Чи потрібно обривати нижнє листя у томатів?

Не можна сказати, що томати – це культура зі складною агротехнікою й підвищеними вимогами до вирощування, однак і зовсім уже простячками томатні кущі не назвеш. Взяти хоча б питання видалення «зайвого» листя: начебто все банально просто – взяв та й відірвав або відрізав, а на ділі виходить, що потрібно дотримуватися правил і майже вчитися цьому. Суперечки навколо необхідності видалення листяних пластинок томатів і ефективності цього «заходу» не вщухають дотепер. Давайте розберемося, що, як і коли потрібно робити, щоб рослинам не нашкодити, а допомогти, обриваючи листочки.

Почнемо із з'ясування в цілому необхідності цієї процедури, чи так це потрібно рослині? Думок отут, як частенько буває, дві – потрібно або зовсім не обов'язково. Але про те, що томати краще взагалі не чіпати, часто говорять новачки, мовляв, навіщо лізти в природу, рослина сама вирішить, скільки і яких листочків на ній має бути. Так говорять новачки найчастіше з тієї простої причини, що банально бояться нашкодити, ну – і від недоліку знань, звичайно. Професіонали ж своєї справи в один голос повторюють про те, що обривати або обрізати листя томатів потрібно, і це виявиться корисним і рослині й нам з вами.

На користь того, що ряд листя у томатів все-таки зайвий і його потрібно видалити, говорить те, що звичайно чим більше на рослині листочків і пагонів, тим активніше ці самі рослини випаровують ґрунтову вологу й поглинають живильні речовини тільки лише для того, щоб прокормити саме вегетативну масу і тільки лише після цього приділяють увагу плодам. Отже, часто потужні кущі томатів, з достатком зеленої маси радують господарів невеликим урожаєм, а самі плоди не завжди бувають смачними.

Але й це ще не все, наприклад, нижнє листя томатів завдяки своєму, часом досить великому розміру досить відчутно заважає нормальному переміщенню й циркуляції повітря біля основи рослин, отже, воно банально гальмує випаровування вологи з поверхні ґрунту й прилягаючих до них листяних пластинок, що створює сприятливе середовище для розвитку грибної інфекції, у тому числі й фітофтори.

Крім того, такі листочки томатів, якщо їх не обірвати, при поливі або під впливом дощових крапель, нерідко схиляються до самої землі й навіть торкаються її, що приводить до їхнього загнивання, формування вогнищ інфекції й розвитку супутніх захворювань. Замічено, що стартує фитофтороз томатів саме з нижнього листя і потихеньку піднімається по рослині вище.

ЯКЕ ЛИСТЯ ТОМАТІВ ВИДАЛЯТИ?

Якщо нижнє листя пожовкло й на ньому з'явилися цятки, то видаляти його необхідно просто негайно. Це ідеальне середовище для розвитку більшості томатних хвороб. Пожовтілі нижні листочки томату, до всього іншого, нерідко є свого роду маркером невірного догляду, тобто якщо вони пожовкли, то це значить, що щось ви робите не так. При цьому пожовтіле листя вже, можна сказати, загинуло, тому видаляти його потрібно негайно.

Крім видалення нижнього листя томатів, як здорового так і пожовклого, бажано видаляти й листяні пластинки, які починають засихати: отут зовсім неважливо де вони розташовані – у найнижнішій частині або трохи вище і під ними теж є листочки. Листя томатів іноді засихає просто в силу свого віку: раз воно більше не потрібне рослині, то необхідно допомогти їй його видалити, інакше інфекція добереться й до неї.

Крім цього, можна робити і проріджування середини куща томату, за типом проріджування чагарників, але видаляти при цьому листя доречно з того боку куща, який звернений до півночі. Це забезпечить краще провітрювання куща томату і знизить ризик виникнення різних грибних хвороб та іншої інфекції. Пагони, що жирують, якщо вони ростуть із самого низу, також можна сміливо видаляти, від них користі мало, а відтягають вони на себе воду й живильні речовини досить сильно.

ПЛЮСИ ВИДАЛЕННЯ НИЖНЬОГО ЛИСТЯ ТОМАТІВ

Перший плюс – це те, що після видалення нижнього листя рослина стає трохи більш відкритою, повітряні маси вільно циркулюють біля основи кущів, волога нормально випаровується з поверхні ґрунту і з листяних пластинок, ризик появи фітофтори томату, а також іншої інфекції різко знижується (але не зникає повністю!).

Другий плюс – це те, що ми прибираємо листя томату, що перебуває у групі ризику, оскільки, як ми вище вже згадували, саме воно першим починає звичайно хворіти, це плюс також і на користь того, щоб звести до мінімуму ризик появи фітофтори на вашій ділянці.

Плюс третій – ми видаляємо зайві частини вегетативної маси куща томату, отже, трохи знижуємо випаровування вологи самими рослинами (тобто її витрату із ґрунту, що особливо актуально для дачних ділянок) і зменшуємо витрату речовин на підтримку існування цих листочків, що приводить до того, що ці самі речовини підуть на формування плодів.

КОЛИ ОБРИВАТИ ЛИСТЯ ТОМАТУ І ЯК ПРАВИЛЬНО ЦЕ РОБИТИ?

Насамперед, твердо запам'ятайте, що поспішати з видаленням листя томату в жодному разі не можна: так, якщо ви видалите його відразу після висадження розсади, то можете зробити тільки гірше, рослини цілком можуть зупинитися в рості або сильно сповільнитися. Видаляти нижні листочки можна тільки тоді, коли розсада підросте і зміцніє, для цього має пройти від семи до десяти днів. Зрозуміти, що розсада томатів прижилася, можна за активізацією її ростових процесів.

Перед тим як приступати до видалення листя томату, огляньте всі рослини, у першу чергу видаліть ті нижні листочки, які з якихось причин почали засихати й жовтіти, отут ризик появи інфекції вище, а вже потім переходьте до видалення нижнього листя зі здорових рослин.

У тому випадку, якщо ви однаково сумніваєтеся в доцільності видалення нижніх листяних пластинок томату, радимо провести цю процедуру спочатку з листям, розташованим з північного боку куща. Справа в тому, що ці листочки, крім того, що перебувають унизу, так ще й розташовані в тіні, тому вони практично не беруть участь у процесах фотосинтезу, а отже, не потрібні. Видаливши їх, ви точно не нашкодите рослині.

При видаленні листя томату не поспішайте, дотримуйтеся якоїсь етапності, наприклад, видаливши пару нижніх листочків не забувайте про рослину, стежте за нею. Буває так, що видалення листяних пластинок у томату провокує його на закладку нових суцвіть, такі, при гарному цвітінні рослини до їхньої появи, краще видалити, оскільки це додаткове й недоречне навантаження на томатний кущ. Залишити нові зав'язі можна тільки в тому випадку, якщо цвітіння було до видалення листя дуже вже млявим, суцвіть утворювалося менше, чим звичайно або чим це типово для даного конкретного сорту томату.

Нижнє листя томату намагайтеся видаляти, притиснувши черешок листа біля основи і смикнувши його нагору, тобто уздовж стеблинки, а не поперек його, як би вириваючи його із гнізда. При цьому намагайтеся підтримувати і стовбур томату і не смикайте листок дуже сильно, тому що є ризик відламування або надламу стебла. Униз листочки також тягнути не можна, якщо так зробити, то ви зможете відірвати й шкірочку стеблинки, шкірочка потягнеться за відірваним листочком униз і вийде рана, у яку може досить легко й досить швидко потрапити будь-яка інфекція.

Проводити видалення нижнього листя томату бажано в сонячний і погожий день, але обов'язково зранку (годині о 7-8 ранку, коли сонечко вже щосили світить), коли рослини в максимальному тургорі. Справа в тому, що в сонячний день ранка, що залишилася на місці колишнього листа, затягнеться набагато швидше, чим у похмуру погоду, і ризик влучення в ранку інфекції буде мінімальним.

Видаляти листочки можна не більше двох разів на тиждень за один прийом видаляючи або вирізуючи два або три листа, не більше. Тільки таке видалення листяних пластинок не буде занадто сильно травмувати рослини, і вони переживуть цю процедуру без проблем.

Основне правило при видаленні нижнього листя томату, яке твердо потрібно засвоїти: у тому випадку якщо в кисті дотепер не зав'язалися плоди, то на пагонах, на яких розміщена сама кисть, бажано видаляти не більше одного нижнього листочка, а от якщо всі плоди в кисті вже зав'язалися, то нижче даної кисті можна виламати абсолютно всі листяні пластинки, залишивши буквально пучок листочків тільки лише на верхівці.

Першу хвилю видалення листя можна сміливо провести після того, як сформується вся зав'язь, а другу хвилю можна провести, коли томати остаточно сформуються й почнуть офарблюватися. Таким чином, максимальну кількість живильних речовин ми спрямовуємо в плоди, але одночасно з видаленням листяних пластинок важливо зменшити кількість поливів, інакше надлишок вологи може викликати розтріскування плодів. Якщо йдуть дощі, то від поливів томатів потрібно відмовитися зовсім і частіше рихлити ґрунт біля основи рослини, щоб збільшити випаровування і не допустити застою вологи.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *