5 способів посадки картоплі

5 способів посадки картоплі

Ми опишемо кілька основних способів вирощування картоплі, використовуваних як іноземними, так і вітчизняними городниками. Який з них вибрати-вирішуйте самі.

Для початку коротко зупинимося на біологічних особливостях цієї бульбової культури. Насамперед потрібно знати, що картопля воліє легкі супіщанисті і суглинні грунти, так як для свого росту вона використовує в 5-10 разів більше кисню, ніж інші рослини. До того ж важкі глинисті грунти можуть призводити до деформації бульб. Все це безпосередньо впливає на способи вирощування картоплі, що проявляється у необхідності додавання компосту, торфу та інших видів органіки, а також в підгортанні рослин і створення гребенів для кращого доступу кисню до кореневої системи.

Посадка картоплі під лопату

Лопатою робимо лунку глибиною близько 8-10 см і в неї кладемо бульбу. Бульби картоплі повинні бути попередньо прогріті на сонці протягом 2 тижнів для утворення паростків. Далі в лунку додаємо компост, перегній або нітроамофоску і засипаємо грунтом. Після завершення посадки ділянку вирівнюємо граблями для попередження втрат вологи. Даний спосіб має ряд недоліків: при такій технології досить складно забезпечити рослини всім необхідним для життя (вода, світло, повітря, елементи живлення). Крім того, доглядати за кущами буде дуже незручно.

“Траншейний” спосіб посадки

Цей спосіб не широко розповсюджений, хоча він відомий досить давно і дає високі врожаї бульб. Спосіб досить трудомісткий, проте він дає можливість отримати в 2 рази більше бульб, ніж при звичайній технології. До вирощування картоплі в траншеї треба готуватися заздалегідь, ще з осені. На дачній ділянці восени викопуємо траншею, довжина якої повинна бути дорівнює довжині грядки, виділеної під цю культуру. Глибина її близько 50 см. Після цього готову траншею засипаємо органікою (сумішшю перегною, торфу, гною, соломи).

5 способів посадки картоплі

У такому вигляді весь цей органічний матеріал залишаємо до весни. Вже навесні для прискорення прогріву траншейної посадки їх можна вкрити чорною поліетиленовою плівкою. При настанні оптимальних погодних умов, коли температура ґрунту на глибині 10-12 см буде 6-8°С, попередньо підготовлені і прогріті бульби висаджуємо в траншею. Зверху засипаємо їх сумішшю з дернової землі, перегною або компосту в рівних частках і знову накриваємо плівкою.

Приблизно через 2 тижні з’являються перші сходи, які також засипаємо аналогічної сумішшю (тонким шаром) і накриваємо плівкою. Дану процедуру проводимо 2 рази. Коли сходи з’являються на поверхні 3-й раз, для них у плівці прорізаємо отвори. Це необхідно зробити для того, щоб сходи бур’янів без доступу сонячного світла загинули. Крім цього, такий прийом дозволяє краще зберігати вологу і не займатися підгортанням і боротьбою з бур’янами.

Голландська технологія

Суть даного способу полягає в тому, що бульби висаджують в гребені з великою шириною міжрядь – 75 см, а відстань між бульбами в рядку – 30 см. Дана технологія дещо нагадує вітчизняний промисловий спосіб вирощування бульб картоплі. Ця технологія не підходить для умов, де немає сільгосптехніки. Вона підійде для сільської місцевості, де городники мають мотоблоки з плужком і культиватором.

Згідно голландської технології, посадки картоплі за літо поливають і підгортають 3 рази, а також обробляють гербіцидами та інсектицидами. Головний упор в голландській технології роблять на якість посадкового матеріалу, від якого врожай залежить іноді більшою мірою, ніж від способу вирощування. В умовах нашого клімату бульби швидко вироджуються, тому міняти посадковий матеріал треба як мінімум раз в 3-5 років.

Метод Міттлайдера

За методом Міттлайдера також використовують гряди або гребені шириною до 50 см з міжряддями до 75 см або 1 м. Проте в умовах високого кута нахилу місцевості рекомендується обладнати довгі ящики з ґрунтом, у результаті чого відпадає потреба в підгортанні картоплі.

Технологія Гюлиха

В її основі лежить формування багатоярусного куща картоплі шляхом багаторазового підсипання грунту. Однак дана технологія вимагає багато ручної праці і може застосовуватися тільки на маленьких грядках, де неможливо застосовувати малу механізацію.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *