Жовтіє листя в огірків


Грибкові захворювання.

Чому жовтіє листя в огірків, найчастіше не так вже і просто зрозуміти, тому що причин багато і, здається, що всі вони підходять під конкретний випадок. А треба ж щось робити, урожай адже втрачати не хочеться. Як запобігти пожовтіння огіркового бадилля і що робити, якщо листя в огірків уже почало жовтіти? Зараз з'ясуємо. 

ЧОМУ ЖОВТІЄ ЛИСТЯ В ОГІРКІВ: 6 ПРИЧИН

Перша причина банальна — деяке нижнє листя усередині грядки жовтіє і відмирає від недоліку світла. Це взагалі не привід для занепокоєння, це нормальне явище. Як правило, огіркова грядка — це справжні буйні джунглі, не дивно, що усередину світло проникає із труднощами і нижньому старому листю його не вистачає. У цьому випадку просто час від часу обривайте жовті листочки й насолоджуйтеся збором урожаю. 

Причина друга — недолік або надлишок вологи. У звичайне літо огірки рекомендують рясно поливати два-три рази на тиждень, а спекотливого літа — щодня, глибоко промочуючи землю. А якщо ні, то коріння огірків стане «вибиратися» на поверхню землі в пошуках вологи і може підсохнути. Для рослин це катастрофа, починають жовтіти й листя, і зав'язі. Дощова погода огіркам теж не до душі: загниває коріння, утворюються гнилі на стеблах, у підсумку ми знову бачимо жовте листя. 

Причина третя — грибкові захворювання. Найчастіше саме фузаріоз, пітіоз та інші грибкові хвороби є причиною жовтого листя на огірках. Спочатку на бадиллі з'являються іржаві плями, потім листя покривається плямами повністю, засихає, обпадає. При цьому у випадку фузаріозу батоги стають млявими, як ганчірочка, і не реагують на полив. Якщо тридцятиградусна спека змінилася холодними дощами і зниженням нічних температур, тримайтеся: грибки не змусять себе чекати. 

Причина четверта — шкідники. Білокрилка або павутинний кліщ висмоктують усі соки з огіркового листя, у результаті листя жовтіє і гине. У цьому випадку рекомендації очевидні: гарний шкідник — мертвий шкідник. Доведеться або обприскувати грядку «отрутою», або рятуватися народними засобами. 

Причина п'ята — нестача живильних елементів. Найбільш малоймовірна, але причина пожовтіння листя огірка, що все-таки зустрічається. Якщо в огіркового листя жовтіють і сохнуть краєчки, можливо їм не вистачає калію або магнію. Темно-зелені жилки на тлі жовтизни можуть сигналізувати про дефіцит заліза або марганцю. Жовтіюче верхнє листя буває при недоліку міді. Цю ситуацію допоможуть виправити підживлення. 

Ну й остання причина жовтого листя — старість. З часом лист огірка грубіє, старіє, припиняє фотосинтез, жовтіє і відмирає. Швидше за все до цього часу ви вже наїлися огірків до відвалу і батоги, що старіють, вас не хвилюють. Але якщо свіжого огірочка прямо із грядки хочеться до осені, способи «продовжити життя» огірковим батогам існують, і ми поговоримо про них пізніше. 

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЛИСТЯ ОГІРКІВ ЖОВТІЄ 

Кращим лікуванням усього на світі є профілактика, і пожовтіння листя в огірка не виключення. Простіше не допустити подібного на своїй грядці, чим потім лікувати.

Тому: 

1. Намагайтеся дотримувати сівозміни. Не саджайте огірки на тому самому місці рік у рік, не саджайте їх після кабачків або гарбуза, інакше суттєво підвищується ймовірність «підхопити» грибкове захворювання. 

2. Вчасно й рясно поливайте свої огірочки. Якщо ви буваєте на ділянці тільки у вихідні, не полінуйтеся добре замульчувати грядки бур'янами або скошеною травою. Товстий шар мульчі не дасть волозі випаруватися, а так само забезпечить огірковому корінню додаткове живлення і тепло. 

3. Здійснюйте підживлення органічними або мінеральними добривами. Найпростіше, але ефективна підживлення — трав'яний настій у комбінації з підсипанням у лунки попелу. Попіл є не тільки додатковим джерелом калію, він ще й від паразитів огірки допоможе захистити. 

4. Після появи сходів у фазі 3-4 листочків (а потім через кожні 10 днів) обприскайте огірки наступним складом: 20 грамів господарського мила, 1 літр молока й 30 крапель йоду на 10 літрів води. 

5. Інший варіант профілактичного обприскування: увечері замочіть батон хліба у відрі води, вранці розімніть хліб і додайте маленький пухирець йоду. Один літр такої суміші розведіть у відрі води й обробіть огірки. Якщо повторювати дану процедуру раз на два тижні, можна зберегти огірки зеленими до самої осені. 

6. У червні пролийте огірки розчином соди (1 ст. л. на 10 літрів води). Лужне середовище не до душі патогенним грибкам. 

7. Від шкідників і паразитів допомагає цибульна лушпайка. 700-грамову банку цибульної лушпайки потрібно залити 10 літрами води, довести до кипіння, закрити кришкою й настоювати 12-14 годин. Потім цибульну лушпайку віджимають, відвар проціджують і розводять у співвідношенні 2:8 з водою. Таким розчином обприскуйте листя зверху і знизу, а потім пролийте землю. 

8. Якщо все-таки не вбереглися і листя почало жовтіти, спробуйте обприскати огірки розчином молочної сироватки або кефіру (2 літри на 10 літрів води). Для кращого зав'язування плодів можна додати в розчин 150 грамів цукру. 

9. Коли листя тільки починає жовтіти, може допомогти полив слабким розчином марганцівки. 

10. Щоб продовжити плодоносіння й омолодити старіюче листя огірків, проводять позакореневе підживлення сечовиною, одночасно підсипаючи перегній під коріння. Із цим же завданням відмінно справляється обприскування настоєм прілого сіна. Для одержання настою сіно замочується у воді (1:1) два дні. Обприскують огірки три рази з інтервалом тиждень. 

11. Для захисту від хвороботворних грибків і бактерій використовуйте біологічні препарати (наприклад, триходермін). Вони пригнічують шкідливі мікроорганізми, але при цьому безпечні для людини і тварин.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *