Чому помідори гниють на грядках?

Вершинна гниль томатів

Буває, що початківцям городникам вдається виростити здорову розсаду помідорів. Чи це не привід для гордості, адже помідори – рослини досить примхливі. Якщо все зроблено правильно і пишні кущі заповнюють ящики, молодий аграрій приходить у захват!

Надалі він висаджує кущі на грядки, поливає і прополює, чекає появи великих плодів… І тут невдача: серед буйного зеленого листя плоди починають гнити. Як говориться, «вся праця на смарку». Так чому ж гниють помідори на грядках, і старання марні? Може, щось зроблено не так?

Проблеми гниття помідорів ховаються в землі

Ні, молодий городник все робив правильно, інакше не отримати б йому таких здорових кущів. Однак не всі знають, наскільки помідори чутливі до хімічного складу ґрунту. Якщо недавно з’явленні зелені плоди почали покриватися чорними плямами, то це значить, що томати спіткала верхівкова гниль. Цю хворобу багато плутають із фітофторозом – грибковим захворюванням, що виникає з різних причин (наприклад, при занадто рясному поливанні). Але ця хвороба вражає не тільки плоди, але і стебла з листям.

Верхівкова гниль зачіпає тільки самі плоди!

І найчастіше ця хвороба з’являється саме через неякісний ґрунт: так діє його підвищена кислотність. Що ж, вирощений урожай вже не врятувати, але можна вжити заходів до наступного сезону.

Чому помідори гниють на грядках

Від загнивання врятує помідори звичайна зола

Щоб не допустити верхівкової гнилі, перед посадкою землю потрібно обробити. Засоби є різні, наприклад, універсальним і загальнодоступним засобом вважається кальцієва селітра. Іноді радять пролити ґрунт спеціальними розчинами, які продаються у магазинах. Проте є метод простіше і дешевше. Знадобляться лише сухі гілки, трава, клапті паперу і сірники, якими потрібно все це сміття підпалити.

Зола – цінне джерело лужних елементів, і не дивно, що її часто використовують досвідчені городники. Коли від спалювання гілок утворюється достатня кількість золи, її необхідно розкидати по ділянці і перекопати. Але є варіант інший: трохи золи потрібно висипати прямо в лунки, куди висаджуються кущі помідорів.

Ось таким нескладним чином можна попередити верхівкову гниль і, врешті-решт, отримати бажаний урожай.

А якщо хочеться врятувати вже зараженні помідори?

Образа і відчай підштовхують шукати способи врятування помідорів, які вже схильні до гнилі. Поки вона не поширилася по більшій частині плоду, можна зберегти урожай – завдяки одному хитрому прийому.

Плоди зривають зеленими і поміщають в сухе темне місце. Зберігатися там вони можуть довго – до декількох тижнів; за цей час вони повинні почервоніти. Тоді вони цілком придатні в їжу, хіба що виходять не такими солодкими, як ті, що дозріли на кущі.

Інші причини верхівкової гнилі помідорів

Насправді гниють помідори і з інших причин. Даний процес може спровокувати не тільки підвищена, але і знижена кислотність. Верхівкова гниль з’являється із-за різкої зміни погоди або режиму поливу (господар виїжджав на кілька днів і не поливав грядки, а як приїхав – відразу залив город «під зав’язку»). Із-за того, що при прополці випадково пошкоджено коріння помідорів. Розвивається хвороба також і за надлишку азоту в ґрунті.

Нарешті, буває верхівкова гниль помідорів грибкового походження.

Читайте також поради про боротьбу зі шкідниками редиски.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *