Щоб не виснажувався ґрунт

Для підвищення й відновлення родючості ґрунту слід використовувати сидерацію а також сівозміну – чергування культур. Потрібно враховувати, що рослини одного сімейства в більшості випадків піддаються ушкодженням тими самими шкідниками й хворобами, тому один з основних принципів правильної сівозміни – чергування культур різних сімейств.

Нагадаємо приналежність культур сімействам:

Пасльонові: картопля, томати, баклажани, перець, фізаліс.

Хрестоцвіті: капуста (білокачанна, червонокачанна, кольорова, пекінська, савойська, кольрабі, брюссельська, броколі), редис, редька, ріпа, хрін, дайкон, бруква, гірчиця листова, крес-салат, турнепс, катран.

Зонтичні: морква, петрушка, коріандр, селера, фенхель, кмин, пастернак, аніс, кріп.

Бобові: квасоля, горох, боби, соя.

Гарбузові: гарбуз, кавун, диня, огірки, кабачки, цукіні, патисони.

Амарилісові: цибуля, часник.

Ясноткові (губоцвіті): майоран, гісоп, васильок.

ПОСАДКА РОСЛИН З УРАХУВАННЯМ ЇХ СУМІСНОСТІ

Спільна посадка рослин з урахуванням їх сумісності дозволяє підвищити врожай. У випадках несумісності (пригнічення) – урожаї знижуються.

Наприклад, з огірком як з основною культурою можна вирощувати салат, цибулю на перо, шпинат, редис. З кабачками й гарбузами можна сумістити кочанний салат, дайкон. З кольоровою капустою сумісний ранній горох, кольрабі. З цибулею-пореєм і селерою можна висаджувати кольрабі, ранню моркву, у міжряддях томату встигає сформувати коренеплоди редис.

А також доцільно спільно вирощувати цибулю і моркву, тому що запах цибулі дезорієнтує шкідників і знижує їхню шкідливість. Але зверніть увагу: у цій парі морква виростає великою й соковитою, але цибулю дає врожай нижче, ніж в однорідній посадці. Квітучий кріп приваблює золотоочку, личинки якої харчуються попелицями, тому рослини, що сильно уражаються попелицями, позитивно ставляться до спільного вирощування із кропом. Помічено, що петрушка, вирощувана поруч із томатом, поліпшує смак плодів томату. Кріп поліпшує смак цибулі, столового буряка. Огірки добре ростуть у сусідстві з капустою, горохом, бобами, кукурудзою, цибулею, селерою, часником, шпинатом, коріандром. Квасоля захищає капусту від капустяної попелиці, позитивно реагує на сусідство з огірками, капустою, салатом, томатом, шпинатом. Спільне вирощування селери й капусти дає збільшення врожаю у обох культур.

Однак існують культури, які можуть пригнічувати інші рослини продуктами обміну речовин, які виділяються листям або коріннями. Погано вживаються поруч чорна редька й ріпчаста цибуля, морква й капуста. Відзначається взаємне пригнічення томату – капустою, гороху – цибулею і часником, огірка – петрушкою й селерою. Квасолю не слід вирощувати з капустою, хоча для капусти таке сусідство сприятливе. Кабачки й гарбуз погано сусідять із картоплею, томатами й редькою. Кольрабі страждає від сусідства з пекінською капустою. Кукурудза погано росте поруч із буряком і селерою, огірки частіше страждають від кореневих гнилизн у сусідстві із салатом. Пекінська капуста – погана сусідка більшості овочевих культур.

РОСЛИНИ, ЩО ПОКРАЩУЮТЬ ГРУНТ

• Квасоля й інші бобові (горох, соя) – збагачують ґрунт азотом, засвоюючи його безпосередньо з повітря за допомогою бактерій, що перебувають на кореневих бульбочках. Квасолею корисно обсаджувати інші культури рослин – вона допомагає позбутися лугового метелика.

• Люпин багаторічний теж збагачує ґрунт азотом. Його зелені частини зрізують і закопують навколо малини. Після збору врожаю, кущі люпину зрізують трохи нижче рівня ґрунту й спалюють. Ґрунт після цього мульчують сухим торфом. Малина після цього добре зимує й рано плодоносить.

• Малина захищає яблуню від парші, а яблуня малину – від сірої гнилизни. Малина гарний сусід для багатьох рослин, але вона інтенсивно освоює нові (чужі) території. Обмежте її в площі, прикопавши по краях посадки парканчик (на глибину не менш 50 см) із шиферу або іншого матеріалу. Своєрідним зеленим шлагбаумом для малини може стати висаджений поруч щавель шириною до 50 см (не менш трьох рядків).

• Амарант і кмин – поліпшують фізичні властивості (структуру) ґрунту й підвищують доступність у ній живильних елементів.

• Васильок, огіркова трава, помідори, шпинат роблять біологічно активну речовину сапонін, що сприяє інтенсивному зростанню й розвитку рослин.

• Кореневі виділення гірчиці стимулюють зростання гороху. Це явище називають взаємодопомогою між рослинами, на ньому заснований спосіб змішаних посівів.

• Кореневі виділення буряка справляють оздоровлюючу дію на інші рослини.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *