Застосування бурштинової кислоти для орхідей

Справжній любитель квітів, і орхідей в тому числі, схожий на середньовічного алхіміка. У нього завжди в арсеналі прихований цілий набір різних препаратів: добрив, порошків та рідин. Вони покликані лікувати рани і хвороби вихованців, позбавляти від шкідників, давати рослинам харчування. Серед цього достатку гідне місце займає бурштинова кислота.

Як бурштинова кислота впливає на рослини?

Цю цінну речовину отримують, переробляючи натуральний бурштин. Сфера його застосування досить широка, від будівництва та хімічної промисловості, до медицини і рослинництва. Зовні це білий, позбавлений запаху порошок, кислий на смак. Для потреб квітникарства його випускають у вигляді невеликих пігулок, зазвичай вагою в 0,5 грамів кожна, або у формі порошку.

Для чого ж застосовують бурштинову кислоту любителі квітів? Деякі люди думають, що ця речовина є черговим добривом, але ця думка в корені хибна. Перелічимо основні особливості її впливу на квіти.

1. Застосування бурштинової кислоти різко збільшує вироблення хлорофілу листям рослин. Це найголовніша якість препарату, що пояснює всі інші. Адже хлорофіл — це енергія, сила рослини! Від його рівня в тканинах залежить швидкість росту, врожайність, ефективність засвоєння поживних речовин.

2. Є стимулятором росту, нею навіть обробляють посівний матеріал. Причому, що важливо, вона здатна впливати конкретно на ту частину рослини, куди нанесено (наприклад, на коріння або листя).

3. Вона працює, подібно до «швидкої допомоги», різко посилюючи розвиток квітки в потрібний момент, допомагаючи реанімувати рослини, що знаходяться в пригніченому стані.

4. Допомагає мікроорганізмам, що знаходяться в ґрунті, руйнувати шкідливі, токсичні для рослин сполуки, які скупчилися в субстраті.

5. Робить процес засвоєння добрив більш швидким і якісним.

Правила застосування бурштинової кислоти

Щоб користуватися цією кислотою, потрібно вміти її розводити. В цьому немає нічого складного. Якщо мова йде про пігулки, які слід попередньо подрібнити до стану порошку.

Важливо! Тут відразу варто відзначити одну позитивну властивість бурштинової кислоти: вона, на відміну від багатьох інших препаратів для квітникарства, практично нешкідлива для людини. Нешкідлива настільки, що її можна навіть приймати всередину, що і роблять при певних проблемах зі здоров’ям. Безумовно, виконувати це потрібно з розумом, але для нас, квітникарів, потрапляння порошку на шкіру рук або навіть в рот не представляє небезпеки.

Отже, пігулка подрібнена. Вона розчиняється неохоче, тому краще розвести порошок в невеликій кількості, наприклад, в 100 грамах теплої, навіть злегка гарячої води, а потім довести концентрацію до необхідної.

Важливо! Препарат швидко розкладається під впливом кисню, тому його краще готувати безпосередньо перед застосуванням, максимум через пару днів, при цьому зберігати в темному місці, у щільно закритій ємності.

В яких пропорціях розводити?

В загальних випадках можна керуватися тими рекомендаціями, які вказані на упаковці. Зазвичай там радять розчиняти дві пігулки в одному літрі, іншими словами, один грам на літр води. Втім, в деяких випадках цю пропорцію можна змінювати, про що буде сказано нижче.

Важливо! Другою зручною властивістю бурштинової кислоти є той факт, що рослини не бояться її передозування. Звичайно, ці слова потрібно сприймати адекватно, але якщо збільшити концентрацію в два рази, шкоди не буде. Правда, користі теж — квітка просто не візьме більше, ніж зможе.

Застосування для орхідей

Будучи своєрідним каталізатором обмінних речовин, препарат придбав популярність у любителів цих квітів. Як вже говорилося, кислоту можна наносити на всі частини рослини, особливо на коріння і листя. Обробка орхідеї призводить до наступних результатів:

  • прискорюються процеси фотосинтезу;
  • поліпшується стан субстрату, відновлюється його формула;
  • стає міцніший імунітет орхідеї;
  • рослина різко додає у швидкості розвитку.

Обробка листя

Це найбільш поширена операція. Обприскування проводять за допомогою пульверизатора, домагаючись отримання максимально дрібних крапель. Щоб вода не застоювалася в пазухах листків, більш рясно обприскують нижню їх частину.

Деякі квітникарі, щоб уникнути зайвої вологи, воліють наносити розчин кислоти чистою серветкою. Так на листі не утворюються краплі, а пазухи залишаються сухими. Особливо зручний цей спосіб для орхідей, у яких листя небагато. Обробку слід проводити з частотою один раз в 2-3 тижні.

Такі операції покращують загальний стан квітки, стимулюють утворення нових пагонів.

Обробка кореневої системи

Поширений, як і попередній спосіб, але використовується значно рідше, зазвичай безпосередньо перед пересадкою. Концентрацію бурштинової кислоти тут корисно збільшити приблизно вдвічі, тобто чотири пігулки на літр. Якщо не має впевненості, що рослина абсолютно здорова, то можна концентрацію не збільшувати.

Витягнуту з субстрату орхідею, готову до пересадки, потрібно занурити корінням у водний розчин «бурштинівки» приблизно на півгодини. Для ослаблених, проблемних корінців час замочування можна довести до двох годин. Після замочування (в першому і в другому випадку) коріння слід просушити на повітрі, і тільки потім приступати до посадки.

Ця процедура стимулює розвиток коренів, появу на квітці нових пагонів. Рослина посилено використовує наявні в субстраті поживні речовини.

Звичайний полив орхідей кислотою

Час від часу препарат корисно додавати у воду, поливаючи свої красуні. Якщо поливається орхідея із лійки, то наносити воду потрібно тонкою цівкою, як можна довше, до повного насичення субстрату. Якщо ж використовується метод занурення горщика, то береться вода з кількістю кислоти два грами на літр води.

Застосування бурштинової кислоти для реанімації орхідеї при втраті коріння

Це особливий випадок, з яким іноді доводиться постати любителям цих квітів. На відміну від безлічі рослин, орхідея, у якої з тієї чи іншої причини пропало коріння, може вижити. Цьому сприяє велике, м’ясисте листя, в якому накопичено чимало поживних речовин.

Листя таких квіток потрібно щодня обприскувати розчином кислоти збільшеної концентрації (від 4 до 6 пігулок на один літр води). Робити це слід вранці, а увечері, в самому кінці дня, потрібно протирати листову пластину чистою водою, з тим, щоб вранці знову нанести суміш. Нерідко після двох тижнів подібних процедур квітка починає відрощувати молоді корінці.

Звичайно, це справа клопітна. Тому існує інший, менш трудомісткий метод реанімації орхідеї. Для його проведення потрібно наповнити ємність водою з бурштиновою кислотою (4 пігулки на літр води), і поглибити в неї основу розетки (те місце, звідки має з’явитися коріння). Щоб рослина не впала, потрібно її закріпити, зафіксувавши в цьому положенні.

Далі орхідею поміщають в тепле і світле місце, але без потрапляння прямих сонячних променів. Воду частково потрібно міняти, бажано кожні три дні, додаючи новий розчин і пам’ятаючи, що кислота за цей час розкладається на повітрі. Обприскувати орхідею в цьому випадку не потрібно! Появи коренів можна чекати довго, іноді до трьох місяців, але зазвичай вони починають рости раніше.

Особливий спосіб стимуляції коренеутворення бурштиновою кислотою

Його також застосовують, коли у орхідеї немає коренів. Потрібно зробити густу кашку з декількох пігулок, і обмазати нею основу рослини (стебло). Після цього здійснити посадку на відповідний субстрат, як це робиться зазвичай. Квітку разом з горщиком слід помістити в прозорий поліетиленовий пакет, щоб вийшла імпровізована тепличка.

Час від часу (приблизно раз на 3-4 дні) відкривати її і обприскувати листя розчином бурштинової кислоти. При необхідності потрібно зволожувати субстрат — він не повинен пересихати. Після деякого часу має розпочатися відростання корінців.

Ми переконалися, що пігулки бурштинової кислоти виявляться корисними при догляді за орхідеями, особливо в тому випадку, коли рослина вимагає термінових реанімаційних заходів. Не будучи добривом в буквальному сенсі, ця речовина стимулює розвиток квітки, дозволяє їй більш оптимально використовувати одержувані поживні речовини.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *