Чим обробити полуницю від хвороб і шкідників

Грибкова хвороба полуниці

Садова суниця – справжня королева серед ягід – запашна, ніжна, смачна. Але, на жаль, не завжди вдається поласувати нею вдосталь, якщо кущики в’януть, листя сохнуть, а ягоди гниють. Які хвороби вражають полуницю і як їх подолати?

Насолодитися урожаєм полуниці в цьому році не вийшло з-за хвороби, що вразила полуничну плантацію, або врожай виявився під загрозою нападу шкідливих комах? Не біда. Досвідчені консультанти – професіонали в сфері садівництва – дадуть корисні поради про те, як впоратися з цією проблемою, щоб у наступному році полуничні грядки вас не підвели.

Навесні на листках полуниці з’явилися темні плями. З часом вони стали розростатися, а уражені листки набули коричневе забарвлення і засохли. Врожаю так і не отримала, а на кущиках виявила почорнілі квітконоси з висохлими ягодами. Що це може бути?
Людмила Мандрукевич, м. Мінськ.

Відповідає Манана КАСТРИЦЬКА, канд. с. г. наук.

Суниця вражена або бурою, або коричневою плямистістю листя. Причини: загущена посадка, тривале вирощування на одному місці, запізнювання з весняною обробкою грунту та прибиранням сухого листя, а також підвищена вологість повітря і різкі перепади температури. Плямистості можуть переноситися вітром, дощем і комахами.

Бура плямистість полуниці

Заходи боротьби

  • Ранньою весною видаліть у садової суниці сухе листя, на яких зимує грибок-збудник. Під час першого розпушування ґрунту внесіть повне мінеральне добриво (10-20 г суперфосфату, 10-15 г аміачної селітри або сульфату амонію і 5-10 г хлористого калію на 1 кв. м).
  • Під час зав’язування ягід замульчуйте суничну грядку чистою соломою або деревною стружкою таким чином, щоб уникнути зіткнення квітконосів з грунтом.
  • В період утворення ягід проведіть другу підгодівлю суниці (25-30 г суперфосфату, 10 г аміачної селітри і хлористого калію на 1 кв. м).
  • Після збору врожаю продовжуйте доглядати за рослинами (виполуйте бур’яни і розпушуйте міжряддя), а в серпні ще раз підгодуйте їх.

Полуниця хворіє: на кущиках спочатку з’являються плями, схожі на іржу, а потім на цих місцях утворюються дірки. Що робити?
Оксана Кипрей, м. Київ.

Відповідає Наталія КЛАКОЦЬКА, канд. с. г. наук.

Можливо, кущики “облюбувала” біла плямистість. Ця грибкова хвороба більшою мірою вражає листя, але може зустрічатися і на листових черешках, молодих пагонах, плодоніжках і ягодах. На листках з’являються дрібні плями з червоно-бурою облямівкою. Згодом центральна частина плями може випадати, утворюються отвори.

Біла плямистість полуниці

Заходи боротьби

Зимує грибок на опалому листі. Тому ранньою весною збирайте і знищуйте їх, перекопуйте грунт у рядах і міжряддях кущів. Відразу після цвітіння, через 10-12 днів після нього і після збору врожаю обприскати рослини 1%-вим розчином бордоської рідини. При сильному розвитку хвороби в період вегетації після збору врожаю грядку можна обробити фунгіцидом (наприклад, Хорусом – з розрахунку 7 г на 10 л води).

Посадила на нове місце суницю садову сорти Машенька. Кущики, начебто, здорові, але потім листя по краях стають коричневими і буквально через пару днів висихають. Що це за хвороба і що можна зробити?
Ольга Трифонова, м. Могильов.

Відповідає Наталія КЛАКОЦКАЯ, канд. с. г. наук.

Можливо, рослини уражені небезпечною грибковою хворобою – вертицильозним в’яненням. Зазвичай вона починає проявлятися в кінці травня – початку червня і розвивається протягом всього вегетаційного періоду. Хвороба може проявляти себе по-різному. На легких піщаних ґрунтах відзначається “блискавична” форма – рослини гинуть за 3-4 дні. На суглинним і супіщаним – більш тривалий перебіг хвороби. При хронічній формі симптоми розвиваються порівняно повільно: листя відстають у рості і зменшується їх кількість.

До кінця вегетації їх черешки злегка червоніють, рослини все більше пригнічуються, набувають карликовий вигляд і поступово гинуть. На листках з’являються темні плями. Листя відмирають частково або цілком, причому в першу чергу гинуть нижні, більш старі. А потім засихає і вся рослина. Основним джерелом зараження є грунт, де грибок зберігає життєздатність кілька років.

Вертицильозне в'янення

Заходи боротьби

Необхідна правильна сівозміна і вибір попередників для суниці. Ними не повинні бути, наприклад, томати, перці, баклажани, картопля, малина. Використовуйте оздоровлену розсаду суниці. З появою хвороби ретельно прочищайте насадження, видаляючи і спалюючи уражені екземпляри. При посадці дезинфікуйте грунт 4-5%-вим розчином залізного купоросу (400-500 г на 10 л води) з розрахунку 4-5 л на лунку і одночасно розпушуйте.

Після посадки полуниці добре цвіла, але ягоди не зав’язалися. Помітила на кущиках сірого жучка. Причина в ньому?
Лідія Фурман, м. Борисов.

Відповідає Манана КАСТРИЦКАЯ, канд. с. г. наук.

Швидше за все, попрацював сунично-малиновий довгоносик – дрібний хрущ сірувато-коричневого кольору з довгим хоботком. Зимують жуки під рослинними рештками та грудочками землі. Навесні вони виходять на поверхню і живляться молодими листочками, при цьому наколюють хоботком черешки листя, квіткові пагони і бутони. На початку цвітіння суниці садової самки прогризають в бутоні збоку отвір і відкладають всередину яйце. Відроджені личинки живляться вмістом бутонів.

суничний довгоносик на квітці полуниці

Заходи боротьби

  • Для посадки використовуйте тільки здорові саджанці, а нову суничну грядку розташовуйте подалі від старих.
  • Восени обов’язково перекопуйте грунт під кущиками, а також збирайте і знищуйте рослинні залишки, у яких скупчується багато шкідників.
  • У період висування суцвіть суниці (за 5-6 днів до цвітіння) обробіть рослини Інта-Віром (2,5 таблетки на 10 л води), Іскрою (1 таблетка на 10 л води або 5 мл на 5 л води) або іншими інсектицидами проти жуків-довгоносиків.
  • За високої чисельності шкідників повторіть обробку після збору врожаю або на початку серпня.

Як захистити полуницю від пильщика?
Тетяна Кучук, м. Брест.

Відповідає Лариса ІСАЧЕНКО, агроном.

Доросла комаха чорного кольору з 4 прозорими крилами в довжину досягає 10 мм. Шкоди завдає личинки, об’їдаючи листя. Шкідник зимує в стадії лялечки в верхньому шарі грунту. Навесні з лялечки виходить доросла комаха. Самка відкладає яйця на листя. Через 4-5 днів з’являються личинки, прогризаючи лист з нижньої сторони. Личинка харчується листям, об’їдаючи їх, потім спускається на ґрунт і там оляльковується. Друге покоління пильщика з’являється в кінці червня (личинки цього покоління також пошкоджують листя).

Пилильщик та його личинка

Заходи боротьби

Глибоко розпушуйте ґрунт восени – в результаті лялечки шкідника переміщуються глибше в грунт і гинуть. У разі необхідності обробіть рослини препаратами Карате або Децис (6-10 г на 10 л води) за тиждень до цвітіння і після збирання врожаю.

Полуниця покривається якоюсь цвіллю. Як врятувати урожай?
Наталія Ткач, м. Вилкове.

Відповідає Алла ДМИТРІЄВА, канд. біол. наук.

Ягоди уражені сірою гниллю. Хвороба в сприятливі для розвитку її збудника роки може знищити до 90% ягід! Особливо небезпечно для суниці садової поєднання сирої і холодної погоди. Як показує практика, сильніше уражуються сірою гниллю ягоди при загущеною посадці.

Полуниця підгнивша

Заходи боротьби

Підбирайте для садової суниці достатньо освітлені і добре провітрювані ділянки. Не загущайте саджанці (суницю висаджують на відстані 60-80 см між рядами і 20-30 см у рядах). Своєчасно прибирайте з ділянки уражені ягоди. Добре мульчувати грунт чистої різаною соломою або спанбондом в період дозрівання плодів, щоб вони не стикалися з землею. При сильному розвитку хвороби після збору врожаю суниці обробіть Хорусом (7 г на 10 л води).

Підкажіть, чим обробити полуницю від шкідників, не використовуючи “хімію”?
Ольга, Могилевська обл.

Відповідає Наталія КЛАКОЦКАЯ, канд. с. г. наук.

Можете використовувати рослинні настої. Наприклад, картоплиння: подрібніть його (свіже – 100-150 г, сухе – 60-80 г), залийте 1 л води і настоюйте 3 години.

Настій лушпиння цибулі: в літрову банку щільно укладіть лушпиння приблизно до половини обсягу, залийте 1 л гарячої води і настоюйте дві доби. Перед застосуванням процідіть через марлю і розбавте водою приблизно в два рази. Склад використовуйте відразу, не зберігайте.

Однак враховуйте, що ці заходи не захистять рослини від шкідників, а тільки відлякують їх. Якщо ж у минулому році ваш суничник був сильно вражений хворобою або на ньому була велика кількість шкідників, без “хімії” не обійтися.

Обробка полуничної плантації

В період бутонізації до цвітіння обробіть плантацію 1%-вою бордоською рідиною. Від шкідників в цей же період обприскати Актелліком (6 мл на 10 л води) або Новактионом (4 мл на 10 л води). Після збору врожаю обробіть Хорусом (7 мл на 10 л води).

Не варто зневірятися, якщо полуниця в цьому році плодоносила погано із-за хвороби або шкідливих комах. Терміново вживайте заходів з порятунку майбутніх врожаїв.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *