Чому розсада капусти в’яне й сохне після висадження в ґрунт

Нерідко відразу після пересадження розсади у відкритий ґрунт спостерігається зів’янення капустяних листів. Така проблема може мати причини різного характеру. Як правило, багато рослин зазнають дискомфорт, переживаючи пересадження з одного місця на інше. Щоб відновити сили й адаптуватися на новій ділянці, рослині потрібно затратити якийсь час. Однак якщо з кожним днем капуста в’яне й сохне сильніше, стає зрозуміло, що незабаром розсада загине. 

У ряді випадків зів’янення відбувається через комах, які почали розмножуватися й поїдати листи.

Капустяні листи, що тільки щойно розпустилися, приманюють шкідників із усіх куточків саду. Щоб урятувати соковиту рослинність, доведеться прикласти чимало зусиль, інакше восени не вдасться одержати здоровий і смачний урожай цієї овочевої культури. На початковій стадії розвитку розсада капусти перебуває в небезпеці, тому вимагає особливої уваги й догляду. До найпоширеніших комах, що заподіюють шкоду капусті, належить капустяна муха. Зовні вона нагадує звичайну кімнатну муху, але відрізняється меншим розміром. Довжина тулуба не перевищує 6 мм.

ПОЯВА КАПУСТЯНИХ МУХ

Лялечки капустяної мухи, що перезимували в землі, поступово прокидаються, коли ґрунт уже добряче прогріється. З них формуються мухи, які потім розлітаються в різні боки й заподіюють шкоду овочевим і ягідним культурам. Щоб відкласти яйця, мухи вибирають найбільш міцну розсаду й роблять кладку в прикореневій частині рослини.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА КАПУСТЯНА МУХА ДЛЯ РОЗСАДИ КАПУСТИ

У зоні ризику перебувають молоді, не підгорнуті кущики соковитої капусти, що виділяються на тлі інших екземплярів високими пагонами. У більшості випадків на такій розсаді відразу після посадки утворюються личинки капустяної мухи. Вони накопичуються на оголеній поверхні стебла. Фарбування личинок бежеве, а форма нагадує маленьких черв’ячків. Довжина тіла становить близько 8 мм. У першу чергу личинки ушкоджують корінь, а потім добираються до капустяного стебла, вгризаючись у м’якоть.

У результаті такої атаки розвиток кореневої системи розсади гнітиться, і відбувається загнивання всієї підземної частини. Само собою розуміється, що без функціонування коріння, рослина не зможе одержувати живильні речовини й припинить рости. Листи капусти будуть в’янути й придбають нездорове фіолетове фарбування. Життєдіяльність личинок зберігається близько 20-30 днів. Потім личинки попадають у ґрунт і перетворюються в лялечки або вже в землі, або прямо на стеблах.

Якщо весна спізнюється, а ґрунт недостатньо прогрітий, городникам доводиться ризикувати й висаджувати розсаду на грядки, ризикуючи зіштовхнутися із серйозними ушкодженнями через поворотний заморозок. Під ударом виявляються спочатку ранні сорти кольорової й білокачанної капусти. Пізні види капустяних уважаються більш стійкими перед шкідниками. Червонокачанну капусту мухи недолюблюють, однак личинки зустрічаються навіть у листах редису. Найчастіше врожай коренеплодів цієї культури покритий червоточиною, що є результатом роботи личинок. Вони вгризаються в поверхню коренеплоду й залишають після себе криві порізані доріжки.

ЯК БОРОТИСЯ З КАПУСТЯНОЮ МУХОЮ

Щоб зупинити розмноження капустяної мухи й уникнути відкладання яєць, потрібно вчасно провести обробку. Якщо вдалося виявити сліди ушкоджень на листах або скупчення личинок на поверхні стебел, необхідно якомога швидше очистити заражену ділянку, тоді на його місці утворюється здорова тканина. Хворі місця натирають деревною золою й змазують зверху мокрою глиною, щоб підсилити ефект.

Розсаді капусти забезпечують рясний полив і підгодівлю органічними добривами, приміром, розведеним у воді перегноєм або свіжим коров’яком. Молоді кущики не забувають підсапувати. Тоді рослина швидше наростить кореневу масу, а мухам буде складніше добратися до стовбура.

Ефективним засобом захисту розсади капусти й редису від мух уважається тютюновий пил і деревна зола. Через кілька днів після посадки капустяні листи посипають цією сумішшю.

КОРИСНА РАДА

Капустяна муха не переносить певні запахи, що дає можливість використовувати ще один спосіб боротьби. Мова йде про селеру й томати. Ці овочі рекомендується висаджувати поруч із капустою для відлякування комах.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *