Догляд за малиною навесні і восени

Догляд за малиною навесні і восени. Фото

Як доглядати за малиною навесні і восени

Догляд за малиною навесні

Навіть якщо ви висадите на своїй ділянці кращі сорти малини, але не зможете забезпечити за ними належний догляд, то урожай буде невеликим незважаючи на сортність. За винятком першого року, кожної весни, біля основи куща вростає до 10 пагонів заміщення, крім цього навколо куща від коріння росте стільки ж порослевих пагонів. Після зимового періоду необхідно провести ревізію, і подивитися, чи немає серед них замерзлих пагонів. Якщо такі є, їх треба повністю видалити.

Правильна обрізка малини

У разі якщо підмерзла тільки верхня частина гілочок, їх треба обрізати до здорової частини.
Якщо тканини стебла живі, то не поспішайте їх вирізати. Плодоношення на таких стеблах можливо на гілках, які ростуть з пазушних або сплячих нирок. Не забувайте, що якою б мірою не підмерзли стебла, урожай все одно можна буде отримати, якщо у підстави збереглися живі бруньки. Потрібно залишити стільки пагонів, що їх було достатньо для підв’язування до шпале кожні 10 сантиметрів.

Догляд за малиною навесні і восени. Фото

Всю поросль необхідно видалити в травні або червні, практично відразу після її появи. В цьому випадку всі поживні речовини і волога буде надходити в основний кущ. Кожної весни виросли треба підрізати стебла на висоті до 160 сантиметрів, так як це буде сприяти появі на них великих плодів. Пагони можна почати зрізати після того, коли буде видно, на якій висоті ростуть нирки. Після цього підніміть пагони, і почніть прив’язувати до верхньої шпалери, а потім до середньої.
Остаточну обрізку малини можна зробити, тоді, коли вся шпалера буде підв’язана. Це слід справа саме в кінці підв’язки, так як не всі пагони добре зберігаються. Все це залежить від деяких факторів і іноді доводиться багато пагони нахиляти під певним кутом для рівномірного розподілу на шпалері.

Догляд за малиною навесні і восени. Фото

Приміром, кущі сорту «Міраж» обрізають на висоті не більше 3 нирок, які перебувають над верхньою дротом. Цей процес пов’язаний з рясним плодоношенням куща малини. Якщо залишити більше, то під вагою ягід кінці пагонів можуть зламатися в місці підв’язки під впливом вітру чи дощу. У сорту «Жовтий гігант» час плодоношення розтягнуте, тому у цього сорту можна залишати довгу частина пагона над верхньою шпалерою. У сорту «Кумберленд» ягоди досить дрібні, тому біля кущів «Кумберленда» вкорочують тільки саму тонку частину. Так що остаточна обрізка залежить від сорту малини і від збереження після зимівлі.

При використанні азотних добрив навесні активно ростуть тільки порослеві пагони. Азотне добриво мало що дає пагонів заміщення. У разі якщо пагони ростуть слабо, в кінці травня кожен кущ необхідно підгодувати – в одному відрі води розлучається лопата свіжого коров’яку і сірникова коробка сечовини. Цього добрива вистачить на весь вегетаційний період. Ще краще, якщо зможете до 15 червня покласти під кожен кущ мульчу з коров’яку. Мульчу можна класти в безпосередній близькості до отрастающим стеблах, але важливо не засипати верхівки молодих пагонів. Гній можна змішати з соломою або тирсою. Детально про те, як і які добрива можна вносити в грунт читайте у статті: «Добрива – норми внесення і способи застосування»

Гній необхідно вносити через два роки від попередньої підживлення гноєм . А якщо цю процедуру повторювати щорічно, в рік з холодною зимою рясними дощами і снігом, особливо в регіонах з тяжкою грунтом, то пагони не встигнуть дозріти. Коренева система малини залягає глибоко, тому грунт обробляється на глибині не більше 10 см і тільки після вноски рідких добрив. Якщо є мульча, то рихлити ґрунт немає необхідності. Малина є одним з тих рослин, яку люблять багато шкідників.

Іноді слід обробляти малину інсектицидами, але використовуючи мінімальну схему. Необхідно ретельно дотримуватися час і кратність обприскувань. Мінімальні обробки не знижують якість плодів.

Догляд за малиною навесні і восени. Фото

Часто доводиться використовувати інсектициди проти малинного жука та стеблової мухи. Муха вилітає з верхніх шарів ґрунту в середині травня. А з яєць, відкладених цією мухою виходять личинки, які вгризаються в стебла. В результаті таких пошкоджень на початку червня верхівки пагонів в’януть і загнивають. Зазвичай такі пагони гинуть.

Якщо малинник на вашому садовій ділянці не займає велику площу, то малинного жука можна зібрати вручну. Ранньою весною він харчується іншими рослинами, а перед початком цвітіння малини перебирається на неї, і відкладає яйця в розкритих квітках. Комах краще збирати рано вранці, коли вони ще практично сплять. Якщо у вас на ділянці висаджено садова суниця, то малину рекомендується саджати поруч з нею, так як жук малину любить більше суниці, а збирати його на малині легше. Тільки робити це треба дуже швидко. Якщо ви помітили жука, то підсуньте розкриту долоню під аркуш, на якому мешкає жук, і він сам впасти вам на руку. Під час цвітіння обробляти малину не можна, так як моментально знизитися врожайність із-за загибелі різних комах. Під час цвітіння, нектаром малини харчуються багато комахи, які заодно і запилюють її. У разі якщо багато шкідників, низ малини можна обробити в кінці травня, а з початком цвітіння рослина можна обробити розчином «Карате»

Догляд за малиною восени – підготовка до зими

Підживлення восени малини

Підживлення восени процедура необхідна, так як кущі витратили за період плодоношення і росту кущів велика кількість поживних речовин з грунту. Грунт виснажена і це не може не позначитися на зростанні малини вже навесні і в подальшому на її плодоносінні. Перед перекопуванням міжрядь, необхідно внести гній з розрахунку на 1 м2 – близько 5 відер, гній вносячи під малину не частіше, ніж через два роки на третій. Мінеральні добрива то ж потрібно вносити восени. Беремо комплексне добриво, яке в своєму складі містить фосфор, калій і сульфат амонію, і удобрюємо з розрахунку 250г на 1м2 посадок. Мінеральні добрива вносять на наступний рік після гною.

Як обрізати малину восени

Багато садівники перед підготовкою малини до зимового періоду допускають таку помилку. Восени перед настанням перших заморозків збирають малину в пучки і пов’язують їх в такому положенні. У цьому випадку існує загроза вимерзання квіткових бруньок на тих пагонах, які знаходяться вище снігової укриття. Слабкі пагони малини восени потрібно повністю вирізати. Перед тим як почати пригинати кущі укоротіть їх до тієї висоти, до якої можете дістати секатором.

До пониження температури, восени, перш ніж пагони одрев’яніють кущі малини необхідно пригнути до землі як можна нижче, і закріпити їх в такому стані на нижній дроту шпалери, при цьому з пагонів видаляються все листя. У культурних шарів листя малини видаляються легко. Для цього на руку треба надягти рукавицю і нещільно затиснувши в руці втечу, провести рукою знизу вгору. Зривати листя малини ні в якому разі не можна, так як бруньки на пагонах ростуть знизу вгору і тоді можливо, що вони відламаються. А якщо ж на пагонах залишити листя, то вони закриють нирки, що в дощову погоду призведе до намокання листя, а потім до опіку нирок. Листя які залишилися на пагонах варто акуратно обрізати ножицями чи секатором.

Підготовка до зими.

Стебла малини слід пригинати так, щоб взимку вони повністю опинилися під снігом. Дуже часто садівники виконують цю роботу формально, залишаючи стебла на висоті до 60 см від поверхні землі. А адже саме ця зона є найбільш нестійкою до морозу. Висота снігового покриву в середині зими зазвичай не перевищує 50 см, таким чином, виходить, що стебла рослини знаходяться не під снігом, а над ним. А в приснежном шарі температура повітря дуже низька. Виходить, що замість захисту, неправильно пригнутая малина знаходиться в найбільш небезпечних умовах.

Догляд за малиною навесні і восени. Фото

Стан рослин також впливає на якість зимівлі. Кущі, які під час вегетаційного періоду були перегодовані азотом, втрачають стійкість до холодів. Хворі рослини і рослини, які росли в тіні, погано переносять зиму. Недостатньо просто правильно пригнути малину для успішної зимівлі. За малиною і взимку необхідний ретельний догляд. Завжди треба стежити, укриті чи кущі снігом, а у разі якщо зима малосніжна, то його треба обов’язково підсипати. Також необхідно забезпечувати постійний доступ повітря, якщо з’являється крижана кірка, її треба проколювати.

При недостатньо рясному снігу і сильних морозах, на малину обов’язково насипати сніг, так щоб кущі повністю були покриті. Під товстим шаром снігу малина нормально перезимує. До того ж пригнуті і вкриті кущі не пошкоджуються зайцями. Ранньою весною малинники треба звільнити від снігу і розв’язати кущі. Але не слід відразу піднімати їх на шпалери. Перш треба оглянути які пагони перезимували, а які не змогли. Після виявлення загиблих пагонів їх видаляють. Робиться це для того, щоб уникнути розвитку захворювань.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *