Схема опалення одноповерхового будинку

При будівництві будь-якого невеликої житлової будівлі дуже важлива правильна схема опалення одноповерхового будинку. Тільки грамотно розрахована і змонтована система дозволить рівномірно і з великою ефективністю обігріти все приміщення, уникаючи перегріву або зниження температури.

Типи опалення для приватного одноповерхового будинку

Візуалізація системи опалення
Візуалізація системи опалення

Системи опалення для одноповерхових будинків застосовуються найрізноманітніші:

 • пічне;
 • Електричне;
 • повітряне;
 • Водяне.

Ефективним з усіх перерахованих вважається електричне. При таких схемах дуже легко регулювати необхідний рівень температури, прилади відрізняються невеликими розмірами і гігієнічністю. Немає необхідності встановлювати громіздкі котли і проводити труби великого діаметру.

Однак у подібної системи є і один великий недолік – дуже висока вартість. Тому найпоширенішими для малоповерхових будинків залишаються системи водяного або повітряного опалення. При цьому перевага все віддається водяному.

Наприклад, для водяній схеми опалення будинку при температурі теплоносія в вісімдесят градусів обємна теплоємність буде дорівнює 975 ккал. Для повітряного ж при температурі повітря в 70 градусів теплоємність складе всього 0,25 ккал. Зрозуміло, що витрата води для опалення приміщень одного розміру буде незрівнянно нижча, ніж повітря. Крім того, сама схема водяного опалення набагато простіше, та й монтаж його не вимагає особливих навичок.

Всі водяні системи класифікуються на декілька видів, що мають свої переваги і недоліки. Це однотрубні і двотрубні системи.

Схема системи опалення

Самопливна система

Однією з найпопулярніших опалювальних систем є водяне самопливне опалення. В якості теплоносія тут використовується звичайна вода або антифриз, який не замерзне навіть у дуже холодну пору року. Схема опалення власного одноповерхового будинку з застосуванням такої системи є наступною:

 • Сигнальна лінія, по якій теплоносій надходить до котла для нагрівання, знаходиться нагорі будівлі;
 • Нагрівальний котел в спеціальному приміщенні (зазвичай в підвалі);
 • Використовується вентиль наповнення системи – регулюючий елемент;
 • Кран, що забезпечує випуск теплоносія;
 • Подає магістраль;
 • Регулювальний кран, що йде до радіаторів;
 • Зворотній магістраль (для подачі теплоносія до котла);
 • Розширювальний бак.

При складанні схеми необхідно звернути увагу, що для забезпечення ефективної безперебійної роботи опалення будинку, висота від магістралі, що подає (її верхньої точки) до котла повинно складати від двох з половиною метрів. І чим це відстань більше, тим краще для системи в цілому.

Така магістраль, як правило, прокладається на горищі або для котла влаштовується спеціальний приямок. Це умова необхідна в звязку з тим, що природна циркуляція можлива при русі по трубопроводу води в результаті охолодження, які знаходяться вище самого котла. Тобто, холод вода прагнути спуститися вниз, а гаряча з котла – піднятися наверх.

Система зі штучною циркуляцією

Схема опалення одноповерхового будинку зі штучною циркуляцією передбачає, що рух теплоносія по трубах залежить від роботи спеціального відцентрового насоса, який діє в замкнутих кільцях схеми, заповнених водою. Такі насоси забезпечують переміщення води, але не її підйом.

При цьому сам насос встановлюється відразу після котла, щоб забезпечити рівномірний рух нагрітого теплоносія по всій мережі. Це дозволяє застосовувати труби меншого діаметру, збільшити площу обігріву, відмовитися від виконання верхньої розводки.

Монтаж системи опалення

Монтаж водяної схеми опалення будинку один з найпростіших. Починається він з установки нагрівального котла і подальшої прокладки труб, підключення їх до приладів опалення (радіаторів, полотенцесушителям і іншим). Зазвичай застосовують металеві труби, так як пластикові можуть сприяти перегріву всієї системи і виходу її з ладу. Для одноповерхового будинку рекомендується застосовувати такі труби, як:

 • Подає магістраль – труби з діаметрів півтора-два дюйма (труби типу ДУ 40-50);
 • Для зворотної магістралі – дводюймовим труби (рідше на півтора дюйма).

Магістралі системи опалення монтуються з ухилом в один сантиметр на метр довжини самої труби. Опалювальні прилади необхідно встановлювати по центру під вікнами, з підключенням за допомогою труб на три чверті дюйма (ДУ 20).

При роботі системи опалення першими нагріваються прилади, які знаходяться найближче до котла. Саме тому встановлюють, так звані, регулювальні крани, які дозволяють теплу поширюватися по дому більш рівномірно. Бажано такі крани монтувати з двох сторін опалювального приладу. Це може дозволити легко і швидко проводити ремонтні роботи, які не відключаючи при цьому всю систему.

Схема системи опалення двоповерхового будинку
Схема системи опалення двоповерхового будинку

Опалювальні радіатори для такої системи можна встановлювати найрізноманітніші, за винятком панельних, які в подібній системі дуже швидко забиваються. Тому обовязково треба виконувати врізку для випускного (зливного) крана для води близько котла (в нижній точці системи). Зливний кран дозволить вийти брудній воді з системи при необхідності.

Для наповнення ж прекрасно підійде вентиль, який дозволить рівномірно заповнювати опалювальну систему з видаленням повітря з радіаторів без ризику виникнення повітряних пробок.

При монтажі схеми опалення будинку необхідно передбачити перелив на розширювальному баку. Для цього застосовують трубу ДУ 15-20 (половина – три чверті дюйма), яка виводиться на вулицю або в раковину, розташовану поруч.

При такій схемі час нагрівання становить 30-40 хвилин. При цьому недоліком виступає необхідність прокладки труб великого діаметра і ефективна робота системи тільки для одноповерхових будинків або будинків з малою площею. Максимальна довжина для прямому трубопроводі становить тридцять метрів.

Зазвичай котел розташовують по центру будинку, щоб можна було зробити розбивку опалювальної системи на два крила. Схема опалення одноповерхового будинку в цьому випадку працює більш ефективно, так як двоконтурна система на дві половини дозволяє обігріти велику площу.

Подають магістралі зазвичай проходять під підвіконнями, звідки відходять відводи на окремі радіатори. У тому випадку, коли немає місця, щоб прокласти таку систему застосовують трубу ДУ 32 (в пять четвертих дюйма), яка безпосередньо зєднує кілька радіаторів.

Головним достоїнством установки подібних систем є те, що вони можуть функціонувати без подачі електроенергії. Теплоносій функціонує в них незалежно.

Переваги і недоліки

Будь-яка схема опалення будинку має свої позитивні і негативні риси.

Пічна система відрізняється великою витратою твердого палива, яке вимагає спеціального місця для зберігання. Крім того, максимальна кількість приміщень, яке можна опалити за допомогою печі або каміна, становить всього два-три.

З іншого боку, багато печі, крім функції опалення, можуть служити для приготування їжі. Вони прості в монтажі і використанні, паливо їх коштує відносно дешево. Таке опалення не залежить від подачі електроенергії.

Електричне опалення

Ця система найефективніша, вона не вимагає установки громіздкого обладнання, а самі опалювальні прилади відрізняються малою вагою і розмірами, їх легко переносити на інше місце. Однак суттєвими мінусами є залежність від подачі електрики і його дорожнеча.

Повітряна схема опалення власного одноповерхового будинку відрізняється такими перевагами: не вимагає монтажу каналізаційної системи і спеціальних опалювальних приладів. Однак по теплоємності подібна система набагато програє в порівнянні з водяною.

Водяна система також не ідеальна, недоліками виступають: небезпека замерзання наявної води в трубах, велика витрата металу і великий діаметр труб, невеликий радіус дії однієї магістралі.

Однак ці системи не втрачають популярності, так як вони прості в установці, не залежать від подачі електрики, довговічні, не вимагають роботи галасливого насоса, можуть саморегулюватися.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *