Як визначити якість покупного (з машини) грунту

Родючість грунту на ділянках у більшості дачників залишає бажати кращого.
Як правило, в черговий раз зібравши більш ніж убогий урожай, ви твердо вирішуєте : “Все, купую кілька машин грунту і проблема вирішена!” Здійснивши покупку прекрасного (на вашу думку) чорнозему за чималі, до речі, гроші, ви з подивом виявляєте через місяць, що ваші грядки покриті шаром пилоподібною субстанції, яку неможливо полити, вода просто скачується, що не усмоктуючись.

На такому ”чорноземі” відмовляються рости навіть бур’яни. Виявляється, ви купили торф (вартість якого набагато нижче, ніж у чорнозему ).

Як же розібратися в якості пропонованих до продажу субстратів?

Зазвичай до продажу машинами пропонують наступні види субстратів :
– Грунт садовий універсальний;
– Торфу- піщана суміш;
– Торфу-земельна мсесь;
– Чорнозем;
– Грунт рослинний;

Коротенько розберемо, як повинні виглядати ці грунти і що входить до складу.

1. Грунт садовий універсальний.
Склад : торф низинний – 40-50%; компост – 30-40%; біогумус – 5%, пісок – 10-20%.

Являє собою темно- коричневу масу, що має однорідну пухку структуру, приємний запах лісової підстилки, включення з неперепревшего рослинних залишків, пісок. Цей субстрат оптимальний по підбору корисних для рослин елементів, може відразу ж бути використаний на грядках, в теплицях, квітниках, при закладці газонів.

2. Торфо- піщана суміш.
Склад : торф – 70-80%, пісок – 20-30%
Це пухка маса чорного кольору з вкрапленнями піску. Піщинки повинні бути в наявності.

Такий субстрат може відразу використовуватися при закладці газонів і квітників, а також є відмінним покращувачів глинистого грунту, з якою його потрібно змішувати.

3. Торфу-земельна суміш.
Склад: грунт рослинний – 60%, торф – 20%, пісок – 10%, компост – 10%

Це більш щільна, ніж попередній субстрат, грунт, оскільки в ній міститься 60% місцевого грунту (мається на увазі Центральний район, де переважають глинисті грунти ). Зазвичай її купують для поліпшення занадто дренованих і бистропересихающіх грунтів ( піщаних, супіщаних ), оскільки входить до складу глина добре утримує вологу.

4. Чорнозем.
Склад: чорнозем 100%

Виглядає як субстрат дуже темного кольору зернисто – груднястій структури.

Та й чи є сенс його купувати ? Адже чорнозем в наших кліматичних умовах втрачає всі свої властивості, заради яких придбавається. Адже грунт – це не тільки склад, це ще й структура. А структура чорнозему формується тільки коли випаровування перевищує опади ( коеффициент зволоження менше 1 ). У Центральному районі цей коефіцієнт більше одиниці, і чорнозем вже через пару місяців втрачає свою структуру, “запливає” , на поверхні утворюється кірка. У нас ця грунт може використовуватися тільки як добавки ( не більше 10% за об’ємом) до різного роду земляним сумішам, в тому числі торф’яним. Навіщо ж з таким фанатизмом за ним ганятися ?

5. Грунт рослинний.
Склад: 100% верхній шар місцевого грунту.

Обов’язково потрібно уважно розглянути вміст. Структура повинна бути пухкої, темного кольору. Виключаються великі конгломерати глини, різного сміття. Такий грунт, якщо він гарної якості, може використовуватися для підняття рівня грунту на ділянці або як наповнювач для гряд за умови внесення добрив.

Майте на увазі, часто під назвою “Грунт рослинний” вам будуть намагатися “сплавити” “Грунт будівельний”, що представляє собою суміш грудок глини з будівельним сміттям.

Щоб уникнути обману, вам слід виконати наступний алгоритм досліджень.

Візьміть:
– Довгу гладку загострену палицю – щуп від 1,5 метра (“палиця – проверялка”);
– Визначник грунтової кислотності”Грунтовий контроль”, продається в садових відділах;
– Трохи чистої води.

а ) Беремо”палку- проверялку”і гострим кінцем. Пронизувати купу землі, яку купуєте. Якщо щуп без особливих зусиль пробирається через землю в різних місцях, то великих шматків глини та сміття там немає.

б) Аналіз на кислотність покаже вам, чого можна очікувати від грунту. Якщо кислотність підвищена, то в суміші багато верхового торфу, його не можна використовувати самостійно, тільки змішувати з іншими складовими. Якщо грунт сильно защелочен, то це інша крайність, очевидно він вивезений з якою-небудь промислової звалища відходів.

в) Перевіряємо на структурованість: жменю грунту змочуємо водою до консистенції тіста, розгортаємо на долоні в шнур діаметром близько 3 мм, згортаємо його в кільце. При цьому отримуємо такі результати : шнур утворити неможливо, він розсипається – багато піску; шнур покривається тріщинами при розкачування – легкий суглинок; шнур суцільний, але кільце при згортанні розпадається – середній суглинок; шнур суцільний, кільце ціле – глина (можете займатися гончарним виробництвом ).

г) Крім того, бажано перевірити субстрат на радіоактивність побутовим лічильником. Зараз дуже часто задешево продають зовні якісний, але з підвищеною радіаційною активністю субстрат.

Будьте пильні! Бережіть здоров’я своє і родичів, намагайтеся купувати субстрат у старих перевірених фірм, що надають сертифікати якості на всі складові, нехай навіть це і вийде трохи дорожче.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.