Ефективне лікування та профілактика чорного раку яблуні

«Антонов вогонь» чи чорний рак – відноситься до грибкових, дуже небезпечних захворювань, які можуть стати причиною не тільки погіршення якості плодів, але і загибелі дерева. Найчастіше це захворювання зустрічається у центральних, північних та південних районах нашої країни. Особливо часто цим захворюванням можуть хворіти дерева в регіонах, де в осінній період відбуваються різкі коливання добових температур.

Зазначимо, що чорний рак яблуні частіше вражає вже ослаблені іншими захворюваннями або з наявністю сонячно-морозних опіків дерева. Якщо відбувається зараження здорової яблуні, то не виключена ймовірність самовиліковування.

Причини появи чорного раку

 • Посадка живців поруч з туалетами, де грунт містить велику кількість продуктів фекальних розпадів.
 • Висока концентрація добрив у ґрунті.
 • Неякісний або повністю відсутній догляд за ділянкою.
 • Недостатній захист від вітру.
 • Наявність в радіусі трьох метрів компостної, очисний ями, в якій знаходяться у стадії розкладання залишки різного походження.

На ранній стадії появи цього захворювання боротися з ним нескладно і найчастіше вдається врятувати дерево з мінімальними втратами. Як зрозуміти, про початок розвитку чорного раку?

Причини появи чорного раку

Гілки і хворі стовбури починають всихати, повністю опадає листя, плоди на заражених ділянках відсутні. В залежності від форми захворювання починає темніти кора. На стовбурі або гілках починають з’являтися добре помітні вогнища грибкової інфекції (відшарування кори, круглі бляшки). Все це вказує на те, що дерево хворіє чорним раком і необхідно терміново вжити заходів щодо його порятунку.

Чорний рак яблуні: як врятувати дерево?

Отже, відразу зазначимо, що це захворювання не небезпечно для молодих дерев. Найчастіше грибкове захворювання зустрічається на деревах, вік яких перевищує 15 років. Щоб виключити ймовірність появи цього захворювання, за садом важливо відповідально, а головне, правильно доглядати. Якщо дерево захворіло, то проводяться наступні заходи:

 • хворі гілки зрізуються і виносяться за територію саду;
 • зі стовбура зчищається чернораковое освіта;
 • поглиблення (дупла) закладаються;
 • уражені плоди знищуються;
 • кожні два тижні дерево повинно оглядатися;
 • гілки і стовбур слід побілити вапном.

Вирізка повинна проводитися тільки гострим спеціальним інструментом. Зріз робиться з захопленням до 3-х сантиметрів не ураженої ділянки. Це дозволить виключити появу рецидиву. По закінченні вирізки місця зрізів обробляють 3% розчином мідного купоросу. Після цього обов’язково наноситься шар замазки.

Важливо! З такого дерева навіть після одужання не рекомендується прищеплювати живці, оскільки існує ймовірність прояви захворювання і зараження іншої дерева.

Цим захворюванням дерева частіше страждають у весняний період коли на вулиці дуже волого і часто змінюється температура повітря. Сьогодні відомі сорти яблунь, які не схильні до захворювання чорним раком, відзначимо деякі: Пепін шафранний, Папіровка і Коричне смугасте.

Як запобігти захворюванню

Як запобігти захворюванню

Захистити і навіть повністю виключити ймовірність появи цього захворювання в своєму саду можна, але для цього буде потрібно виконувати профілактичні заходи.

 • Навесні і восени за допомогою спеціального інструменту потрібно зчищати легко отслаиваемую частина кори з дерев і гілок.
 • Счищенная кора, обрізані гілки виносяться з території саду та спалюють.
 • Своєчасно повинні проводитися санітарно-профілактичні заходи, в рамках яких проводиться обв’язка, обрізка дерев, боротьба з шкідниками (застосовується обприскування біопрепаратами, колективна обробка), повна вирізка хворих і засохлих гілок.
 • Проводити спеціальні профілактичні процедури, спрямовані на виключення появи інших захворювань.
 • Будь-який вид догляду повинен виконуватися правильно та з дотриманням вимог.
 • Виключити додавання при перекопуванні грунту навколо дерева перепрілої органіки (гній та пташиний послід).
 • Стежити, щоб навколо дерева не росли бур’яни.
 • Своєчасно виконувати побілку штамбів і основ скелетних гілок, це дозволить звести до мінімуму ймовірність утворення сонячних морозних опіків, а також до появи тріщин.

Виконати всі рекомендації, спрямовані на догляд дерева, можна, тільки якщо готуватися до них заздалегідь. Досвідчені садівники радять висаджувати в саду плодові дерева з високим ступенем стійкості до даного виду захворювання. Профілактику в саду необхідно виконувати регулярно, оскільки від цього буде залежати якість і обсяг врожаю. Попередити хворобу легше, ніж її лікувати і це важливо пам’ятати і розуміти. Однак якщо всі профілактичні заходи були виконані, як слід, а дерево не вдалося захистити і воно захворіло чорним раком, необхідно приступити до проведення заходів, спрямованих на лікування.

Лікування плодових дерев від чорного раку

Лікування плодових дерев від чорного раку

Профілактичні заходи повинні проводитися в обов’язковому порядку, але зазначимо, що вони навіть за умови якісного виконання не дають гарантію, що дерево не захворіє. Якщо при огляді саду помічено дерево з ознаками на чорний рак, то необхідно відразу приступати до його лікування, щоб не дозволити захворюванню перекинутися на поруч ростуть дерева.

Чорний рак, лікування — як правильно виконувати? При проведенні лікування зараженого дерева важливо точно дотримуватися наступних процедур:

 • Починати лікування слід з видалення гілок і кори, які вже уражені захворюванням.
 • Всі ділянки зрізів необхідно обробити декількома шарами масляної фарби чи оліфою, можна використовувати аптечну зеленку або садовий вар.
 • Після цього починається процес лікування неушкодженої частини дерева, у випадку виявлення заражених ділянок кори її видаляють.
 • Дезінфекція, може використовуватися мідний купорос або будь-який інший препарат, за умови, що в його складі міститься мідь.
 • Якщо зачистка не проводиться, можна мідний купорос замінити, на сильний розчин марганцівки. Стовбур обмивається, а дрібні гілки ретельно обприскуються.
 • В якості дезинфікуючого засобу може застосовуватися солоний розчин, в який при приготуванні додається 3-5 крапель йоду.
 • Багато садівники радять використовувати в якості дезінфектора замазку, яка готується в співвідношенні 1:1, використовуються глина і коров’як.
 • Після цвітіння листя дерева, якщо вони уражені раком, обробляються бордосским розчином.
 • Листя, кора і гілки, які були видалені з хворого дерева в процесі обробки і лікування збираються і виносяться за межі саду, де обов’язково спалюються.

Зазначимо, що вилікувати дерево від чорного раку, можливо, але це складно, якщо вчасно не помітити розвитку захворювання, то дерево може загинути. Після лікування обов’язково повинні проводитися спеціальні заходи, спрямовані на відновлення. Якщо ретельно дотримуватися профілактичні заходи, то уникнути появи захворювання часто вдається, а значить, з’являється можливість збирати багатий і якісний урожай.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *