Аквілегія – така чарівна і скромна

Аквілегія – така чарівна і скромна

Посадки аквілегії на клумбі, групові або тим більше одиночні, на перший погляд, можуть здатися занадто звичайними. Але якщо придивитися уважніше до будові та формі бутонів, а також листочків рослини, стає зрозуміло, наскільки аквілегія неповторна і чарівна.

Її квіти ніжні і вишукано гарні. Між чашолистками п’ять довгастих, загострених, зіркоподібно складених пелюсток. У центрі бутона кільцеподібні шпорці, здатні утримувати невеликі крапельки вологи. Також вода потрапляє в воронки, утворені пелюстками, коли квіткові головки скромно схиляються до землі. Тому рослину і називається аквілегія: «аква» в перекладі з латині вода, «лего» – збирати. Саме за здатність накопичувати в квітці воду, аквилегию в народі прозвали водозбором.

Аквілегія. Опис рослини

Аквілегія. Опис рослини

Особливо привабливі сучасні гібридні групи аквилегий з простими або махровими квітками діаметром до 10 см різноманітним, яскравим або світлого забарвлення. Дуже ефектні сорти, у яких пелюстки і шпорці мають контрастні відтінки або квітки з двокольоровими шпорцямі: темнішими в центрі і світлими по каймі.

Суцвіття розташовуються нагорі гіллястого куща, утворюючи чарівні букети, прикрашені знизу пишним листям. Листочки аквілегії сизо-зелені, різьблені, дуже декоративні. Завдяки їм рослина служить прикрасою клумби протягом всього теплого сезону.

Корінь у водозбору добре розвинений. Його стрижень спрямовується в глибокі шари грунту і видобуває звідти необхідну вологу. Тому рослина порівняно легко переносить невелику засуху. І в іншому аквілегія невибаглива. Цвісти починає на другому році життя. Росте до 10 років на одному місці і щорічно рясно розцвітає без особливого догляду.

Вибір місця посадки

Вибір місця посадки

Аквілегія дуже ефектно виглядає на тлі газонів. Їй підходять будь-які види ґрунтів, особливо якщо вони періодично удобрюються перепрілим компостом. Скромниця добре розростається на сонці, а також в притінених місцях під густо посадженими чагарниками і деревами. При цьому на сонці вона відцвітає дещо швидше, ніж у півтіні.

Клумба із зростаючою на ній аквилегией має провітрюватися, але в міру. Сильні потоки повітря, звичайно, не зламають досить міцні квітконоси рослини, але істотно зіпсують зовнішній вигляд букетів, прим’явши і растрепав ніжні пелюсточки.

Догляд за рослиною, внесення добрив

Догляд за рослиною, внесення добрив

Чим примітна аквілегія, так це тим, що вона абсолютно невибаглива і не примхлива у догляді. Поливати її можна нечасто, але рясно, щоб добре зволожити грунт біля глибоко розташованих всмоктувальних корінців. Землю навколо кущика потрібно періодично рихлити, бур’яни на клумбі прополювати, особливо поблизу аквилегий першого року життя. В іншому випадку бур’янисті трави задавлять і повністю знищать молоді рослини.

Незважаючи на явну невибагливість аквілегії у догляді, як і іншим квітучим рослинам, у літній сезон їй необхідна дворазова підгодівля. Початок бутонізації – слушний час для внесення мінеральних добрив. Зручніше використовувати гранульовані препарати для садових квітів. Придбаються вони в спеціалізованих магазинах і містять весь необхідний комплекс мінералів. Гранули рівномірно розподіляються на поверхні ґрунту в квітнику. На кожен квадратний метр землі витрачається близько 30 р. добрива.

Регулярне і своєчасне видалення зів’ялих бутонів продовжує цвітіння водозбору, яке зазвичай починається в кінці травня (у середній смузі) і триває аж до середини літа. До речі, аквілегія чудово підходить для зрізання. Її букети зберігають свіжість у вазі з чистою водою протягом цілого тижня.

Після закінчення сезону цвітіння, всі букетні стебла аквілегії видаляються за винятком тих, де залишаються плідники для збирання насіннєвого матеріалу. В цей період проводиться підживлення рослини для збереження декоративності зелені на все літо, причому ефективне органічне добриво для аквілегії можна приготувати самостійно:

  1. Взяти в рівних кількостях перегній, торф і тирсу.
  2. Приготовану суміш добрив залити водою в пропорції 1:10.
  3. Розчин настояти протягом доби.
  4. Отриману живильну рідину внести на клумбу з розрахунку 10 л на 1 м2.

Так як аквілегія володіє доброю морозостійкістю, особлива підготовка до зими їй не потрібно. Витривалою кореневій системі рослини досить в якості укриття невеликого снігового покриву, щоб успішно пережити холодний період.

Розмноження аквілегії, збір насіння

Розмноження аквілегії, збір насіння

У аквілегії в сезон цвітіння утворюється велика кількість дрібних насіння, тому рослина легко розмножується самосівом. Для контролю поширення водозбору за квітника необхідно видаляти насіннєві коробочки до їх визрівання, залишаючи при необхідності лише деякі.

Збір насіннєвого матеріалу здійснюється наступним чином: плодникам дають підсохнути на стеблі і почати розкриватися, після чого зрізають і вносять у приміщення. Далі насіннєві коробочки розкладають на поверхні, застеленій папером і залишають на кілька днів. Після повного висихання насіння аквілегії вивільняють і поміщають в пакетики для зберігання.

Найпростіше засіяти насінням клумбу восени перед заморозками. Навесні на грядці з’являться дружні сходи. Після того як вони зміцніють, їх слід акуратно розсадити на відстані 30 см один від одного.

Крім того, легко розмножувати аквилегию діленням дорослої рослини. Застосовують цей спосіб як навесні до цвітіння, так і ближче до осені. Гострою штикової лопаткою відокремлюють частину стебел разом з коренем від сильного, здорового кущика і пересаджують, після чого регулярно поливають до повної адаптації на новому місці.

Розсадний спосіб розмноження аквілегії

Розсадний спосіб розмноження аквілегії

На початку березня насіння аквілегії висівають в ящики, рівномірно розподіляючи по поверхні вологого грунту і трохи поглиблюючи. Ємності накривають тонким прозорим пластиком або плівкою і ставлять у тепле місце. Після появи сходів укриття прибирають. Ящики тримають на світлі, інакше сіянці дуже витягуються. Землю обережно зволожують за допомогою розпилювача.

При появі першої пари справжніх листків паростки водозбору розсаджують в окремі глибокі стаканчики. У травні з приходом стійкого тепла проводиться посадка аквілегії у відкриту землю.

Грядку в квітнику необхідно попередньо підготувати. Удобрити грунт комплексним органоминеральным засобом за схемою, зазначеної на його упаковці. Землю копати на глибину не менше 30 см, взборонить граблями. Посадкові ямки копати, орієнтуючись на розміри стаканчиків для розсади. Відстань між саджанцями дотримуватися близько 25 см.

У перші дні після пересадки в грунт не бажано потрапляння прямих сонячних променів на молоді пагони рослин, для цього на клумбі створюється штучне притінення, а також нічний укриття для захисту від можливих заморозків. І, зрозуміло, в посушливу весну саджанці повинні своєчасно поливатися.

Шкідники і хвороби аквілегії

Шкідники і хвороби аквілегії

На ділянках, де протягом дня переважає тінь, і немає достатньої вентиляції, аквілегія часто уражається хворобами, зокрема, іржею, сірою гниллю та борошнистою росою. Ознаками такого роду захворювань є:

  • білий або сіруватий наліт на різних частинах рослини;
  • жовті, бурі плями на зелені;
  • темні подушечки, чорні смужки з тильного боку листків;
  • висихання і скручування молодих пагонів.

Уражене рослина потрібно як можна швидше пересадити на ділянку з більш комфортними для нього умовами, а також обов’язково обробити препаратами «Триходермін», «Максим», «Оксихом», залежно від захворювання. В іншому випадку хвороба швидко поширитися по всій клумбі.

Аквілегія може піддаватися нападу гусениць, які за короткі терміни знищують все листя і бутони, залишаючи голі стебла. Крім того, рослина любить попелиця. Ці комахи зазвичай помітні неозброєним оком, і уражена шкідниками аквілегія потребує ретельного догляду. Її регулярно оглядають і обприскують відповідними препаратами, придбаними в магазині хімікатами: «Семпай», «Агравертін»,»Інта-вир», «Карате» або засобами, приготованими за народними рецептами. Наприклад, тютюновим або мильним розчином.

Безумовно, здорова аквілегія – це краща прикраса саду. Споглядання її простоти і скромності приносить справжнє естетичне задоволення. Невибагливість в догляді захоплює, тому ми бачимо ніжну спокусницю у багатьох садах і парках, щиро радіючи кожній з нею зустрічі.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *