Пересадження плодових дерев в саду

Пересадження плодових дерев

Ситуації, коли потрібна пересадка плодових дерев, зустрічаються не так вже рідко. Зведення додаткових будівель, перепланування городу, навіть елементарне проріджування широко зарослих посадок – далеко не повний перелік причин, що спонукають садівника братися за цю нелегку справу.

Вік пересадки

Будь-яка, навіть найбільш обережна пересадка дерева є дуже ризикованою операцією. І чим старшим переміщується дерево, тим більше ризик втратити його.

До якого віку допускається пересаджувати плодові дерева? Як часто це можна робити?

В одних підручниках стверджується, що тільки до 15 років, в інших – до 25. Інші автори висловлюються ще більш категорично: пересаджувати дозволяється лише молоді саджанці.

Насправді багато залежить від сортових особливостей та видової приналежності. Культури, які починають плодоносити в молодому віці, як правило, менш довговічні. Для них 15 років – це граничний термін. А якщо яблуня здатна не тільки жити, але і плодоносити до 40 і більше років, 15 років для неї – зовсім невеликий вік. Таке дерево має сприятливу можливість пересаджуватися на нове місце і після цього терміну.

Що стосується частоти пересадки однієї і тієї ж рослини, то тут без всяких сумнівів – чим рідше, тим краще. Кожне переміщення серйозно послаблює дерево, може навіть призвести до його загибелі. Вдруге викопувати вже влаштовані на постійні місця примірники допустиме лише у випадку крайньої необхідності і не раніше, ніж через два роки.

Пересадження плодових дерев

Коли пересаджувати?

Найкращим часом для пересадження всіх рослин вважається весна – період, що передує набуханню бруньок, або осінь – після листопаду. Плодові дерева не є винятком. Але в екстрених випадках можна пересаджувати їх в будь-який час року – якщо дерево довелося викопати, не варто затягувати процес, чекаючи сприятливих умов.

На думку фахівців, осіння пересадка має деякі переваги: до настання весни коренева система встигає достатньо адаптуватися. Виконують її з другої декади жовтня до останньої чверті листопада. Але якщо осінь тепла і волога, то поспішати з цим не слід, інакше тканини не зможуть як слід підготуватися до зимівлі.

Особливої уваги заслуговує зимова пересадка, яку рекомендується робити під час лютневих відлиг. Вона можлива, коли мороз не перевищує 15 °C. Якщо температура опускається нижче, то у дерев може підмерзати коріння, та й працювати з мерзлою землею набагато складніше.

Способи пересадки

Перемістити на інше місце вже плодоносне дерево можна трьома способами:

  • без грудки землі – з оголеним корінням;
  • із земляною грудкою;
  • з тривалою попередньою підготовкою.

Пересадження фруктового дерева з оголеним корінням зажадає набагато менше тимчасових і трудових витрат на саму операцію, ніж будь-які інші способи. Але і ймовірність успішного результату в цьому випадку набагато нижча. Тому, вибираючи такий варіант, необхідно направити всі зусилля на збереження якомога більшого числа коренів.

Безпосередньо перед пересадкою навколо стовбура, на відстані приблизно 40 см прорізують кругову траншею. Глибина її може бути довільною, але зазвичай не більше багнета лопати. Ґрунт всередині кола обережно вибирають, оголюючи коріння. Особливо важливо відразу визначити, яке з них утримує дерево, щоб відразу перерізати на кордоні канавки, зачистивши зрізи ножем. Потім, під звільнене коріння, підводять лопату або жердини, піднімають дерево і витягають на поверхню.

Посадкову яму для такої рослини потрібно робити декілька ширшою, ніж та, з якої її вийняли. Засипають її заздалегідь приготовленою сумішшю, збагаченою перегноєм. Дуже важливо, щоб корінці при цьому не загиналися і не надламувалися. Всі порожнечі між корінням ретельно заповнюються. Коренева шийка розміщується на 7 см вище рівня землі.

Після засипки ґрунт навколо стовбура утрамбовують ногами і рясно зволожують. У воду, призначену для поливу, дуже корисно додати гетероауксин або будь-який інший препарат для прискорення утворення коренів.

Зазвичай спосіб з відкритим корінням застосовують навесні або восени для молодих саджанців дерев, не старше чотирьох років. Для більш дорослих рекомендується пересадка разом із земляною грудкою. Розміри залежать від віку рослини:

  • 5 – 7 років – ширина кома від 50 до 80 см;
  • 7 – 10 років – ширина кома не менше 125 см;
  • старше 12 років – ширина від 1,5 метра при висоті не менше 60 сантиметрів.

Необхідно пам’ятати, що для переміщення великих екземплярів потрібно використовувати додаткове обладнання: дошки, лебідки і навіть автокрани.

Весь процес можна розділити на три етапи:

  • зволоження ґрунту і викопування траншеї;
  • витягання дерева;
  • переміщення в нову яму.

Перед початком операції ґрунт навколо стовбура потрібно рясно полити – так земляний ком буде менше розсипатися. Буде потрібно не менше чотирьох відер води. Потім по периметру викопують кругову канавку, відповідної ширини, в залежності від віку дерева. Глибина її повинна бути 30-70 см, залежно від того, як далеко залягає коріння рослини. Відростки, які виступають за намічений діаметр, обрубують лопатою чи сокирою.

Окопаний з усіх боків ком землі витягають з ями, підводячи під нього дошки, жердини, лопати або інший підручний інвентар. Обережно підтримуючи знизу, земляний ком кладуть на лист руберойду або товсту поліетиленову плівку. Якщо посадочна яма на новому місці ще не готова, то краще його цією ж плівкою і обернути.

Нову яму викопують такого розміру, щоб коріння, укладене в земляному комі, поміщалося в неї з невеликим запасом. Дерево має опуститися на таку ж глибину, на якій воно зростало раніше. Орієнтацію крони по сторонах світла теж бажано зберегти.

Вільний простір навколо грудки засипають перегноєм або просто садовою землею, і злегка ущільнюють. Після поливу ця земля може осісти – доведеться додати і знову утрамбувати.

Плодові дерева, вік яких складає більше 10 років, можна пересаджувати тільки з попередньою підготовкою. Починають її майже за рік, звертаючи особливу увагу на кореневу систему.

Насамперед, фруктове дерево сильно проріджують, потім обкопують по периметру. На відстані приблизно три чверті метра від стовбура роблять траншею, глибиною в три багнета лопати і шириною в один. Коріння обережно обрізають або перепилюють з двох сторін канавки. Зрізи відразу обробляють садовим варом, а обрізані шматки видаляють.

Канавку заповнюють поживним ґрунтом, в який додають торф і гній, поливають. За рік, до часу пересадки, при належному догляді всі ранки на коренях встигають затягнутися, а в пухкому шарі з’являються нові тонкі корінці.

Приступаючи до пересадки, навколо дерева викопують нову канавку, трохи ширше тієї, що була в минулому році. Всі старі зрізи, як і відрослі корінці, повинні опинитися всередині земляного кома. Підготовлене таким чином плодове дерево легше переносить пересадку, і ймовірність успішного результату значно зростає.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *