Як спростити вирощування розсади

Робота, сім’я, діти, господарство і безліч інших цілком об’єктивних причин заважають займатися розсадою. Тому процес вирощування хотілося б якось спростити. І організувати таким чином, щоб займав поменше часу, а результат був би не гіршим.

Як спростити вирощування розсади

Підготовка

Цей варіант склався у мене абсолютно спонтанно: на старті посівного сезону, на початку лютого, мені терміново знадобилося виїхати. Тобто ніякого розміреного посіву в потрібні терміни не виходило — це з одного боку, зате була купа насіння і бажання виростити ексклюзив. І не було бажання відкладати все це на цілий рік.

На підготовку довелося виділити вихідний. Землю занесли в будинок дня за три до посіву, прогріли. Ми користуємося своєю землею, оскільки в покупній розсада у нас розвивається гірше.

Напередодні вихідного, ввечері, я перебрала насіння і відклала все те, що вирішила посіяти. Не стала відкладати тільки огірки, гарбузи, кавуни і дині, оскільки до моменту їх посіву на розсаду мала намір вже бути вдома.

Порахувала, скільки потрібно торф’яних таблеток для посівів дрібного насіння, касет для квіткової розсади і ємностей під овочі. Стало страшно, але діватися було нікуди. Залишок вечора пішов на виготовлення пластикових етикеток.

Дренаж для всіх ємностей я роблю обов’язково, так мені спокійніше. Дренажний матеріал являє собою суміш, що збирається всю зиму.

Кожен раз різний. Туди входять: дрібно покришена цибульна і часникове лушпиння, шкаралупа горіхів (від волоських до кедрових), лушпиння насіння (соняшнику і гарбуза), стручки арахісу.

Сівба

Томати, перці, баклажани сіяла по 2 насінини в кожен стаканчик, полила злегка теплою водичкою, повтикала етикетки. Стаканчики поставила в застелені плівкою пластикові фруктові ящики, написала на ящиках маркером номера.

Цибулю і однорічники з великими насінням сіяла в неглибокі пластикові контейнери рядочками. Контейнери вставляла один-в-один, у внутрішньому контейнері шилом зробила дренажні отвори. Встромила етикетки, контейнери пронумерувала.

Частину квіткової розсади посадила в касети, теж з етикетками і нумерацією кожного піддону. Всю розсаду полила теплою водою, трохи.

Дрібне насіння суниці, селери, петунії, примули, тютюну запашного та ін. — головний біль, оскільки вимагає уважного догляду. Вирішила розмістити маленькі торф’яні таблетки в пластикові контейнери з-під яєць, куди ці таблетки в розмоченому вигляді добре входять.

Контейнери зручні тим, що закриваються, але нещільно, тобто крихітні сходи ніби як і в парничку, але в провітрюваному. Не повинні пересохнути в сухому повітрі опалювальної квартири і занадто сиро їм не буде. Поливати зручно, наливаючи воду в осередки — без побоювання травмувати сходи.

Набряклі в гарячій воді і остиглі торф’яні таблетки розмістила в осередках, і посіяла туди по 3 штуки майже непомітного оку насіння, укладала зверху, трохи придавлюючи зубочисткою. Також пронумерувала всі контейнери.

Як спростити вирощування розсади

Загартовування

Склала список за номерами ящиків, піддонів і контейнерів — в якому що, коли посіяно і скільки. Це для себе. Склала календар для чоловіка-коли який ящик і контейнер заносити (за номерами), куди поставити, в які дні поливати, в які — повертати ящики і контейнери. Поточні питання потім вирішувалися по телефону.

Всю потенційну розсаду винесли на холодну веранду. На вулиці набрали у відро пухкого снігу і рівномірно розклали на поверхні землі і торф’яних таблеток. Зверху все закрили плівкою і покривним матеріалом для вирівнювання температури. Вранці в лютому приміщення охолоджується до мінусової температури, вдень в сонячну погоду прогрівається до + 5. Виходить і зберігання, і гарт.

Далі чоловік діяв відповідно до календаря і експеримент пройшов вдало. Згодом цим способом ми регулярно користувалися.

Як спростити вирощування розсади

Як з одного томата отримати кілька?

Величезна кількість відкриттів відбувається випадково. І розсадні технології не виняток. Обламана верхівка пагону томата, поставлена в водичку, дає хороші корінці і стає новою сильною рослиною, минаючи травмо-і хворобонебезпечну стадію сім’ядольного листя і раннього розвитку.

Більш того, чим глибше обламане стебло занурюється в воду, тим надійніше рослина буде сидіти потім в грунті і більшою площею харчування буде забезпечено.

Варіант виявився зручний і в господарстві прижився. Посадка декількох рослин різних сортів в ранні терміни знижує навантаження при основних посівах.

Томати в умовах теплої квартири і недостатнього освітлення сильно витягуються, що дозволяє отримати вкорінені верхівки з потужним «якірним» корінням. Видалення верхівки стимулює зростання пасинків, а це ще нові рослини.

Експеримент з томатами і гіпеаструмом

Ще варіант, також склався випадково: в горщику з гіппеаструмом в січні зійшли томати. Землю я підсипаю кімнатним рослинам садову, і тут несподівано згадала, що ця земля була з грядки, де росли високорослі дрібноплідні яскраво-помаранчеві дуже солодкі томати. Виросли вони з суміші “солодкий фінік«, але до» фініків” відношення явно не мали, оскільки були круглої форми. І зібрати насіння я якось не перейнялася. Загалом, рослин томатів в горщику залишила 3 штуки, нехай ростуть.

При нестачі світла в зимові місяці навіть на південному підвіконні томати, звичайно, сильно витягнулися. Прищипування верхівок призвело до буйного утворення пасинків. Довелося споруджувати опори і все це підв’язувати.

Гіпеаструм при цьому очевидно не страждав, сидів собі з зеленим листям в оточенні бурхливо зростаючих томатів. В кінці травня, до моменту висадки, томати були вже близько метра і звисали з циліндричної опори на зразок ампелів.

При цьому на кожній рослині залишилося по одному пасинку, інші були видалені. Листя теж заздалегідь видалила, залишивши тільки на верхівках стебел і пасинків. Цвісти, до речі, я їм не давала, обриваючи квіткові кисті, щоб не відволікалися.

З горщика перенесла всю цю купу в ямку, для кожного стебла томата викопала а горизонтальні канавки, поклала туди стебла і закопала, залишивши зовні облистнені центральні верхівки і пасинки.

Всього вийшло 6 рослин томата з гіппеаструмом в центрі. Все літо вони рясно плодоносили солодкими помаранчевими кульками, а восени гіпеаструм я забрала додому.

“Горизонтальна” посадка, за моїми спостереженнями, дає помітний приріст врожайності в другій половині літа, коли нарослі від стебла корінці починають працювати в повну силу. При цьому використання землі виходить більш ефективним, якщо укладати стебла томатів в паралельні канавки на відстані 20 см один від одного, «головами» в різні боки.

В цьому випадку вся поверхня грядки буде пронизана корінням, рослина отримає набагато більше харчування, і, відповідно, вона збільшить врожайність.

Після цих експериментів природним чином склався симбіоз методів: рання посадка високорослих томатів з попереднім загартовуванням, общипування і укорінення пасинків, посадка довгих стебел «горизонтально». Дуже економить місце і насіння.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *