Обробка саду навесні

Знищити всіх шкідників не можна, якщо природа передбачила їхнє існування, але тримати їх в обмеженій кількості є завданням кожного садівника. 

Ще до сокоруху, поки дерева не прокинулися, турботливий дачник зробить санітарне підрізування дерев і вкоротить довгі гілочки минулого року. Заодно він прибере гнізда білану і листовійок, які перезимували на деревах. Якщо розгорнути такий кокон, там уже готовий до висадження десант листогризів.

Як тільки земля на пристовбурному колі звільниться від снігу, потрібно буде зібрати все опале листя. Воно дало притулок на зиму шкідникам, які при прогріві ґрунту переберуться на стовбур дерева і зникнуть в щілинах кори. Отже, листя зібрати і спалити, щіткою пройтися по корі старих дерев, прибрати мохи й лишайники, розчистити дупла і відремонтувати пломбу.

ПЕРШЕ ВЕСНЯНЕ ОБПРИСКУВАННЯ ДЕРЕВ 

На вулиці +5°С, тихо й похмуро, ранок або вечір, значить, саме час приступитися до хімічної обробки саду, обприскування дерев. Рання обробка дає багато позитивного для подальшого здоров'я плодових дерев. Тільки під лупою можна розглянути в щілинах кори зимуючих комах, що сховалися, і їх личинок. Грибкові спори залишилися зимувати й чекають тепла, щоб перетворитися на злобливу грибницю. 

Біологічні препарати ранно навесні неспроможні, бактерії працюють тільки при температурі вище +10°С, тому в цей період без хімії не обійтися. 

МІДНИЙ КУПОРОС, БОРДОСЬКА РІДИНА І ЇХНЯ ДІЯ 

Мідний купорос навесні для обприскування дерев вживається в підвищеній концентрації, тому що немає ще ніжних листочків, і кора може витримати вплив хімікату й одночасно звільнитися від зимівників паразитів будь-якого типу. Це стосується спор, яєць і лялечок. При цьому концентрація розчину має бути високою, 300 г мідного купоросу на відро води. Для прилипання при обприскуванні у воді потрібно розвести господарське мило, настружити грам 25. Потрібно знати, що мідний купорос розводити в гарячій воді слід завчасно, а весь розчин перед використанням в обприскувачі – процідити. 

Для одержання бордоської рідини змішують два розчини, гашене вапно й мідний купорос. Їх вагові частини вже відміряні, і інструкція з готування є на упаковці. Усе потрібно виконувати в строгій послідовності, інакше розчин візьметься пластівцями й буде придатний тільки для заливання в компостну купу. Бордоська суміш діє м'яко й годиться для другого обприскування по зеленому конусу. 

КОНЦЕНТРОВАНА СЕЧОВИНА ЯК ФУНГІЦИД РАННЬОГО ОБПРИСКУВАННЯ 

Використовувати розчин сечовини в концентрації 700 г на відро води навесні для обприскування плодових дерев по чорних гілках, без набряклих бруньок, можна раз на три роки. Дія карбаміду в цьому випадку багатогранна: як реактив фунгіцид убиває всі спори й мікроорганізми; як концентрований їдкий хімікат знищує хітиновий покрив комах; є азотним підживленням для дерев; затримує на 7-10 днів настання розцвітання дерев, уберігаючи зав'язі їх від поворотного заморозку. З іншого боку, це на сьогодні найдешевше добриво.

Використовувати цей спосіб обробки дерева можна зрідка, тому що азотні добрива провокують наростання зеленої маси. Якщо ж до цього розчину сечовини додати 100 г мідного купоросу й мильний розчин, дія обприскування підсилиться. 

ЗАЛІЗНИЙ КУПОРОС І ЙОГО ЗАСТОСУВАННЯ 

Якщо плодові дерева вже солідного віку й обзавелися мохами, лишайником на стовбурах, є присутньою парша й восени їх не обробляли залізним купоросом, тоді перша обробка має бути виконана ним. Це теж фунгіцид виборчої дії. Але він же буде підживленням плодового саду. Без заліза плодів стає менше і смак їх змінюється. Недолік заліза можна заповнити, прикопавши в пристовбурне коло старі гнуті цвяхи, які в господарстві напевно є. Обприскування дерев навесні залізним купоросом дасть адресне підживлення. 

Як будь-який купорос, залізний діє на будь-які спори і грибниці, що влаштувалися на дереві. Концентрація залізного купоросу на упаковці не зазначена, тому слід брати для обробки молодих дерев з м'якою корою 50 г на 10 літрів води. Дерево у віці, залежно від стану кори, обробляють розчином до 100 г на відро води. 

ДРУГА ОБРОБКА ДЕРЕВ НАВЕСНІ 

Повітря прогрілося до 10°С, комахи піднялися з землі й рухливі. Усі опікуються про продовження роду. Довгоносикам і квіткоїдам треба готуватися до проникнення в бутони, листовійкам і попелиці – до заселення молодих листочків. Вони ось-ось з'являться, дерева стоять уже в зеленому серпанку. Обприскування дерев у цей час називається обробкою по зеленому конусу. Зараз у хід підуть інсектициди, поки вони не можуть принести шкоди, немає ще листочків, немає засвоєння речовин з атмосфери. 

Але якщо плодовий сад вирощуємо в прагненні харчуватися здоровим урожаєм без «хімії», то це має бути остання хімічна обробка. Далі потрібно переходити на біологічні речовини, трав'яні настої, ефективні мікроорганізми. Поки ж температура не дозволяє використовувати біологію в повному обсязі. Тому для обприскування дерев по зеленому конусу буде ефективною бордоська суміш. Можна застосовувати й спеціальні фунгіцидні суміші. У цей момент індивідуально, залежно від заселення саду комахами, застосовуються інсектициди. Потрібно створити заслін шкідникам від проникнення їх у молоде листя й квіткові бутони. 

У це же час абрикос обробляють колоїдною сіркою в концентрації 1%, або свіжим вапняним молочком в 1,5% розведенні. 

Застосовуються при обприскуванні від комах наступні препарати: карбофос; децис; зотон; анабазин. Названі тільки деякі інсектициди, вибирати ж потрібно той, який найбільш згубний для розповсюдженого шкідника минулого сезону. 

ОБРОБКА ДЕРЕВ ПІСЛЯ ЦВІТІННЯ 

Стійке тепло, сад перецвів і з'явилися зав'язі. Тепер у саду мають змінитися препарати для обприскування. Настої трав, біологічні засоби захисту, застосовані вчасно є не менш ефективними, чим хімічні отрути. Тому розберемося з препаратами, що можна купити, а які приготувати з підручних засобів. 

До біологічних препаратів належать Лепоцид і Бітоксибацилін. Їхня дія спрямована на знищення комах і гусениць шляхом вселення в їхню харчову систему. Бактерії заражають гусениць і вони гинуть. А такі грізні шкідники, як павутинний кліщик стерилізуються, стають нездатними до розмноження. Але так діють тільки свіжоприготовлені розчини. 

Фітоверм є біологічною витяжкою з рослинних речовин. Дія у нього м'яка, але невідворотня. 

Використовуючи для обприскування ЕМ-1 Байкал, біологічний концентрат, разом з іншими біопрепаратами домагаємося посилення дії всіх складових. Обприскування з будь-якими добавками підсилюється за рахунок спеціального симбіозу бактерій і грибів в ЕМ-1 препараті. Тому в сумі властивості інших інгредієнтів тільки додають складу силу. 

Трав'яні настої та відвари на основі природних отрут також використовуються садівниками. Слід застерегти, що рослини хоч і відомі, але користуватися ними як отрутами потрібно з обережністю, дотримуючи дозування. Їх багато, але приведемо список частково: коноплі; перець гострий стручковий; пасльон; пижмо; чистотіл; часник. Використовуються для обприскування дерев настої та відвари рослин. Немає можливості вказати дозування, але вона є в будь-якому довіднику. При цьому слід урахувати, що діють тільки свіжі відвари. 

Непогано обробити дерево мильною водою. Дуже не любить мило весняна гроза молодого листя – попелиця.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *