Як виростити розсаду солодкого перцю без пікіровки?

Солодкий перець міцно увійшов у список городніх культур, вирощуваних на наших присадибних ділянках. Він дуже багатий вітамінами, мінеральними речовинами, містить цукру і білки, ефірні та жирні олії, щавлеву, яблучну, лимонну кислоти. Всього один плід перцю містить добову норму вітаміну Р. За вмістом вітаміну С перець – справжній чемпіон, причому найбільша його кількість містять добре доспілі плоди. До речі, в кетчупі з солодкого перцю вітаміну С в 16 разів більше, ніж в томатному.

Незважаючи на приналежність до сімейства пасльонових, дуже сприйнятливих до фітофторозу, перець ця напасть обходить стороною. Догляд за ним у період вегетації дуже простий, під силу навіть початківцям городникам. Мабуть, цим і пояснюється його висока популярність у городників, якщо врахувати ще його унікальну поживну цінність для організму.

Однак кожен городник стикається з такою проблемою, як значне сповільнення росту розсади перцю після пікіровки в окремі горщики. Це пояснюється тим, що корінці солодкого перцю дуже чутливі до найменших механічних впливів. Щоб уникнути подібних моментів, спробуйте вирощувати перець без пікіровки.

Посів насіння проводять з кінця лютого до середини березня. Насіння попередньо можна замочити в розчині марганцівки або стимулятора росту, можна просто потримати їх кілька годин у теплій воді. Для посадки насіння краще використовувати легкий торф’яної почвогрунт, що продається в магазинах, змішуючи його з городньої землею приблизно 1:1.

Цим грунтом заповнюють поліетиленові пакетики з-під сметани або майонезу, трохи зрізавши нижній куточок для стоку зайвої води при поливах. Пакетики після цього потрібно скласти уздовж наполовину, виходять такі вузенькі «стаканчики». Заповнюють їх грунтом і ставлять в коробку або ящик впритул один до одного. Грунт з теплою водою з додаванням марганцівки, розкладають у мішечки по 1-2 насінини і зверху присипають землею шаром в 1 см. Ретельно накривши коробку плівкою, поміщають її в тепле місце (25-27 градусів) для проростання насіння.

Обов’язково щодня перевіряти стан посівів, щоб не відбулося пересихання грунту. Зазвичай приблизно через 5 -10 днів з’являються сходи. Коробку відразу ж потрібно перенести у світле тепле місце, але плівку відразу не знімати. Коли розсада вирівняється, можна відкрити край плівки, щоб не накопичувався зайвий конденсат, пізніше її зовсім знімають.

Для поливу сіянців використовують тільки теплу відстояну воду. Недолік вологи перець переносить дуже болісно, але затоплення кореневої системи теж не виносить. Тому потрібно стежити, щоб грунт завжди була помірно зволожена. Підростаючу розсаду раз в 10 днів підгодовують розчином мінеральних добрив або оксидатом торфу. Температура повітря бажана не менше 23 градусів вдень і вночі 16-18.

Коли перчики підростуть і коріння заповнять весь простір, акуратно розгортають пакетики і досипають родючою землею. Звичайно, замість пакетиків для вирощування перцю можна використовувати і просто окремі пластикові стаканчики. Але вони невеликі і з часом стануть тісними для кореневої системи, що сповільнить зростання розсади. А якщо використовувати склянки побільше, то у маленьких сіянців буде закисати зайва грунт, неосвоєна корінцями. При використанні пакетів виходить простіше: з розростанням коренів легко збільшується і обсяг «посуду» без зайвих травм для малюків.

При такому способі вирощування наші вередулі рівномірно безупинно зростають і не піддаються ніяким стресів аж до висадки їх у теплицю. Але навіть і тоді їх коріння не постраждають, тому що перці легко діставати з пакетів і разом з грудкою грунту переносити в підготовлені лунки. Завдяки цій методиці вирощування виходить міцна, кремезна розсада з добре розвиненою кореневою системою і бутонами. Спробуйте цей метод, не пошкодуєте.

Солодкий перець відноситься до того ж ботанічного сімейства, що і картопля і томати, – пасльоновим. Вирощують його заради великих плодів, які зазвичай збирають ще зеленими, хоча з часом вони червоніють.

Особливості вирощування

Солодкий перець для нормального росту потребує приблизно в таких же умовах, що і томати, хоча йому необхідні більш високі температура і вологість повітря. Цю культуру найкраще вирощувати в теплиці. Проте в районах з м’яким кліматом перець добре росте і в умовах відкритого ґрунту на захищених від вітру ділянках. У менш сприятливих умовах використовують плівкові тунелі або парники з високими бічними стінками Саме такими і є парник «УРОЖАЙ» та теплиця «УРОЖАЙ»

Грунтові умови. Перець вирощують на відкритій ділянці з досить родючим, добре дренованим грунтом. Для посадки краще всього підходять сонячні місця, захищені від вітру. Восени грунт рясно удобрюють перепрілим гноєм або компостом. Земля на ділянці повинна мати високої вологоутримуючої здатністю. У теплицях перець вирощують на грунті, в горщиках або плівкових мішках з живильною сумішшю.

При вирощуванні перцю у відкритому грунті перед висадкою розсади на ділянці вносять основне повне мінеральне добриво в кількості 30-70 г на 1 м2 . Під час вегетації, особливо з початком плодоутворення, рослини підгодовують. При вирощуванні перцю в контейнерах рослини починають підгодовувати в більш молодому віці. Поливи потрібно проводити дуже акуратно. Догляд за рослинами. Для нормального росту рослин солодкого перцю необхідна висока температура. Але навіть у сприятливих умовах вирощування розсади триває не менше 10-12 тижнів. Під час проростання насіння підтримують температуру 21 С; після появи сходів її знижують до 18 С. Насіння висівають на піднос або в ящичок з високими краями, наповнені компостом; зверху їх також присипають тонким шаром компосту. Рослини поливають і накривають зверху склом і газетою. Скло щодня перевертають, щоб краплі конденсату не потрапили на сходи.

Коли сіянці стають досить великими, проводять пікірування. Сіянці висаджують

Посадка в теплицю

Березень і пізніше. Насіння висівають розріджено на зволожений компост. Зверху їх присипають тонким шаром компосту і накривають шматком скла і газетою. Скло щодня перевертають. Під час проростання насіння підтримують температуру 21°С.

Коли сіянці стануть досить великими, їх пікірують в торф’яні горщики діаметром 7-8 см. Розсаду періодично підгодовують.

Через 10-12 тижнів після посіву розсадні рослини пересаджують у горщики діаметром 20-25 см і розставляють їх в теплиці на відстані 45 см один від одного. Перець продовжують регулярно поливати і підгодовувати добривами.

По одному в торф’яні або пластикові горщики діаметром 7-8 см з живильною сумішшю на основі компосту. Розсаду підгодовують рідкими добривами. При бажанні можна скористатися вже готової розсадою.

Посадка в теплиці. Солодкий перець висаджують у нагрітих теплицях (температура 15-18°С) вже в березні; у не обігріваються теплицях посадку проводять не раніше середини квітня. У стандартний поліетиленовий мішок з живильною сумішшю висаджують по три рослини. При посадці перцю в 20-25 см горщики їх розставляють на відстані 45 см один від одного.

Посадка у відкритому грунті. В середині травня розсаду висаджують за схемою 45х45 см, після чого на ділянці встановлюють найпростіші укриття.

Формування рослин. Солодкий перець – кущова рослина. Коли висота рослин досягає 15 см, у них видаляють верхівкові точки росту. Це сприяє посиленому галуження. У разі потреби рослини підв’язують до шпалери або бамбуковим тичок. Перці, що вирощуються в теплицях, що обігріваються ів відкритому грунті, як правило, низькорослі, висотою до 60 см У нагрітих теплицях виростають значно більші рослини

У відкритому грунті дозрівання припадає на кінець серпня – вересень. Плоди знімають у міру потреби. Якщо в тепличних умовах залишити зелені плоди на рослинах ще на два-три тижні, вони придбають червоне забарвлення.

Шкідники і хвороби

Від попелиці та павутинного кліща рослини обприскують швидко разлагающимися інсектицидами, наприклад карбофосом або кельтаном.

Хвороб у солодкого перцю не дуже багато. При нестачі вологи на поверхні плодів окремі ділянки набувають сіро-коричневе забарвлення і западають всередину. Потім вони розм’якшуються і можуть покритися сірою гниллю (Botrytis cinerea). Тому перці важливо вчасно і добре поливати, особливо якщо рослини вирощують у контейнерах – мішках або горщиках.

Коли рослини досягнуть висоти 15 см, у них видаляють верхівкові точки зростання, залишаючи по 3-4 бічних побіга. У разі потреби рослини вирощують на опорах.

Протягом всього сезону вирощування при з’явленні на рослинах попелиці або павутинного кліща їх обробляють інсектицидами, наприклад карбофосом.

Липень і далі (у відкритому грунті починаючи з серпня). У міру потреби з рослин збирають зелені плоди. Якщо їх залишити на рослинах ще на 2-3 тижні, вони набувають червоного забарвлення.

Вирощування розсади перцю в теплиці

Перець неможливо виростити безрозсадним методом, тому що його насіння проростає дуже довго – близько двох тижнів. Перець повільно росте в початковій стадії росту, тому насіння сіють досить рано. Вік розсади при пересадці в грунт повинен бути 60-70 днів з моменту висадки.
Насіння садять в підноси з відстанню 1-2см між ними. До сходів насіння піднос накривають склом щоб грунт не пересихав.
Коли у паростків сформувалися 2-3 справжніх листка їх пікірують. Це відбувається приблизно через місяць.
Пікірують перець в стаканчики діаметром 6-7 див. Бажано садити по дві рослини в один стаканчик. Перці добре ростуть удвох.

Важливо щоб перець не переріс. Його потрібно висаджувати коли починають формуватися бутончики квітів, рослини заввишки 25 – 30 см і у нього 8-12 листків. Можна висадити перець і раніше, якщо дозволяє погода. В грунт закладають перець на тому ж рівні, на якому він ріс в стаканчику, цим він відрізняється від більшості культур, які закладають глибше.

Вирощування розсади перцю

Як виростити розсаду солодкого перцю без пікіровки?
Починаючи з кінця лютого, починається епопея з вирощування кімнатних і садових сортів перцю. Перець неможливо виростити безрозсадним методом, тому що, по-перше, його насіння проростає дуже довго – 10-15 днів, по-друге, перець повільно росте в початковій стадії і нарешті, вік розсади при пересадці в грунт повинен бути 60-75 днів з моменту висадки.

Насіння сіють у рассадну ємність на відстані 1-2 см між ними. До сходів насіння піднос накривають склом, щоб грунт не пересихав.
Коли у паростків сформувалися 2-3 справжніх листка, їх пікірують. Це відбувається приблизно через місяць.
Пікірують перець в стаканчики діаметром 6-7 див. Бажано садити по дві рослини в один стаканчик. Перці добре ростуть удвох.
Важливо, щоб перець не переріс. Його потрібно висаджувати, коли починають формуватися бутончики квітів, рослини заввишки 25 – 30 см і у нього 8-12 листків. Можна висадити перець і раніше, якщо дозволяє погода. В грунт закладають перець на тому ж рівні, на якому він ріс в стаканчику, цим він відрізняється від більшості культур, які закладають глибше. Розсада перцю дуже примхлива: неправильне харчування розсади – скривджені перці вам дадуть відповідь на це поганим здоров’ям, щоб розсада «не сіла», необхідна підживлення аміачною селітрою вже у фазі 1-2 справжніх листків. За два тижні до висадки в грунт необхідна підживлення добривом, що містить азот, фосфор і калій. Правильно вирощена розсада у віці 60 днів має 12-15 справжніх інтенсивно зеленого листя, щільний стебло, що досягає у висоту 20-30 см.
Про вирощування розсади перцю написано дуже багато. Пропоную вашій увазі матеріал за статтею «Вирощування перцю. Технологія Алекса Казанського», у якій ви знайдете багато нового і корисного:

2001 р. Почнемо з опису передпосівної підготовки і розсадного періоду.

24 лютого почав передпосівну підготовку. Обезораживание насіння – 20 хвилин в темному розчині марганцівки. Барботирование – 2 години. 12 годин замочування – снігова вода з декількома крапельками епіне (згідно інструкції). Всі ці операції проводив один раз і відразу з усіма обстежуваними сортами і гібридами. Для цього у мене є нехитре пристосування:
30 марлевих квадратиків розміром 10х10см;
30 невеликих відрізків кольоровий дроту довжиною 30см. У кожній дроту на одному з кінців є бирка з картону або пластмаси з певним номером, під яким і є спостережуваний.
Далі, беруться насіння певного сорту або гібрида і поміщаються на марлевий квадратик. З марлевого квадратика робиться мішечок і закручується вільним кінцем дроту з необхідним номером. Виконавши операцію з усіма спостерігаються, можна приступати до вищеописаних дій (обезораживание, барботирование, замочування).

Слід зауважити, що описане пристосування, і ті, що будуть описуватися далі, виготовляється один раз, і служать багато років.

25 лютого здійснив посадку в невеликі ємності. В кожну ємність помістилося п’ять рядів різного найменування. І тут, щоб не заплутатися, вдався до невеликої хитрості.

В магазині чи на ринку можна спокійно купити невеликий рулон самокліючих цінників, які ви багато бачили наклеєними з проставленими цінами в магазинах і кіосках.
Так от, наклеюючи цей цінник збоку ємності і проставляючи номер спостережуваного, ми повністю відстежуємо і не губимося в наших 30-ти сортах.

Помістивши ємності в целофановий мішок і розмістивши біля батареї центрального опалення (але не на неї), я в очікуванні дружних сходів.

На четвертий день, 1 березня, я був приємно здивований, побачивши перші сходи. 2-го березня сходів було вже 30% від загальної кількості висіяного насіння, а 3-го березня – 60%. Таким чином, я на практиці переконався в позитивному моменті барботуванні і замочування в порівнянні з минулим, 2000-им роком. В той рік я проводив тільки обезораження і перші сходи були помічені по закінченню тільки десяти днів.

Після появи 40-50% сходів, маю ємність на підвіконні південної сторони, щоб сіянці отримували більше світла і дотримувався температурний режим. І в цьому році отримав невеликий урок! В одну ємність висаджував до 6 різних сортів. А у кожного сорту хоч невелике, але є відмінності в строках проростання. А особливо на строк впливає насінницька фірма і які операції передпосівної підготовки були проведені над насінням. Ну і, звичайно ж, який термін вашим або набутим насінню. Звідси правило! Читайте, що написано на етикетці з насінням, дивіться дату і головне – висаджуйте кожен сорт в окрему ємність. Ось тоді Ви отримаєте одночасні сходи одного сорту в одній ємності і у Вас не витягнутися первістки одного сорту в очікуванні появи іншого.

Помічено на практиці, що неможливо отримати супер-розсади при недоліку світла і не прийнятного температурного режиму (вдень 25-28 С, вночі 12-15 С). При недотриманні, тенденція буде спрямована на витягування та отримання кволою і малопродуктивною розсади.

При появі першого справжнього листочка проводжу пікіровку в окремі 200 мл стаканчики. Пікіровку проводжу, тримаючи за сім’ядольні листочки, а не за стовбур, щоб не пошкодити рослину. Корінь укорочую на 1/3, для стимуляції розростання бічних коренів і отримання в подальшому мичкуватої кореневої системи. Слідкую, щоб у поміщається гніздо корінь лягав без загинів і закруток, особливо вгору. В цьому році першу добірну пікіровку потужних сіянців проводив 9 березня і другу пікіровку інших 16 березня.

Відкриваю наступний секрет отримання елітної розсади, це – субстрат, тобто той механічний склад грунту, в якому знаходиться розсада. Субстрат повинен бути рихлим, легким і повітропроникним, нехай навіть з мінімальним вмістом поживних елементів. У такому субстраті коренева система буде вільно розростатися, і отримувати достатній об’єм кисню. Я використовую вже третій рік і дуже задоволений пресованим торфонавозным грунтом. По перше він за складом дуже навіть мене влаштовує, по-друге в пресованому стані займає мало місця і в третє з одного брикету виходить 2 відра прекрасного грунту.

Що стосується харчування, то до стадії перших сім’ядольних листочків, харчування закладене в семе цілком достатньо, а далі, з кожним поливом розсади необхідно вносити малу дозу харчування. Таке постійне внесення буде прекрасною підмогою в отриманні повноцінного харчування та потужного розвитку Вашого рослини. Для підгодівлі можна використовувати наступний склад – на 10 літрів води 2 столові ложки одинарного суперфосфату (або 1 ложка подвійного), 1 чайна ложка сульфату калію і 1 чайна ложка сечовини. Або готового комплексного, добре зарекомендував і перевіреного (або тим, кому Ви довіряєте) добрива в половинній дозі згідно інструкції. Використовувана вода – бажано снігова або з крана, але обов’язково відстояна не менше доби.

До середини квітня коренева система займає вже весь обсяг відведеного 200 мл стаканчика і на саму рослину любо дорого подивитися, одного вже зараз радує міццю і своїм соковитим зеленим кольором. 21 квітня проводжу останню пікіровку в ємності не менше 1 літра. Рослина вільно виймаються з стаканчика з корінням грудкою субстрату, якщо, перевернувши його і при потребі постукати стаканчиком про край твердої поверхні. Переселившись в нову ємність, і не пошкоджуючи кореневу систему, рослина, не зупиняючись в рості, і не переносячи стресу і далі більш ніж успішно, продовжує вегитировать і заповнювати корінням відведену нову ємність. У період останньої пікіровки, а точніше на початку квітня намагаюся вже визначити моїх підопічних на постійне місце, до висадження в ґрунт – на утеплений балкон. На балконі і свіже повітря і світла достатньо (південна сторона) і набагато легше витримувати температурний режим, відкриваючи вікна при спеці і включаючи обігрівач при значному похолоданні.

На початку травня починає з’являтися перший колір. Не довго думаючи і без жалю обриваю ці квіти. Тим самим рослина не витрачає свої ресурси на нянькування перших декількох плодів, а продовжує активно зростати. Дану операцію повторюю постійно і припиняю тільки за тиждень до висадки на постійне місце. В цей же час, на початку травня, при необхідності і в залежності від сорту, проводжу прищіпку головного стебла, що активізує ріст бічних пагонів, на яких утворюється багато дружно дозріваючих плодів.
До моменту висадки на постійне місце (в цьому році – 26 травня), рослини вражають своєю красою, могутністю і повністю заповненої кореневою системою ємність. Рослини висаджуються в лунки, не ушкоджуючи кореневу систему, і не затримуючись у зростанні вищевказаним способом. Розміщені на заздалегідь підготовлені, добре заправлені органікою гряди, накриваються плівкою або нетканим матеріалом (тунельне укриття). Слід зауважити, що по довжині плівка або матеріал доходить до крайніх дуг, звисаючи на 10-15 см. До крайніх дуг, дерев’яними білизняними прищіпками, закріплюються ті 10-15 звисаючих сантиметрів і окремі торцеві шматки плівки (кишені), дозволяючи вільно і швидко відкривати або закривати при необхідності торці.

Перці при плодоношенні обожнюють тепло і комфортно себе почувають і радують Вас, якщо вдень оточені теплом 28 градусів, а вночі не нижче 18С. Таким чином, якщо в літній період у Вас хто-небудь проживає поруч з Вашими вихованцями, то вони без особливої праці, варіюючи торцевими кишенями, дотримуватися потрібної режиму.

І так, для отримання потужної елітної розсади, а надалі і гарантованого рясного врожаю необхідно: легкий, повітропроникний субстрат; підживлення невеликими дозами; світловий і температурний режим; подвійна щадна пересадка у вільні ємності (перша в 200 мг стаканчика, а потім в літрові ємності); добре заправлені органікою гряди і прийнятний температурний режим.

Перець у 2002 році

Якщо пам’ятаєте з мого минулорічного вислови про перцях, садив 24 лютого, і розсада до висадки на постійне місце в город, вже була готова в перших числах травня. У цьому, у 2002 році дату висадки вирішив перенести на початок березня, на перші вихідні дні. Оптимальні терміни і дозволять до другої половині травня мати прекрасну розсаду. Приваблює посів у цей період ще й тим, що розсада в ранньому віці отримає більше сонця і до квітня рукою подати, коли вона переїде на утеплений балкон. Прихильник більш пізнього посіву я ще й від того, що за минулі роки заняттям перцю, навчився керувати ростом розсадою: підвищ нічну температуру на кілька градусів, тримай субстрат у вологому стані і росте як на дріжджах. А про те, що субстрат повинен бути повітропроникною і полив повинен забезпечуватися малими дозами харчування, я вже говорив раніше.
З передпосівної підготовки скористався обезораживанием протягом 20 хвилин в темному розчині марганцівки, з наступним ретельним промиванням проточною водою. Потім замачивал 12 годин у новому, біологічному препараті – Циркон R. По характеристикам, даний препарат не поступається знаменитому ЕпінуR, а за багатьма відгуками і перевершує його.

Полегшують пристосування для одночасної роботи з декількома сортами у вигляді бирочек, марлевих мішечків, залишилися незмінними з минулого року і дуже полегшили роботу. Врахував торішній недолік (посіяв різні сорти в одну ємність) і вже в цьому році, кожен сорт або гібрид сидів у своїй ємності.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *