Правильний догляд та вирощування перцю на дачі

Поділюся досвідом і своїми секретами вирощування перцю в домашніх, дачних умовах

Довгі роки я вирощую солодкі перці на своїй ділянці. Перець відноситься до теплолюбних культур, і для отримання гарантованого врожаю я висаджую його в тепличку, хоча в деякі роки навіть у нас, на дачі, можна отримати урожай і у відкритому грунті, використовуючи тимчасові плівкові укриття.

Взагалі успіх у вирощуванні перцю будь-якого сорту багато в чому залежить від віку і якості розсади. Як я роблю? Після відбору насіння проводжу їх передпосівну обробку. Протравливаю насіння протягом 20 хв. в 1%-ном розчині марганцевокислого калію, потім обов’язково промиваю і загортаю у вологу тканину для набухання на 12 годину. Після цього витримую 1-3 діб. при температурі -1 -2° Пн. По закінченні загартовування насіння пророщую при температурі +25 +28°С. Посів проводжу насіння в заздалегідь підготовлену суміш із землі, торфу, піску (вона повинна бути легкою за механічним складом). На відро цієї суміші додаю 1 склянку золи, 30-40 г суперфосфату, 15 г сульфату калію, 15-20 г аміачної селітри.

Після посіву насіння накриваю ящик плівкою або склом і ставлю в тепле місце (+25° С). У сприятливих умов сходи з’являються через 7 – 14 дн.

У фазі одного справжнього листочка проводжу пікіровку сіянців у торфоперегнійні горщики або спеціальні скриньки. При пересадці рослини занурюю в землю до сім’ядольних листків.

Так як дні ще досить короткі, розсаду грію люмінесцентними лампами з таким розрахунком, щоб загальна тривалість світлового дня була близько 13-14 год,

Відкриваючи кватирки для провітрювання, розсаду знімаю з вікна щоб уникнути переохолодження. Перець найбільш вимогливий до тепла з моменту появи сходів до початку цвітіння.

Полив намагаюся проводити рясний в ранкові години водою близько +25°С. Від багатьох садівників доводиться чути, що перець дуже повільно зростає, а іноді припиняє свій ріст. Це, по-моєму, відбувається із-за поганої аерації коренів. Тому грунт повинен бути рихлим і не мати грунтової кірки. Словом, коріння повинні дихати.

За період вирощування розсади її кілька разів підживлюю. Підживлення віддаю перевагу проводити комплексним добривом, що містить не тільки макро-, але і мікроелементи. Першу підгодівлю даю через 10-14 дн. після пікіровки: на 10 л води 30 г фоскамида + 10-15 г суперфосфату. Друга підгодівля такого ж складу. Третя – перед висадкою розсади: на 10 л води 60-80 г суперфосфату і 25-30 г калійної солі. Після кожної підгодівлі обов’язково поливаю рослини.

По мірі встановлення хорошої погоди розсаду поступово закаливаю. Висаджувати розсаду у відкритий грунт у наших умовах слід не раніше кінця травня. Краще висаджувати перець на тиждень пізніше, ніж на день раніше.

Грунт для висадки розсади зазвичай готую з осені, вносячи 60-70 г фосфорних і калійних добрив на 1 кв.м. І, звичайно, оскільки перець відноситься до сімейства пасльонових, його не слід висаджувати після томатів і картоплі.

На початку травня температура повітря і ґрунту різко коливається, і без утеплюючих засобів не обійтися. Намагаюся передбачити аварійний обігрів, мати під рукою різні укриття.

Густота посадки на дачі істотно впливає на врожайність перцю. Відстань між рослинами залежить від сорту. Розсаду ранньостиглих низькорослих сортів висаджую через 15-20 см, більш пізні, високорослі сорти через 30-40 см один від одного.

Для посадки готую лунки, поливаю їх і висаджую рослини. Горщики або корені щільно обжимаю землею. Після висадки розсади мульчую її торфом. Перець дуже чутливий на цю операцію, так як це виключає утворення грунтової кірки. Якщо після висадки розсади погода стоїть сонячна, то рослини краще тимчасово притінити.

А тепер трохи про полив. Потрібно домагатися гарного зволоження ґрунту на глибину 15-20 см Поливаю не часто, але рясно. Через деякий час після поливу грунт розпушую. Найбільша кількість води необхідно перцю в період плодоношення.

Дуже часто в плівковій теплиці сонячну погоду температура досягає 40°С, в цьому випадку може статися масове опадання бутонів, квіток і зав’язі, тому необхідно гарне провітрювання.

Що стосується живлення, то першу підгодівлю даю приблизно через 2 тижні після висадки розсади. У неї входить розчин коров’яку (1:10) з додаванням 25-30 г суперфосфату. Надалі в підгодівлю включаю і калійні добрива.

Цвіте перець безперервно до заморозків. При утворенні плодів поява нових квіток затримується. В період цвітіння для кращого запилення рослини злегка потряхиваю.

Високорослі сорти перцю вимагають обов’язкової підв’язки щоб уникнути поломки стебел. Оскільки пагони у перцю тендітні, збираю плоди з обережністю.

Після збору плодів, що залишилися, квітки і зав’язі починають швидко рости. Тут знову проводжу підгодівлю, але вже повним (комплексним) добривом. До настання холодів встигаю отримати повторний урожай.

Вирощування болгарського перцю багато в чому збігається з баклажанами.

Підготовка грядки.

Під перець і баклажани виділяють родючий, чистий від бур’янів, захищений від вітрів ділянку, де до цього росли огірки, бобові, коренеплоди, зеленні культури. Не можна садити перець і баклажани там, де в минулому році зростали картоплю, томати, фізаліс, тютюн, а також перець та баклажани.

Пасма повинні бути досить родючі, добре дреновані і володіти вологоутримною здатністю. Якщо ґрунти суглинкові, то на 1 м2 додають відро перепрілої тирси, 1 відро перепрілого гною і 2 відра торфу. А якщо грядка з глинистого щільного грунту, то, крім перегною і торфу в грунт додають відро грубозернистого піску і відро полуперепрілої тирси.

На торф’яну грядку додають відро перегною і відро дернової грунту з розрахунку на 1 м2. На піщану грядку додають два відра торфу, глинистого ґрунту, перегною і відро деревної тирси.

Крім всього цього вносимо на 1 м2 грядки склянку деревної золи, по 1 ст. ложці суперфосфату, сульфату калію і чайну ложку сечовини. Свіжий гній не додаємо. Грунт перекопуємо на повну глибину штикової лопати. Гряди робимо висотою до 25-30 см, шириною 90-100 см (довжина за бажанням). Після перекопки вирівнюємо поверхню, поливаємо гарячим (80-90 С) розчином коров’яку (на 10 л води розводять 0,5 л кашкоподібного коров’яку) або розчином гумату натрію (1 ст. ложка рідкого гумату на 10 л води), з розрахунку 3-4 л на 1 м2 грядки або 2 ст. ложки на 10 л води сухого добрива Синьйор Помідор, поливати по 3-4 л на 1 м2. Після цього робимо посадку.

Вирощування болгарського перцю. Посадка.

Перець і баклажани висаджують на відстані 40-45 см один від одного з відстанню між рядами 50-60 см.
Можна висаджувати квадратно-гніздовим способом 60х60 см, поміщаючи в кожну лунку перець по 2 рослини, баклажани – по 1 рослині;  або 70х70 см, при цьому висаджують перець по 3 рослини, а баклажани – по 2 в кожну лунку.
Садять перець і баклажани під вечір. Рослини заглиблюють у ґрунт до першої пари справжніх листочків (див. рис).

Правильний догляд та вирощування перцю на дачі

Під час вирощування болгарського перцю слід врахувати, що листя і пагони у перцю і баклажанів дуже ніжні, тендітні, легко обламуються, так і шкідники перцю не дрімають, тому при посадці не забудьте відразу поставити кілочки на кожній рослині для подальшої підв’язки.

Після висадки розсади грядку закривають чистою плівкою, яку накидають на дуги, зроблені з дроту, висотою 100 см від основи грядки. Якщо розсаду висадили в середині травня, грядку вкривають подвійний плівкою. Відкривають плівку тільки тоді, коли встановиться тепла пагода, це приблизно з 15 червня. Непогано на ніч, навіть у літній період, грядку закривати. Гарні результати виходять, якщо плівку взагалі не знімають з грядок, а тільки іноді піднімають з південної або західної сторони.

При вирощування болгарського перцю врахуйте що після посадки протягом 10-12 днів рослини хворіють і повільно ростуть, так приживається коренева система. Щоб надати їм допомогу, необхідно робити неглибоке (5 см) розпушування (для кращого доступу повітря до кореневої системи), а з поливом треба почекати, але так, щоб не було підсихання грунту.

Вирощування болгарського перцю. Полив

Поливають перець і баклажани до цвітіння раз на тиждень з розрахунку 10-12 л на 1 м2 методом дощування з лійки. Якщо погода стоїть жарка, кількість поливів збільшують до двох. Під час цвітіння і плодоношення активізуються шкідники перцю, в тому числі тому рослини поливають під корінь 1-2 рази в тиждень по 10-12 л на 1 м2, залежно від погодних умов.

Багато городників приїжджають на ділянку тільки по вихідним дням, в такому випадку грядки поливають з розрахунку 15 л на 1 м2.

Поливальна вода повинна бути теплою (25 С). Ні в якому разі не поливають холодною водою, інакше рослини перестають рости, а терміни цвітіння і плодоношення відтягуються.

3а літній період перцю і баклажанів роблять від 3 до 5 кореневих підживлень з інтервалом в 10-12 днів.

Вирощування болгарського перцю. Підживлення під час цвітіння

У 10-відерний бочки (100 л) розвести 1 кг сухого добрива Родючість, добре розмішати і полити по 1 л розчину на 1 рослину.

Народна підгодівля: у 10-відерний бочки (100 л) закласти 5-6 кг дрібно нашаткованих рослин кропиви, листя кульбаби, подорожника, мати-й-мачухи, мокриці (зірочника), додати відро коров’яку і 10 ст. ложок деревної золи. Залити бочку доверху водою, ретельно перемішуючи. Через тиждень виходить хороша підживлення. Перед підгодівлею рослин розчин перемішують і поливають по 1 л на рослину. Залишився розчин використовують на інші культури.

Вирощування болгарського перцю. Підживлення під час плодоношення.

Перший склад. У бочку (100 л) виливають відро кашкоподібного пташиного посліду і висипають 2 склянки нітрофоски, заливають водою і добре перемішують. Через 3-5 днів перед підгодівлею розчин розмішують і поливають по 1-2 л на рослину, або в бочку насипають 10 ст. ложок сухого добрива Синьйор Помідор, добре розмішують і поливають по 1 л на рослину.

Через 12 днів після цієї підгодівлі роблять іншу підгодівлю.

Другий склад. У бочку виливають відро коров’яку, пів відра пташиного посліду і висилають 1 склянку сечовини, заливають водою і добре перемішують. Через 3-5 днів розчин розмішують і поливають по 5-6 л на 1 м2 або в бочку наливають 0,5 л (пляшку) Ідеалу, поливають по 5 л на 1 м2.

Всі кореневі підгодівлі робляться на вологому ґрунті, тобто за 2-3 дні до підгодівлі необхідно полити грядку водою. Температура будь-яких розчинів повинна бути не нижче 25-30 С. Під час цвітіння і плодоношення рослин крім рідких підживлень грунт посипають деревною золою по 1-2 склянки на 1 м2 грядки.

Правильний догляд та вирощування перцю на дачі

Вирощування болгарського перцю. Формування перцю і баклажанів.

Для утворення компактного куща з добре розвиненими бічними пагонами необхідно видалити верхівку головного стебла, коли рослина перцю досягне висоти 20-25 см, а баклажанів – 25-30 см (див. мал.). Прищипнуті рослини швидко почнуть гілкуватися. З усіх пагонів, що з’явилися залишають тільки 4-5 верхніх (пасинків), а інші видаляють. На залишених пагонах буде формуватися урожай. При цьому на рослинах перцю залишають 20-25 плодів, а на рослинах баклажанів – 16-20. Можна і не прищипувати, але зайві пасинки видаляють.

Взагалі пасинкування важливий етап у вирощуванні болгарського перцю. В жарку вологу погоду пасинкування, особливо нижніх пасинків, обов’язковий захід, і навпаки, жарке, сухе літо рослини не пасинкують. При цьому листова маса оберігає грунт під кущем від випаровування вологи.

Отримання власного насіння

Для одержання насіння перцю беруть дозрілі червоні або яскраво-жовті плоди (залежно від сорту), надрізають їх по колу близько чашечки, а потім виймають за плодоніжку насіння – ніс з насінням. Кілька днів сем’яноси просушують (3-4 дні) при температурі 25-30С, і після цього насіння відокремлюють. Їх складають у паперовий пакетик і зберігають в теплому сухому місці 5-6 років.

Для одержання насіння баклажанів необхідно залишити 2-3 плоди на рослині, інші квіти і маленькі плодики видаляють для того, щоб швидше сформувалися насіннєві плоди. Плоди, які досягли повної зрілості, зрізають і залишають на 6-10 днів у теплому місці. Зрізані плоди розрізають, виділяють мезгу разом з насінням, поміщують в скляну баночку і залишають на 4-5 днів для бродіння. Потім промивають водою і чисте насіння просушують при температурі 28-30С протягом 2 тижнів.

Насіння зберігають до 5 років в паперовому пакетику в теплому сухому місці.

Світ
Перець вимогливий до світла і тепла.

Ph кислотність грунту
6,0-7,0 для вирощування перцю підходять легкі грунти. Кислі ґрунти потрібно вапнувати.

Полив
Перець – вологолюбна рослина і потребує регулярних поливів. Тривалі посушливі періоди ведуть до обпадання зав’язей.

Підготовка до посадки
Насіння перцю потребує передпосадкової обробки Насіння перцю пророщують до набухання протягом 5 годин у воді з температурою 50°С, потім його поміщають у вологу тканину до наклевиванія на 2-3 дні при кімнатній температурі. Така передпосадкова підготовка насіння перцю дозволяє отримати сходи вже на 1-2 день після посіву в субстрат.

Добрива
Грунт під перець готують за рік, вносячи під попередника на 1м: 5-10 кг органічних добрив, а восени по 60 г фосфорних і калійних добрив під глибоке перекопування. Навесні додають 40 г аміачної селітри у верхній шар грунту.

Перець не любить хлористий калій.

Хороший результат дають рідкі підгодівлі органічними добривами.

При нестачі калію на листках з’являється суха облямівка і вони скручуються. При нестачі азоту листя матові з сіруватим відтінком або світлі і дрібні. При недоліку фосфору нижня сторона листя стає фіолетовою, листя притискаються до стовбура і піднімаються в гору. При нестачі магнію листя набувають мармурове забарвлення.

Надлишок азоту в ґрунті призводять до скидання перцем квіток і зав’язей.

Хороші попередники
Попередниками для солодкого перцю можуть бути: огірок, капуста після сидератів, цибуля, картопля, морква, гарбуз, кабачок.

Погані попередники
Не можна садити перець на грядки, де в попередній рік зростали: картопля, томат, перець, баклажани, фізаліс.

Вирощування овочевої розсади перцю
Рослина перцю добре розвивається при +27°С.

У міських квартирах насіння перцю висівають вже в лютому, щоб до моменту висадки розсади у травні (у віці 90-100 днів) рослини цвіли і навіть мали зав’язі.

Перець не дуже любить пікіровку і краще його відразу садити в індивідуальні горщики (досить діаметром 8 см із-за повільного росту коренів).

Субстрат для вирощування розсади перцю повинен складатися з перегною, землі і піску (2:1:1), почвогрунт повинен бути дуже пухкий і легкий. На 1 кг суміші добре додати 1 ст. ложку золи. Мінеральні добрива краще вносити потім підгодівлями.

Перша підживлення розсади перцю проводиться в фазе1-2 справжніх листків, для чого в 1 л води розводять 0,5 г аміачної селітри, 3 г суперфосфату, 1 г калійних добрив. Другу підгодівлю роблять через 14 днів, подвоївши при цьому дозу мінеральних добрив. Ефективні підживлення розсади перцю настоєм кропиви (1:10). Останню підгодівлю проводять за 2 дні до висаджування розсади на постійне місце, збільшивши при цьому дозу калійних добрив до 8 г на 1 л води.

Температура для вирощування розсади перцю повинна бути вище, ніж у томата: вдень – 25-27°С, вночі – 11-13°С.

Надмірні поливи розсади призводять до захворювання чорною ніжкою, але не можна допускати пересихання субстрату.

Розсада перцю потребує обов’язкового додаткового освітлення в лютому-березні з 8 години ранку до 8 години вечора. Молоду розсаду перцю (до 30-ти денного віку) непогано накривати в інші години світлонепроникним матеріалом, тоді вона буде більш стійка до низьких температур і раніше вступить у фазу плодоношення.

Перед висадкою розсади її гартують, поступово привчаючи до сонячних променів, вітру, більш низьких температур, для чого рослини виносять на балкон, потроху збільшуючи час. При цьому необхідно стежити за погодними умовами, щоб розсада перцю не потрапила під заморозок чи зниження температури до 13°С, що є для перцю біологічним нулем.

Висаджують розсаду перцю на постійне місце в кінці травня – середині червня, при цьому рослина не заглиблюють.

Схема посадки
Розсаду овочевого перцю висаджують за схемою 50х60 див.

Глибина посадки
Насіння солодкого перцю загортають у ґрунт на глибину 2 см.

Проблеми
Хвороби та шкідники солодкого перцю: фітофтороз, макроспоріоз, септоріоз, біла гниль, вершинна гниль, чорна ніжка, колорадський жук, совка, білокрилка, слимаки. З багатьма проблемами допоможуть впоратися народні засоби.

Багато рослин в спільних посадках в змозі самі подбати про своїх сусідів і захистити їх.

Догляд та вирощування перцю
Догляд полягає в своєчасних поливах, підв’язці, прополки і підгодівель перцю.

Досвідчені городники вважають, що для підвищення врожаю необхідно видалити на рослині перцю центральну квітку, що росте з першого розгалуження.

Для підвищення урожаю і поліпшення опилюванності в город потрібно залучити комах-запилювачів, для чого рослина під час цвітіння можна обприскати розчином цукру (100 г) і борної кислоти (2 г) на 1 літр гарячої води. Також неподалік можна розвісити баночки з розчином меду (1 чайна ложка на 1 склянку води). Щоб уникнути отруєнь комах-запилювачів під час цвітіння саду не застосовують обприскування отрутохімікатами.

Сорти
Сорти овочевого перцю солодкого: Ластівка, Ніжність, Вінні-Пух, Майкопський 470.

Правильний догляд та вирощування перцю на дачі
У перців хороший урожай більшою мірою залежить від сорту, ніж у інших культур. Ми відібрали три сорти, з року в рік, що показують видатні результати.

Солодкий болгарський перець люблять усі, особливо господині. Вони з нього готують багато смачних речей. А мені особливо подобається зірвати з куща 300-400 – грамовий плід і тут же його з’їсти (іноді з чорним хлібом). Саме такий ось, щойно зірваний плід і є самим корисним і смачним.

Але щоб виростити такі плоди, треба враховувати деякі особливості притаманні перцям. Особливо важливий вік розсади. Найкращі результати дає 80-90-денна розсада. 60-денна розсада дасть урожай вже в два рази менший. У нас розсада висаджується в грунт в середині травня, отже, сіяти насіння треба в середині лютого.

Перці – пестуни, вони люблять тепло. В теплі вони дружно сходять. Помилкою було б посіяти насіння на розсаду і поставити скриньку на підвіконня, де дме від вікна. Ми шухлядки для пророщування поміщаємо в поліетиленовий пакет, і ставимо на дюймову (2,5 см) дошку, покладену на батарею опалення, впритул до стіни. Вологість і тепло сприяють дружним сходам. Коли зійде відсотків сімдесят насіння, шухлядки ставимо на вікно, до світла, при цьому захищаємо від холодного повітря від вікна.

У нашій родині високо оцінили три сорти перцю. Ось їх характеристика.

Тритон – надранній сорт, плоди зріють у відкритому грунті навіть в умовах Підмосков’я і півдня Сибіру. В технічній стиглості вони жовті, в біологічній – яскраво-червоні. Врожайність – феноменальна. Якщо перці зривати в технічній стиглості, то можна отримати 50 і більше плодів з одного куща! Перці масою 100-150 г, правильної конусоподібної форми. Хороші і в салатах, і фаршировані, і в будь-якій переробці.

Особливість сорту: обов’язково треба видалити першу зав’язь при посадці розсади в грунт, щоб кущ міг добре розвинутися. Перші тижні добре підгодовувати органікою з тією ж метою. Втім, якоюсь мірою це притаманне всім перцям. До речі, якщо у вас кожна рослина Тритона буде рости в окремому стаканчику, то до моменту висадки розсади в грунт, що вилучається перша зав’язь буде цілком придатна в салат!

Кореновський – ранній, урожайний, надійний сорт – “робоча конячка”. Плоди більші і більш витягнуті, чим у Тритона, але достигають на два тижні пізніше. В технічній стиглості – зелені, в біологічній – червоні. Рослини здорові і продуктивні, яких-небудь захворювань у нас не спостерігалося.

Помаранчевий гігант – сорт середнього строку дозрівання, у нас дозріває в середині серпня. Плоди кубовидної форми, товстостінні (до 1 см!), величезні (300-400 г), в технічній стиглості – зелені, в біологічній – яскраво-помаранчеві. Володіють дуже високими смаковими якостями. Відкушуєш від такого «перчика», і хочеться ще і ще, поки не з’їси весь плід.

Великоплідністю зараз нікого не здивуєш, багато сорти володіють цією якістю. Але Помаранчевий гігант не тільки відрізняється великими розмірами, у нього ще багато плодів на кущі. При гарному догляді ви зможете зібрати до 20 перців з куща!

Правильний догляд та вирощування перцю на дачі

У цьому сезоні вдалося виявити дуже цікавий сорт Червоний велетень, який відрізняється величезними товстостінними плодами. Але треба подивитися його ще один сезон, перш ніж рекомендувати до вирощування.

Агротехніка перцю проста, будь городникові під силу виростити хороший урожай. Але деякі особливості знати не завадить. Перці – прівереди, їм подавай родючу, багату харчуванням грунт. Тому перед посадкою грунт слід гарненько заправити добривами, особливо органікою. Внести по 2-3 відра піску на квадратний метр. Надалі робити підживлення разом з поливом, спочатку органікою, а коли зав’яжеться основна маса плодів, робити акцент на фосфор і калій. Містити грядки треба у чистоті. Але якщо так вже вийшло, що ваші грядки зарості, ні в якому разі їх не можна полоти «в чисту». У цьому випадку листя рослин отримають сонячні опіки, і про гарний урожай говорити вже не доведеться. Краще підрізати бур’яни секатором, щоб пригальмувати їх зростання, а за цей час перці підростуть, і вже ніякі бур’яни їм будуть не страшні.

Слід також пам’ятати, що перці вологолюбні і погано переносять навіть короткочасне пересушування ґрунту. Тому ґрунт краще замульчувати будь органікою.

Відмінні результати отримані нами при використанні апионов. Апионы – це новий вид добрив. Являють собою паперові пакети, заповнені добривами (як правило, растворином і мікроелементами). Але стінки пакета – не проста папір, а щільна з мембранами. Коли вода потрапляє в пакет і розчиняє частину добрива, в пакеті створюється підвищений тиск (порівняно з зовнішнім) і розчин надходить через мембрани назовні до коренів рослин. Багато хто, напевно, пам’ятають, що раніше був у продажу так званий корінепітатель КП-5. Так от, апионы – це набагато більш досконала модель КП. Розміщуються апионы в грунті, під рослинами, на глибині 20-25 см, і весь сезон вони живлять рослина. При використанні апионов інші добрива не застосовуються, потрібен регулярний полив.

Рослини, які харчувалися апионами, значно обігнали контрольні і за зовнішнім виглядом, і за врожайністю. Та і якість плодів було вище.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *