Самий ранній овоч – редис

Насіння редису дрібні: маса 1000 штук становить 8-12 г. Вони зберігають свою схожість протягом 4-5 років. Насінна оболонка легко пропускає воду.

Редис проростає двома сім’ядольними листочками серцеподібної форми. Справжні листи, розвиваючись, утворюють прикореневу розетку.

Підземна частина рослини у фазі сім’ядольних листів складається з головного й бокових корінь. Одночасно з початком утвору розетки, тобто з появою перших справжніх листів, основа головного кореня й підсем’ядольне коліно починають товщати. Кора ж стрижневого корінця проростка, тобто первинна кора, лопається й відстає від коренеплоду, що з’являється під нею. Цей процес називають линянням редису. При стовщенні такого коренеплоду з’являється вторинний камбій, клітки якого в напрямку серцевини перетворюються в масивну вторинну деревину, а із зовнішньої сторони – у тонкий шар вторинної кори.

Редис є рослиною довгого дня, а значить – утворює генеративні органи при довжині дня більше 12 годин. Тому при весняній сівбі коренеплід редису досягає 2-4 см у діаметрі, потім рослина викидає квітконосне стебло, а м’якоть коренеплоду із соковитої й ніжної перетворюється у в’ялу й неїстівну. При осінньому ж вирощуванні поява стебла затримується, і коренеплід редису може досягти розмірів редьки, зберігаючи споживчі якості.

ВИМОГИ ДО УМОВ ВИРОЩУВАННЯ

Редис – ідеальна культура для зимового й ранньовесняного вирощування. Він холодостійкий, але вимогливий до освітленості й вологозабезпеченості.

Насіння редису починають проростати всього при 1-2°С, хоча оптимальна температура для проростання – 15-20°С. Сходи витримують заморозок до -4°С, дорослі рослини – до -6°С. Після появи сходів рослини добре розвиваються при температурі 10-12°С. Оптимальна температура для розвитку й росту коренеплодів становить 15-18°С.

 При більш високій температурі й, особливо, при недоліку світла, рослини редису починають інтенсивно нарощувати листя на шкоду коренеплоду. Під впливом температури вище 25°С коренеплоди стають грубими й гіркими, більшість утворюють стебла. Те ж відбувається при недоліку вологи в ґрунті.

Редис більш вимогливий до вологості ґрунту й повітря в порівнянні з іншими рослинами. Ґрунт під редисом повинен бути пухким й вологим. Але надмірне зволоження приводить до поширення чорної ніжки й інших хвороб.

Рослина дає високі врожаї на родючих, пухких, добре дренованих ґрунтах з нейтральною або слабокислою реакцією. На важких ґрунтах з низьким вмістом гумусу рослини редису дуже схильні до стеблування, а коренеплоди, що утворюються, в’януть. На кислих ґрунтах редис уражається небезпечним захворюванням капустяних рослин – килою – і дає нетоварні коренеплоди.

ВИРОЩУВАННЯ У ВІДКРИТОМУ ҐРУНТІ

У відкритому ґрунті редис вирощують переважно в прохолодні й вологі періоди року, тобто навесні й восени. Навесні його краще висівати як проміжну культуру перед огірком, розсадними рослинами й картоплею масових строків посіву й посадки. Восени редис висівають після ранніх овочевих рослин, які не належать до сімейства Капустяні.

ПІДГОТОВКА ҐРУНТУ

Найбільш ніжні й смачні коренеплоди редису одержують на відкритих сонячних ділянках. Щоб одержати максимальний урожай, редис висівають на пухкий удобрений ґрунт. Не слід відводити під його вирощування ділянка угноєну свіжим гноєм. Хоча редис не виносить свіжого гною, але вимагає багатого перегноєм ґрунту. На бідному ґрунті в осінню підготовку включають внесення перегною, компосту, що розклався або торфу – по 4-6 кг/м2.

Якщо за зиму ґрунт дуже ущільнюється, то доводиться перекопувати його на глибину 15-20 см. На неудобрений з осені ґрунт можна розкидати перегній-сипець по поверхні грядки з розрахунку 3-4 кг/м2 безпосередньо перед посівом і ретельно розробити граблями, щоб він перемішався із ґрунтом на глибину до 5 см. Перед посівом можна внести в ґрунт також повне мінеральне добриво, яке обов’язково містить азот, фосфор і калій, у кількості 30 г/м2.

ПОСІВ

Перший посів навесні проводять при першому виході на город. Повторні посіви, якщо буде потреба, роблять один за одним із проміжком в 1-2 тижні.

Посів врозкид, як правило, використовують провесною. Він зручний тим, що не потрібно чекати дозрівання ґрунту, втрачаючи вологу. Як тільки зійде сніг, по підготовленій з осені грядці, вільної від багаторічних бур’янів, розкидають насіння й зашпаровують їх у ґрунт граблями. Витрата насіння – 5-6 г/м2, оптимальна відстань між насінням – 3-4 см. Якщо ґрунт ще занадто вологий, насіння можна закрити за допомогою мульчі (шаром 2-3 см) з перегною, торфу або їх суміші. Щоб одержати дружні рівномірні сходи, насіння перед посівом замочують на 10-12 годин. 

Багаторядковий стрічковий посів використовують найчастіше: у стрічці – 4 і більш рядів з міжряддями 5-10 см, у ряді насіння висівають із інтервалом 3-5 см. Глибина закладення насіння – 1,5-3 см залежно від розмірів коренеплоду й ґрунту.

Популярний також широкосмуговий посів, коли ряд засівається не рядком, а смугою шириною 8-12 см, врозкид. 

Найбільш вирівняні коренеплоди виходять при гніздовому посіві, який проводять за допомогою пальчастого маркера із площею живлення 5×5 см або близької до того. У кожне гніздо висівають по 1 або по 2 насінини.

ДОГЛЯД

Для прискорення сходів і одержання більш ранньої продукції посів укривають плівкою або агроволокном. Останнє не потрібно знімати під час поливу, і під ним у сонячний день паростки не страждають від перегріву. Від укриття є ще одна немаловажна користь: воно допоможе захистити рослини редису від навали земляних блішок. Тому тонке агроволокно не зайвим буде накинути й на більш пізні посіви.

 При сонячній погоді з’являється небезпека підвищення температури під плівковим укриттям. Висока температура шкідлива для рослин редису. Коли температура денного повітря підвищується до 15°С, плівку на день потрібно забирати, а на ніч, при погрозі заморозку, накривати нею знову.

Проривання сходів вручну не проводять, але при надмірному загущенні боронують упоперек рядів. Якщо пройтися впоперек рядів залізними граблями, то не тільки будуть видалені зайві рослини, але й одночасно зруйнується ґрунтова кірка. Якщо потрібно проріджувати сходи, то роблять це після появи першого справжнього листа, залишаючи рослини через 3-5 см. Затримуватися із проріджуванням не варто, інакше багато рослин викинуть квітконосне стебло, минаючи фазу утвору коренеплодів. Це особливо небезпечно на сухому й щільному ґрунті. Ніжні й смачні коренеплоди редису виходять лише за умови безперервного росту. 

Після появи сходів грядку потрібно поливати невеликими дозами, не даючи ґрунту пересихати. Споживання вологи рослинами редису збільшується з їхнім ростом і розвитком. При недоліку природнього зволоження необхідний полив.

Критичними періодами водоспоживання є початок розвитку другого справжнього листа й період формування коренеплодів, який почнеться через 7-10 днів після появи сходів. Пересихання ґрунту під час росту коренеплодів приводить до погіршення їх смаку, а рясний полив сухого ґрунту може викликати розтріскування коренеплодів. У холодну погоду редис поливають рідко, з підвищенням температури – усе частіше, у жарку погоду поливи повинні бути щоденними.

На бідних ґрунтах, не заправлених добривами, листя в рослин редису світле, а самі рослини сповільнюють ріст, тому підгодівлі обов’язкові. Їх краще проводити перед поливом або у вологу погоду. Першу роблять під час линьки кореня, тобто коли з’являються перші справжні листи. У цебрі води розчиняють 40 г повного мінерального добрива й витрачають його на 2 м2 грядки. Замість мінеральних добрив можна застосувати розчин гнойової рідоти в співвідношенні 1:5. Удруге підгодовують через тиждень, у цей час коренеплід буде активно наростати.

Прополку необхідно проводити вчасно, щоб бур’яни не затінювали посів і не стали причиною стеблування рослин і недобору врожаю.

ЗБИРАННЯ ВРОЖАЮ

Коли з’являються коренеплоди діаметром 2-3 см, проводиться вибіркове збирання врожаю, і так через кожні 3-8 днів, залежно від сорту й погоди. Після кожного вибрання,  ґрунт потрібно злегка полити.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *