Брюссельська капуста: особливості вирощування

Брюссельська капуста – наймолодша овочева культура із групи капустяних. Від інших вона відрізняється незвичайним, оригінальним виглядом. Це стебло висотою до 60 см з пухнатою листяною верхівкою, суцільно засіяне численними маленькими качанчиками вагою 8~15 г і діаметром 3-4 см. Таких качанчиків буває на рослині від 20 до 70 штук.

Брюссельська капуста не плід селекції, а примха природи. Безвісні садівники в середині XVIII століття закріпили цю дивну мутацію, почавши вирощувати її на території сучасної Бельгії. Ідеальні умови для цієї культури – довге нежарке літо й помірна вологість. Завдяки цілющим властивостям брюссельська капуста стала популярною в усьому світі.

Брюссельська капуста – дворічна рослина, не схожа на інші види капусти. У перший рік вона утворює високе стовщене стебло висотою до 60 см з дрібними та середнього розміру листям на довгих тонких черешках, що утворює угорі розетку. Листя має пухирчасту поверхню зеленого кольору з різними відтінками. У пазухах листя головного стебла розвиваються невеликі качанчики завбільшки з волоський горіх. На одній рослині їх від 20 до 60 штук, загальна вага – 0,2-0,6 кг.

На другий рік маткова рослина квітує та зав'язує насіння, яке зберігає свою схожість протягом 5 років.

Качанчики брюссельської капусти йдуть на готування супів, гарнірів до м'ясних та інших страв і як самостійна страва. Їх солять, маринують, сушать і заморожують на зиму.

ТЕМПЕРАТУРА

Брюссельська капуста найкраще росте при відносно невисокій температурі й вологості повітря в районах з помірним кліматом і довгою теплою осінню, тому що має великий період вегетації та відрізняється повільним ростом і розвитком.

Це винятково холодостійка рослина. Проростання насіння починається при 2-3°С, найшвидше – при 18-20°С; оптимальна температура для росту – 20-22°С. У період масового дозрівання качанчиків вона витримує короткочасні заморозки до мінус 8-10°С, тобто є більш холодостійкою навіть у порівнянні з пізньостиглими сортами білокачанної капусти. Недарма в країнах Західної Європи (Англії, Нідерландах), де зима тепла, її вирощують у відкритому ґрунті в зимовий період. У той же час високі температури (вище 25°С) затримують формування врожаю та знижують якість продукції.

ҐРУНТ

Гарний урожай брюссельської капусти можна одержати тільки на структурному, добре проникному, багатому органічними речовинами ґрунті. На бідному, безструктурному ґрунті вона розвивається погано й пізно зав'язує качанчики. Рослина світлолюбна й різко негативно реагує на слабку освітленість. Як і всі інші види капусти, вимоглива до підвищеної вологості ґрунту, однак короткочасний недолік її переносить краще, тому що потужна коренева система добуває вологу із глибинних шарів ґрунту. Рослина споживає багато живильних речовин, особливо азоту й калію.

ВИРОЩУВАННЯ РОЗСАДИ

У брюссельської капусти великий вегетаційний період (від появи сходів до збору врожаю проходить близько 180 днів), тому її вирощують тільки розсадним способом, інакше качанчики не тільки не встигнуть визріти, але навіть не сформуються. Насіння висівають наприкінці марта-початку квітня в парник або на вкриту плівкою грядку, у квартирі в контейнерах розсада росте погано. Через два місяці (приблизно з 10 по 20 травня) її пересаджують на постійне місце у відритий ґрунт.

Щоб одержати гарні сіянці, потрібна родюча структурна ґрунтова суміш (підготовка ґрунтової суміші як для білокачанної капусти). 

Краще вирощувати її в торфоперегнійних горщиках або кубиках. При посіві насіння у ящики відстань між рядками роблять 6-8 см, між рослинами – 3-4 см, глибина закладення насіння – 1 см.

Догляд за розсадою включає регулярні поливи з гарним наступним провітрюванням, щоб вона не занедужала чорною ніжкою, і 1-2 підживлення. Перше підживлення проводять у фазі появи другого справжнього листа, друге – через 10 днів. Для першого підживлення на 10 л води треба додати 20 г сечовини, 10 г суперфосфату і 10 г калійних добрив; для другого – дози збільшуються в 1,5 рази. У віці 40-45 днів після сходів, коли у рослин з'явиться по 4-5 справжніх листків, їх пікірують.

Запам'ятайте! Щоб одержати сильну розсаду брюссельської капусти, важливо її не загущати.

ДОГЛЯД І ПОЛИВ ЗА КАПУСТОЮ У ВІДКРИТОМУ ҐРУНТІ

Через 10 і 20 днів після посадки підгодуйте капусту азотним добривом (стежте, щоб не було передозування, а то зберете одне листя). У другій половині літа можна підживити калійно-фосфорними добривами. Полив має бути помірним (у спеку рясним), з наступним розпушуванням ґрунту. Відмерле листя видаляють, а за місяць до збору врожаю (на початку вересня) прищипують верхівкові бруньки сильно розвинених рослин – це зупинить ріст стебла і буде сприяти формуванню качанчиків. Однак прищипувати облиствені верхівки без качанчиків у недостатньо розвинених рослин не можна, це може привести до загнивання місця зрізу й загибелі всієї рослини.

Брюссельську капусту не підсапують, тому що перші качанчики розташовуються біля основи стебла. Рослини мають потужну кореневу систему, вони досить високі – до 1 м, їх краще підв'язати до опори.

ЗБІР УРОЖАЮ

На кожній рослині формується близько 40 качанчиків, загальною вагою до 1 кг. Можна збирати їх поштучно в міру дозрівання (пролежать у холодильнику 1-2 місяці) або зрізати стовбур цілком, коли поспіють всі, і зберігати 3-4 місяці. Кращий спосіб зберігання – заморозка.

ХВОРОБИ ТА ШКІДНИКИ

Найчастіше ушкоджується хрестоцвітними блішками, попелицею, капустяним біланом і совкою, капустяною міллю та трипсами. Із хвороб – судинний і слизовий бактеріози, фузаріозне зів'янення.

Як захід боротьби із хворобами є використання стійких сортів, суворе дотримання сівозміни й усіх умов вирощування.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *