трьома схемами: шпалерної, рядовий і одиночної.

Червона смородина

Окремо ростуть кущі зазвичай відрізняються великою врожайністю і довгожительством. Їх розміщують на відстані 2 або більше метрів від інших кущів і дерев.

Червона смородина

При використанні рядової посадки отримують максимальну кількість ягід з одиниці площі. Кущі з пишною формою розташовують на відстані 1,2-1,5 м один від одного. Якщо ж форма куща більш компактна, відстань може бути від 0,7 до 1 м. Мінусом даної методики є швидке старіння кущів.

Червона смородина

Шпалерна (однострочная) посадка передбачає висадку саджанців з проміжком між ними від 0,5 до 1 м. Через пару років формується ціла стрічка пагонів. У той же час встановлюють бажану кількість шпалер: на них фіксуються пагони. В результаті отримують суцільну плодоносящу «стінку». При використанні шпалерного методу кущі смородини можна саджати по межі ділянки, наприклад, вздовж огорожі. Але варто пам’ятати, що відстань до огорожі повинна становити 1-1,5 м.

В ямках саджанці можна розташовувати як вертикально, так і похило, під кутом в 45°. Рослини потрібно поміщати в посадкову яму так, щоб рівень поверхні грунту розташовувався 5-6 сантиметрами вище, ніж коренева шийка. Перед самою посадкою саджанець потрібно кілька разів струснути. Коли грунт просиплеться між корінням, саджанець можна опускати в ямку і засипати землею. Потім потрібно зробити по периметру куща канавку і повільно вилити туди відро води.

Це забезпечить оптимальну для рослини вологість грунту і поліпшить контакт коренів з землею. Після того, як волога вбереться, канавку слід засипати сипучим торфом, перегноєм або сухою землею. Для цього можна застосовувати землю, яка містить мінеральні добрива, оскільки це може призвести до відмирання коренів. Щоб саджанці краще прижилися грунт навколо них можна замульчувати наявною органікою. Товщина її шару повинна бути від 5 до 10 см.

Посадивши саджанці, слід скоротити їх гілки так, щоб на них залишилося по 2-4 бруньки. Це дозволяє активізувати сплячі бруньки, розташовані в прикореневій зоні. Завдяки цьому кущ формується набагато швидше.

Розмноження червоної смородини

Розмноження червоної смородини

Простіше всього розмножувати цю ягоду здерев’янілими живцями. Потрібно відібрати кілька пагонів, видалити листя і порізати на шматки завдовжки 18-20 см. На кожному пагоні потрібно залишити мінімум по 4 бруньки. Потім живці висаджуються в пухкий поживний грунт. Їх потрібно поливати, а на грядку підсипати мульчуючий матеріал.

Розмноження червоної смородини можливо шляхом ділення куща. Потрібно видалити хворі і старі гілки, а потім викопати кущ. Потім його слід розрубати на дві частини, що залишилися здорові гілки вкоротити. Висаджувати їх потрібно на кілька сантиметрів глибше початкового куща. Над поверхнею пагони повинні підніматися на 15-20 см. Посадивши їх, не варто забувати про полив. Напоїти кущі потрібно відразу після посадки і не припиняти робити це до тих пір, поки вони не приживуться.

В цілому, посадка червоної смородини і догляд за нею не так складні. Якщо робити все правильно, урожай не змусить себе чекати.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *