Боротьба з фітофторою томатів: народні методи й засоби

Найчастіше ця хвороба наздоганяє томати при тривалій дощовій, прохолодній і похмурій погоді. Спробуємо розібратися, як не допустити захворювання на грядки, які вживати профілактичні заходи і які методи боротьби використовувати із проблемою, що вже проявилася.

ОСНОВНІ ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ 

Грибкові хвороби живуть за рахунок поширення спор, які знаходяться практично скрізь. Садівникам необхідно прийняти всі заходи, щоб не дати цим спорам розвиватися, а за можливістю навіть зменшити їхню кількість.

Є кілька факторів, які сприяють поширенню фітофтори:

– Велика кількість вапна в ґрунті. Щоб ґрунт не закисав, дачники проводять його вапнування й іноді занадто захоплюються цим процесом. Надлишок вапна на ділянці привертає грибок.

– Загущені томатні насадження. Томатні грядки в теплиці, через її невеликі габарити, виглядають як непрохідні джунглі Амазонки. «Кліматичні» умови при такому закритому вирощуванні, із придухою та підвищеним рівнем вологості, є прекрасним місцем для розвитку фітофтори.

– Різкі перепади нічних і денних температур. До кінця літнього сезону ночі стають холодніше. Зміна літнього пекучого дня на прохолодну ніч сприяє великій кількості ранкової роси, яка збільшує кількість вологості на грядках.

– Рослини з ослабленим імунітетом. У рослин, так само як і в людей – швидше занедужає слабкий, чим міцний. При недостатньому внесенні добрив у ґрунт овочевим культурам бракує деяких мікроелементів. Їхній ослаблений імунітет може стати причиною появи фітофторозу.

ПРОФІЛАКТИКА ФІТОФТОРИ

– Вапняний ґрунт на ділянці потрібно відновлювати за допомогою внесення торфу на дачну ділянку й крупного річкового піску в міжряддя.

– При посадці томатів необхідно враховувати попередників і дотримувати сівозміни.

– При посадці томатної розсади на грядки чітко дотримуйте рекомендованих інтервалів між рослинами й між грядками, щоб не допускати загущеності в майбутньому.

– При тепличному способі вирощування томатів не забувайте про регулярне провітрювання приміщення. Полив краще проводити в ранковий час, щоб волога до вечора всоталася в ґрунт.

– У прохолодну похмуру погоду з підвищеним рівнем вологості томати поливати взагалі не рекомендується. Достатньо буде провести розпушування ґрунту на грядках.

– Регулярно вносьте підживлення з необхідними мікроелементами способом поливу й обприскуваннями.

– Використовуйте обприскування томатів різними біопрепарами або розчинами з народних рецептів.

– Висаджуйте томати тільки тих видів і сортів, які стійкі до фітофтори та інших грибкових хвороб.

Профілактичні обприскування томатів необхідно проводити тільки в ранковий час і в теплу суху погоду. Серед безлічі різних засобів від фітофтори рекомендується не повторювати рік у рік той самий рецепт або препарат. Це грибкове захворювання вміє пристосовуватися до різних умов і засобів.

Перше обприскування потрібно провести відразу ж, як тільки посадили томатну розсаду. А наступні – регулярно 2-3 рази на місяць.

ЗАСОБИ БОРОТЬБИ З ФІТОФТОРОЮ

Настій часнику з марганцівкою. Зелень або цибулини часнику (приблизно сто грамів) необхідно подрібнити до стану пюре й залити його двомастами п'ятдесятьма мілілітрами холодної води. Через 24 години настій потрібно процідити крізь подвійну марлю й додати велике відро води й 1 грам марганцівки. Цей настій можна використовувати два або три рази на місяць.

– Трихопол. У трьох літрах води потрібно розчинити три таблетки даного препарату й використовувати розчин через кожні п'ятнадцять днів.

– Молочна сироватка. Сироватку потрібно з'єднати з водою в однакових пропорціях. Розчин можна використовувати щодня, починаючи із другого літнього місяця.

– Попіл. Присипання міжрядь деревним попелом проводяться двічі за сезон. Перший раз – через 7 днів після посадки томатної розсади, а другий – у період формування зав'язі.

– Настій гнилої соломи або сіна. Для готування настою потрібно використовувати гнилу солому або сіно (близько 1 кілограма), сечовину й відро води. Протягом 3-4 діб розчин має настоятися. Перед застосуванням його треба процідити.

– Молоко з йодом. Обприскування таким розчином проводиться 2 рази на місяць. Потрібно змішати 500 мілілітрів молока, 5 літрів води й 7-8 крапель йоду.

– Поварена сіль. Цим розчином рекомендується обприскувати зелені томати 1 раз на 30 днів. На 5 літрів води додають 1/2 склянки солі.

– Дріжджі. Використовуються з появою перших ознак фітофтори. 50 г дріжджів потрібно розвести в 5 літрах води.

– Фітоспорин. Цим препаратом рекомендується поливати грядки в теплиці до посадки томатної розсади. Можна додавати «Фітоспорин» через день у воду для поливів. А обприскування можна починати при утворенні зав'язей і повторювати їх регулярно через 10-14 днів. Готувати розчин необхідно строго за інструкцією на упаковці.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *