Полуниця на підвіконні

Полуниця на підвіконні

Улюблені ласощі всіх дорослих і дітей, при згадці, яких відразу течуть слинки – полуниця – може вирощуватися не тільки на грядках, але і в домашніх умовах. Соковиті ароматні ягоди можуть з’явитися і вдома, якщо господарі-оригінали ризикнуть і займуться вирощуванням полуниці з насіння.

Вибравши будь-який сорт, який припаде до душі з безлічі наявних видів, невгамовні садівники-любителі, яким нудно сидіти без діла зимовим часом, можуть почати роботи з вирощування домашньої полунички навіть у грудні. Для проведення робіт з вирощування «вкусняшки» знадобляться об’ємні ящики, поліетиленова плівка, грунтова суміш, насіння полуниці і запас терпіння і акуратності.

Підготовка грунту до посіву

Починати роботи по вирощуванню полуниці з насіння в домашніх умовах можна у звичний для садівників час – на початку березня, коли всі зазвичай починають займатися попередньою підготовкою рослин до висаджування в грунт. Але для полуниці є невеликий виняток, її можна починати висівати в контейнерні ящики вже в кінці грудня. При такому варіанті посадки рослина встигне набратися набагато більше сил та зміцнити кореневу систему перед пересадкою в грунт, що збільшує шанси добре прижитися на новому місці у багато разів.

В якості ємностей для вирощування полуниці підійдуть пластикові, дерев’яні ящики, звичайні квіткові горщики. Обов’язковою умовою є наявність отворів у дні контейнерів, через які буде виходити зайва волога. Під кожен ящик необхідно поставити якийсь піддон. Відсутність таких загрожує скупченню зайвої води в ґрунті та появі гнилі.

Дно кожного ящика необхідно застелити поліетиленовою плівкою, потім наповнити грунтовим субстратом. Підходящим варіантом буде придбання грунтової суміші для ягідних культур, її можна придбати в квіткових магазинах. Якщо в будинку знайдеться хороший пухкий чорнозем, він чудово підійде для вирощування полуниці.

Іншим способом отримати якісний грунтовий субстрат є його самостійне виготовлення. Для цього можна змішати дернову землю, торф і пісок в рівних кількостях. Потім обов’язково прожарити в духовці грунтову суміш, інакше є ризик залишити в ній личинки шкідників або навіть їх самих. Температури в духовці достатньо буде +150°С, час прожарювання – 30 хвилин. Така процедура зазвичай приносить незручності з виникненням запаху від землі, тому вікна або кватирки краще відкрити відразу.

Вибір місця для розсади

Вибір місця для розсади

Куди завгодно поставити ящики з насінням не вийде. Заздалегідь потрібно спланувати, яке з вікон буде оптимальним варіантом для майбутньої полунички. Якщо вікна виходять на північ, світла на підвіконні буде явно недостатньо для успішного вирощування розсади. Південна сторона небезпечна щедрим сонячним світлом, а особливо прямими променями, які будуть падати на ящики. Такого положення справ краще не допускати, щоб не «спалити» юні паростки. Краще облюбувати для встановлення контейнерів західні або східні боки будинку, де світла буде достатньо, але і не занадто багато. У таких умовах рослини добре наберуться сил і зміцніють.

Протяги і занадто низька температура повітря у приміщенні також неприпустимі для молоденьких росточків. Тепла повинно надходити до паростків досить – позначка на термометрі не опускатися нижче +18°С.

Особливості посіву

Особливості посіву

Насіння полуниці перед посівом можна попередньо замочити у воді. Але такий спосіб не є обов’язковим, можна безпосередньо в грунт відразу ж висівати насіння. Якщо все-таки є бажання загартувати насіння, то їх слід розкласти на поверхні вати або марлі, просоченою водою і відправити в холодильник, в таке місце, де температура тримається вище за все, в районі +2…+4 °С. Замочувати насіння безпосередньо у воді не можна, тому що вони просто потонуть і загинуть.

Перед посадкою насіння, грунт в ящиках потрібно добре зволожити. Насіння полуниці розкладають по поверхні ґрунту рівномірно і дуже акуратно, не заглиблюючи їх. Ніжні і чутливі паростки не зможуть прорватися назовні крізь товстий шар грунту і загинуть, якщо їх присипати після посадки занадто товстим шаром землі. Тому прикрити посіви потрібно шаром не більше 4-5 мм, і зробити це потрібно лише для того, щоб насіння не вимивало при поливі.

Якщо в ящики було посіяно кілька сортів полуниці, то кожний необхідно позначити етикеткою, що визначає сорт. Потім поверхню контейнерів закривається плівкою, яку потрібно буде зміцнити будь-яким способом, щоб вона прийняла одне положення і не спадала. Закріпити її можна гумкою або прищіпками. Після всіх проведених дій встановлювати ящики можна на обрані підвіконня.

Догляд за паростками

Догляд за паростками

В приміщенні, де температура повітря становить приблизно +20°С, перші паростки з’являться через два тижні, можливо, навіть раніше. При цьому насіння будуть вимагати догляду – постійного поливу, не надмірного, але регулярного. Подсохший грунт буде сигналом для нового обприскування з пульверизатора або простого зрошення з лійки. Знімати плівку слід тільки на час поливу, а після того, як проклюнуться перші паростки, кожен день потрібно провітрювати ящички, знімаючи укриття на півгодини в день, а потім повертаючи його на місце.

Наявність сонячного або штучного світла є обов’язковою умовою для вирощування полуниці на підвіконні. Якщо справа відбувається взимку, і світловий день триває зовсім недовго, слід забезпечити паростки додатковим джерелом світла у вигляді настільної лампи.

Після того, як пройде місяць після посадки насіння, у юних паростків з’явиться справжній листочок. Схожість насіння у вигляді тоненької стеблинки з двома круглими листочками, а справжній різьблений листочок, притаманний саме полуниці, з’явиться пізніше. До часу висаджування в грунт невеликі полуничні кущики вже щосили зеленітимуть в ящиках.

Пікірування

Пікірування

Підрослі саджанці краще пікірувати, ця процедура дасть можливість молодій полуничці розвиватися краще, окремо один від одної формувати і зміцнювати кореневу систему, набиратися сил. Для проведення пікірування саджанці рясно поливають, щоб розм’якшити грунт і полегшити процедуру поділу кущів. Заздалегідь підготовлені нові ємності наповнюють ґрунтових складом того ж виду, що був використаний при посіві насіння. Попередньо на дно укладають шар керамзиту або гравію, потім насипають шар грунтової суміші.

Відокремлені кущики в кількості до 3 штук можна висаджувати в ємності. Їх розташовують у горщиках, присипають коріння землею, поливають і прикріплюють етикетки з назвою сорту. Потім нові горщики ставлять на підвіконня, уникаючи попадання прямих сонячних променів на листочки. Якщо у вікно починає яскраво світити сонце, полуницю потрібно захистити, інакше на листках утворюються опіки.

Пікірування

Далі молоді саджанці продовжують рости і набиратися сил в нових «будиночках», чекаючи посадки у відкритий грунт. Ця дія проводиться зазвичай на початку травня (у середній смузі), коли стає більш-менш тепло, і температура повітря не падає нижче +15°С. Полуниця, вирощена в домашніх умовах, дасть перший урожай вже в цьому році, після пересаджування в грунт.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *