Особливості перцю

Особливості перцю

Перець — багаторічна рослина з сімейства пасльонових. На своїй батьківщині, в тропіках росте як багаторічник, у нас в країні вирощується як однорічна рослина. Овочевий стручковий перець буває гострий, напівгострий і солодкий. Кожен з перців має свої особливості. Розрізняються вони вмістом мікроелементів, якими і обумовлений смак плодів.

У гострих (гірких) перців багато плодів з тонкими стінками, у напівгострих плоди великі і довгі з хвилястою поверхнею, у солодких перців — великі плоди з товстими стінками. Особливо популярний солодкий перець. Завдяки великій різноманітності сортів, його обробляють повсюдно. У південних районах перець вирощують у відкритому грунті, а трохи північніше вже потрібні укриття і теплиці.

Гіркі, пряні, солодкі сорти різняться між собою змістом алколоида капсаїцину, чим його більше, тим більш гіркий перець. Солодкий перець, завдяки невеликій дозі капсаїцину, широко використовується в кулінарії, як в свіжому вигляді в салатах, так і в приготуванні страв. Гіркий використовується в якості приправи, як у вигляді стручків, так і розмеленим в порошок.

Гіркий перець використовується в медичних цілях, його додають до мазей і інші препарати від радикуліту, малярії і при інших захворюваннях.

Перець справжня комора вітамінів, в ньому вітаміну С більше, ніж в апельсинах і лимонах. У ньому також містяться вітаміни В1, В2, В9, Р, РР, каротин, тому хворим на цукровий діабет, які страждають депресією, погіршенням пам’яті, безсоння потрібно включати перець в свій раціон.

Містяться в перці аскорбінова кислота і вітамін Р, які благотворно діють на зміцнення кровоносних судин. Перець корисний при остеопорозі, анемії, Низькому імунітеті, завдяки вмісту в ньому мінеральних солей калію, магнію, кальцію, фосфору, фтору, натрію, хлору, заліза, цинку, міді, марганцю, хрому, кобальту, сірки, йоду.

Солодкий перець стимулює травлення, покращує перистальтику кишечника і шлунку, допомагає при кашлі, заспокоює нерви, а також містить сполуки, які не дозволяють канцерогенам проникати в клітини, що в якійсь мірі захищає від розвитку раку.

Стебло у перцю в молодому віці трав’янистий, м’який, а у дорослої рослини — здерев’яніле. Стебло має 4-5 граней. Висота рослини залежить від сорту і умов його вирощування, і варіюється від 20 см до 125 см.

Коренева система у перцю добре розвинена, корені розташовані в основному у верхньому шарі грунту. На легких ґрунтах, при хорошому харчуванні, корені розподіляються на всі боки, в радіусі до 1 метра і заглиблюючись до 60-80 см. Якщо грунти важкі, то коріння рослин перцю розташовуються на глибині 15-40 см До початку плодоношення корені ростуть інтенсивно, надалі ріст коренів сповільнюється.

У рослини перцю спостерігається чітко виражене розгалуження. Головний стебло припиняє свій ріст генеративної точкою, а в пазухах верхніх листків утворюються і розвиваються пагони другого порядку. На верхівці кожного з цих пагонів утворюється брунька, а в пазухах листочків виростають пагони третього порядку і так далі. Квіти з’являються в розгалуженнях перцю.

Листя у перцю в основному одиночні, з довгими черешками. Форма листя яйцеподібне або ланцетоподібна. Забарвлення листя від світло-зеленого до темно-зеленого, в залежності від сорту.

В основному перець цвіте одиночними квітками, але у деяких сортів квітки можуть бути зібрані в пучки. Квітки у перцю середні за розміром, двостатеві. Рослини перцю самозапильні. Квітки можуть запилюватися власної пилком або пилком інших рослин перцю, за допомогою комах.

Розвиток плоду, від запилення до дозрівання, проходить через 25-40 днів, в залежності від сорту. Якщо залишати на рослині плоди до біологічної стиглості, то квіток буде менше.

Плід перцю — це помилкова, багатонасінна ягода. Форма плодів дуже різноманітна: пірамідальна, конусовидна, куляста. Забарвлення плодів теж різноманітний, плоди бувають червоні, темно-червоні, жовті, помаранчеві, зелені, темно-зелені. Маса плодів варіюється від 5 до 500 грам.

У перцю гострого існує 2 підвиди: великоплідний і дрібноплідний. Перець гострий великоплідний утворює плоди видовженої хоботовидной, вишневидной форми, довжиною від 7 см до 25 см. Дрібноплідний підвид  –  перець чилі. Розмір плодів від 1 см до 5-6 см. Такий перець частіше вирощується як декоративна. Забарвлення плодів в біологічній стиглості червона, темно-червона, помаранчева, червона, жовта. Плоди різняться за смаком: напівгострі, гострі, дуже гострі.

Насіння перцю гладкі, плоскі, блідо-жовтого кольору. Схожість насіння зберігається до 5 років.

Технологія вирощування перцю не дуже складна, не дивлячись на те, що він досить примхливий і вимогливий до умов. Особливості вирощування болгарського перцю, гострого перцю — схожі. Перець рослина теплолюбна, світлолюбна, особливо вимоглива до світла під час формування бутонів. Перець воліє суглинні і легкі супіщані ґрунти. Рослини перцю також вимогливі до вологи, при низькій вологості грунту перці не розвиваються, відстають у рості, врожайність знижується.

Перці не можна висаджувати в грунт після рослин з родини пасльонових, хорошими попередниками для перцю будуть огірки, капуста, цибуля, багаторічні трави. На колишнє місце перець можна повернути через 3-4 роки.

Солодкий перець збирають у біологічній та технічної стиглості. Якщо злегка натиснувши на плід, чути слабке потріскування, то значить перець досяг технічної стиглості. Солодкі перці збирають раз на тиждень, гострі — коли дозріє насіння. Перці технічної стиглості краще зберігати при температурі +10+17 градусів, біологічної — при +7+9 градусів.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *