Що покласти в ямку при посадці помідорів

А ви при пересадці розсади помідорів на постійну грядку додаєте в ямку добрива? Або віддаєте перевагу підживлювати грядки восени? Правильної відповіді тут немає, кожен городник робить так, як йому зручно. Розповімо, які добрива вносять в ямки перед посадкою. Часто це не зовсім добрива, скоріше продукти та залишки, які корисні рослинам.

Що покласти в ямку при посадці помідорів

Гній і послід

Свіжому гною в посадковій ямці не місце, зате перепрілий можна використовувати сміливо.

Перегній (з розрахунку 200 грам на одну рослину) змішують із землею в довільному співвідношенні. Цією сумішшю і наповнюють ямки.

Пташиний послід в свіжому (і навіть в сушеному) вигляді теж не годиться. У першому міститься велика кількість сечової кислоти, яка згубно позначається на зростанні розсади, а другий – занадто концентрований. Тому краще заздалегідь зробити настій в пропорції 1: 20. І за сім днів до висадки помідорів вилити в кожну лунку по половині літра такого настою.

Компост

Компост – ідеальний наповнювач посадкових ямок. Він одночасно і зігріває, і живить коріння рослин. Якщо ви використовуєте не до кінця готовий компост (з неперегнилими залишками), досить двохсот грам на лунку. Зверху компост краще присипати землею, а потім висаджувати сіянці.

Повністю готовий компост, який по виду схожий на родючу землю і не містить рослинних залишків, можна використовувати замість грунту при пересадці і засипати ним лунки цілком.

Мінеральні добрива

Найчастіше в посадкову ямку додають гранульований суперфосфат (1 столова ложка на рослину). Томатам фосфор потрібен протягом усього періоду вегетації. До того ж, фосфором неможливо перегодувати: рослина сама бере стільки, скільки їй потрібно. Зручно, безпечно і корисно.

Ще краще використовувати комплексні добрива для томатів або для пасльонових. В них є всі необхідні мінеральні речовини в потрібних пропорціях. При гарній погоді така підгодівля цілком може стати єдиною за все літо.

Норму внесення комплексного добрива дивіться на упаковці – у різних виробників вона буде відрізнятися.

Зола

Про те, що деревна зола це джерело корисних для рослин елементів, знають всі. Вона містить і калій, і фосфор і мікроелементи. Помідори на зольні підгодівлі завжди відгукуються дуже добре.

Перед додаванням в лунку при посадці суху золу краще змішати з землею. Однієї жмені золи в посадковій ямці вистачить, щоб зі спокійною душею пропустити першу підгодівлю. А можливо і другу теж. Особливо, якщо використовувати золу спільно із зеленою травою, цибулевим лушпинням, компостом або перегноєм.

Яєчна шкаралупа

Шкаралупу від яєць городник ніколи не викидає в сміття. Вона йде на підгодівлі або на збагачення компосту кальцієм. І при висадці помідорової розсади яєчна шкаралупа може стати в нагоді для заповнення лунок. Цей “наповнювач” дуже актуальний для тих, у кого томати страждають верхівковою гниллю. Знаєте, коли у зелених плодів знизу утворюється суха чорна пляма.

Верхівкова гниль – симптом нестачі кальцію. Тому шкаралупа яєць як джерело цього елемента стане в нагодіі.

Для початку шкаралупу дуже добре подрібнюють, а потім додають в лунку при висадці розсади в кількості 2 чайних ложок. Якщо вам докучає капустянка, можна не надто старатися при подрібненні шкаралупи. Шкідник побоюється гострих країв і не піде туди, де є яєчна шкаралупа.

Зелена трава (кропива)

Зазвичай, коли підходить час висаджувати розсаду помідорів в теплицю, деяка зелень на ділянці вже є. Наприклад, кропива, живокіст, листя кульбаби. Тут все згодиться. А може, ви садите швидкозростаючі сидерати і вони вже радують пишною зеленню?

Що покласти в ямку при посадці помідорів

Укладаємо в кожну лунку по 5-10 зелених рослин, зверху присипаємо шаром грунту і висаджуємо томати.

Перегниваючи, трава буде не тільки насичувати землю поживними речовинами, а й виділяти тепло на радість теплолюбних помідорів.

Але не варто забувати, що зелене добриво здебільшого азотне. Для балансу було б непогано змішати траву з золою або суперфосфатом.

Для профілактики кореневих і прикореневих гнилей томатів до будь-якого “наповнювача” в лунку можна додати таблетку біопрепарату на основі триходерми. Це грунтовий гриб, який пригнічує розвиток хвороботворних грибків. Особливо, якщо розсада покупна, і є небезпека занести патогени.

Рибні залишки

Ще одне незвичне добриво, яке городники вносять в лунки під томати. І не дарма. У рибі багато фосфору. Так що всі риб’ячі голови, нутрощі і хвости складайте в лунки, присипайте землею, компостом, піском або торфом і висаджуйте помідори.

Що покласти в ямку при посадці помідорів

А ще рибу частенько закопують не заради підгодівлі, а щоб відлякати гризунів.

Органічне борошно: кісткове або рибне

Кісткове і рибне борошно – це відмінні органічні добрива з цілим комплексом макро – і мікроелементів, білків, амінокислот та інших корисних речовин. Азот, фосфор, кальцій, мідь, марганець, залізо і не тільки… не хочете підживлювати город “хімією”? Ось альтернатива!

В лунку при посадці томатів рекомендується додавати 2-3 столові ложки суміші кісткового і рибного борошна. Такої підгодівлі може запросто вистачити на весь сезон.

Наостанок, хочеться зауважити, що серед городників не мало противників ідеї підживлювати посадочні ямки.

Вони аргументують це тим, що поживні речовини, що знаходяться поблизу поверхні, заважають рослинам розвивати кореневу систему. Коріння не шукає харчування на глибині, а значить не росте. Відповідно, і кущ не може повністю розкрити свій потенціал.

Так що варто чи не варто вносити ті чи інші добрива в посадочні лунки, кожен вирішує сам.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *