Хвороби троянд – чорна плямистість, борошниста роса, іржа троянд та їх лікування

ПоганоНе дужеНормальноДобреВідмінно (Оцінок - 7, Рейтинг: 3,86 із 5)
Loading ... Loading ...

Крім комах шкідників існує велика кількість грибних організмів, які викликають і сприяють розвитку різних захворювань троянд. Для успішного вирощування здорових і красивих рослин необхідно знати хвороби троянд і методи їх лікування і вміти розпізнавати захворювання на ранній стадії.

Більшість збудників хвороб троянд володіють здатністю – тривалий час збережуться на відмерлих рослинних залишках і тому дуже важливо збирати абсолютно все опале листя, зрізані пагони, віддалені бур’яни і спалювати їх.

Якщо перед зимовим укриттям троянд з кущів не видалити листя, що залишилися на них яйця шкідників і спори грибів чудово перенесуть зиму, а з настанням весни вражають рослину.

Рекомендується в профілактичних цілях обробляти кущі навесні розчином хлор – окису міді (0,4 %), а восени залізним купоросом (3 %). Дуже важливо перед початком обрізки дезінфікувати ріжучі інструменти, а місця зрізу обробляти садовим варом або глиняним розчином.

Іржа роз

Одна з найпоширеніших хвороб, іржа троянд є грибковим захворюванням, яке викликане іржавним грибком.

Як правило, виникає в ослабленому рослині холодною весною після суворої зими і повністю вражає рослина приблизно в середині літа. Симптоми іржі троянди, які з’являються ще на початку весни, є іржаві плями на верхній стороні листя і, що представляють собою скупчення спор яскраво-помаранчеві подушечки на нижній стороні листків, які у другій половині літа чорніють. Заражені листя опадає, а молоді пагони червоніють і зморщуються.

Методи боротьби з іржею троянд:

 • видалення і знищення уражених частин рослини на початковій стадії розвитку хвороби;
 • обприскування рослини відваром хвоща польового;
 • обпилювання куща меленою сіркою, або сумішшю, що складається з меленої сірки з гашеним вапном у співвідношенні 5:1;
 • обприскування і полив рослини настоянкою полину складається з 400-500 г листя свіжої і 40-50 г висушеного листя полину залитих 10 л холодної води і настояних протягом 2-2,5 тижнів до моменту початку бродіння. Такий настій перед застосуванням потрібно розбавити водою в пропорції 1:10;
 • при сильному ураженні необхідна обробка медесодержащими препаратами нижній поверхні листя 1 раз в 2,5-3 тижні;
 • як крайній захід – обприскування розчином (1%) бордоської рідини.

Хвороби троянд: чорна плямистість

Основну загрозу для ґрунтових видів представляють такі хвороби троянд як чорна плямистість і борошниста роса. Збудниками чорної плямистості є паразитичні грибки, які вражають рослину при надлишку вологи або нестачі поживних речовин в кінці весни або на початку літа, але хвороба проявляється лише у серпні-вересні.

На початковій стадії розвитку хвороби покривається верхня поверхня листя дуже швидко збільшуються темно-бурими плямами з жовтуватими краями. Через 1,5-2 тижні листя рослини жовтіють і обпадають, потім покриваються плямами стебла, цвітіння припиняється, зупиняється ріст, троянда втрачає все листя і рослина гине.

Методи боротьби з чорною плямистістю:

 • систематичне знищення уражених частин особини на початковому етапі розвитку хвороби;
 • обприскування відваром хвоща польового;
 • обприскування сірковмісними препаратами 1 раз в 7-10 днів при сильному ураженні;
 • обприскування мідьовмісними препаратами, такими як мідно-мильна емульсія і мідний купорос (5%);
 • крайня міра боротьби – 1 раз в 6-8 днів розчином (1%) бордоської рідини полив грунту навколо куща і обприскування всієї рослини.

Борошниста роса

Свою назву найпоширеніша хвороба троянд борошниста роса отримала тому, що на стеблах, листках і молодих пагонах утворюється білий наліт. Він дуже схожий на борошно, а після визрівання спір починає виділятися рідина, що нагадує краплі роси.

Найчастіше цією хворобою схильні тепличні та кімнатні сорти троянд, а також активно ростуть молоді пагони та листя. Захворювання викликається грибком і дуже швидко поширюється по всій рослині і переноситься на сусідні кущі.

Спочатку плями борошнистої роси легко стираються, і під ними немає помітних пошкоджень живих тканин, але через 1,5-2 тижні вони покривають весь кущ, перетворюючись в суцільний білий наліт. Це призводить до скручування і обпадання листя, викривлення стебел, деформації квітів і до відмирання молодих пагонів. В результаті кущ швидко висихає і дуже часто гине.

Інфекція дуже швидко розвивається при таких сприятливих для неї умовах як жаркий вологий день і прохолодна, що сприяє утворенню конденсату ніч.

Це захворювання набагато легше попередити, ніж з нею боротися. Восени потрібно видалити з рослини всі уражені пагони, під кущем прибрати все листя і спалити. Під кущ внести золу і перекопати з обов’язковою перевалкою грунту – це ускладнить доступ кисню до збудників хвороби. Рекомендується для профілактики восени і на початку весни обприскувати троянди розчином (3%) мідного купоросу.

Заходи боротьби з борошнистою росою:

 • виключити підгодівлю азотовмісні добрива, які стимулюють розвиток грибка, віддавши перевагу золі і калійних добрив;
 • на ранньому етапі захворювання ефективні органічні препарати – розведений в 10 л води 1 кг гною і 200-300 г деревної золи, настояний протягом 5-7 днів. Потім настій потрібно процідити і обприскувати кущ з інтервалами 1 раз в 4-5 днів до повного зникнення ознак хвороби;
 • при середньому ступені ураження ефективний мідно-мильний розчин, що складається з 100 г натертого господарського мила розчиненого в 10 л води, з додаванням 30-40 г мідного купоросу. Таким розчином потрібно обприскувати кущ з інтервалами 1 раз в 8-10 днів;
 • при сильному ураженні застосовуються спеціальні засоби, такі як топсин і беномілу. Проводити обробку такими препаратами потрібно поспіль 3-4 рази з інтервалами 1,5-2 тижні. У випадку запущеного захворювання уражене рослина потрібно видалити і знищити, щоб уникнути ураження сусідніх рослин.

Лікування троянд

Є цілий ряд основних причин, за якими найчастіше хворіють троянди:

 • неправильна обрізка, після якої дуже довго не заростає місце зрізу;
 • вечірній полив рослин;
 • зростаючі поруч з трояндами рослини вже заражені бактеріальними хворобами – найімовірніше кущі троянд спіткає та ж доля;
 • прохолодний вологий клімат активно сприяє розвитку грибкових захворювань;
 • перезволоження або нестача вологи;
 • нестача в ґрунті поживних речовин.

Метод лікування троянд залежить від захворювання:

 • грибкові захворювання лікують шляхом знищення заражених листів і обрізки рослини;
 • для боротьби з вогнищами цвілі використовують сірку або Фунгинекс;
 • при бактеріальної хвороби потрібно видалити і знищити заражений стебло разом з виразкою;
 • при сірчаної гнилі на гілках і бутонах потрібно видаляти уражені частини;
 • при виникненні бактеріальної галової хвороби необхідно якомога швидше видалити заражене рослина з саду або клумби, інакше воно приведе до загибелі зростаючих поруч культур.

Особливої уваги заслуговує лікування троянд після зимівлі, так як рослина за тривалий холодний і сирий період ослабла і стало дуже вразливим. Основні захворювання інфекційний опік стебла, фузариозные гнилі, і бактеріальний рак розвиваються із-за поганої вентиляції та надлишкової вологості у період спокою. У цьому випадку троянди потрібно підгодовувати мінеральними і комплексними добривами. Провести необхідний курс лікування захворювань за допомогою препаратів. У разі сильного ураження, рослину або його заражені частини необхідно видалити.

Захист троянд від шкідників

Основними шкідниками троянд є: трояндові цикади, листовійки, пильщик, попелиця, павутинний кліщ і щитівка. Захист троянд від шкідників здійснюється за допомогою таких засобів як: фітоверм, інсектицид, актар, інтавір, карбофос, а також обприскування водно-мильним розчином, залізним або мідним купоросом, парафиновым або мінеральним маслом, настоєм кропиви і пиретрин містять препаратами. При сильному ураженні заражені частини рослини потрібно видалити.

Соціальні мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *