Догляд за смородиною

Догляд за смородиною

Чорна смородина – швидкоплідна і високоврожайна культура. У плодоношення вступає вже на другий рік після посадки, а на 3-4-й рік дає щірий урожай. Низькі врожаї смородини – це результат нехтування з боку садівників до агротехніки обробітку цієї культури.

У багатьох садах зустрічаються старі 10-ти і навіть 15-ти річні кущі, які давно вже пора замінити молодими. Інша поширена помилка – загущені посадки, коли кущі гнітять один одного, їм не вистачає світла, харчування, і вони дають лише мізерні врожаї. А адже смородина здатна давати по відру ягід з куща, і досвідчені садівники отримують такі врожаї.

Як же правильно доглядати за смородиною? Як отримувати щорічні високі врожаї?

Основні заходи догляду за смородиною – це розпушування міжрядь з одночасним знищенням бур’янів, полив, добриво, обрізка, захист від шкідників і хвороб і своєчасна заміна застарілих кущів молодими, а якщо є можливість, мульчування всій площі посадок 5-6 см шаром полуперепревшего або перепрілого гною .

Грунт під кущами смородини протягом літа підтримують постійно в рихлому стані. Але оскільки коріння смородини розташовані близько до поверхні грунту, розпушування треба виробляти неглибоко й обережно. Досвідчені садівники-любителі міжряддя смородини після весняного розпушування мульчують 5-6 сантиметровим шаром полуперенревшего гною або торфом. Це сприяє збереженню вологи, перешкоджає росту бур’янів і одночасно є добривом.

Смородина – вологолюбна культура і на поливи озивається збільшенням врожаю, ягоди стають набагато більшими. Критичними періодами у споживанні вологи є початок утворення ягід і час їх наливу, то є час збільшення їх розмірів. Висушування грунту в ці періоди може призвести до подрібнення ягід. При сухій погоді смородину зазвичай поливають один раз на 8-10 днів, використовуючи під кожен кущ по 5-6 відер води. Поливати смородину бажано під кущ, що не зволожуючи сам кущ. Зволоження куща може викликати посилений розвиток борошнистої роси. Для поливу використовують воду, підігріту на сонце. У разі сухої осені, наприкінці вересня-початку жовтня проводять вологозарядні полив. При хорошій заправці посадкової ями органічними і мінеральними добривами до початку плодоношення смородину годі й удобрювати. У цей період показником достатньої кількості поживних елементів є гарний приріст пагонів.

Плодоносна смородина споживає багато поживних речовин, тому з початком плодоношення починають як основне внесення добрив, так і підгодівлі. Восени перед розпушуванням грунту під кожен кущ вносять по 100-120 г суперфосфату, 30-40 г хлористого калію. Азотні добрива (аміачную селітру або сечовину) у дозі 40-50 г вносять рано навесні перед мульчированием грунту перепрілим гноєм. Смородина озивається підвищенням урожаю і на підживлення. Першу підгодівлю дають відразу після цвітіння. Її краще проводити пташиним послідом, розводячи 1 відро посліду в 18-20 відрах води, або коров’яком (1 відро на 5-6 відер води). Під кожен кущ виливають по 1 відру приготовленої підгодівлі і добре поливають.

Хорошу прибавку врожаю садівники отримують від позакореневого підживлення мікроелементами. Їх можна давати перед самим цвітінням і у фазі зеленої зав’язі. У 10 літрах води розчиняють 20-30 г сечовини, 7-8 г борної кислоти, 1 г хлористого цинку, 0,5 г сульфату міді і 0,3 г марганцівки. З цих мікроелементів цинк посилює стійкість її до хвороб, бор має стимулюючий вплив на цвітіння, марганець – на врожайність, мідь – на ріст і розвиток. Підживлення проводять ввечері в тиху погоду за допомогою звичайних садових обприскувачів. Другу позакореневе підживлення дають під час утворення зав’язей сумішшю з 0,5%-ного розчину сечовини (50 г на 10 л води) і 2%-ного розчину суперфосфату.

Догляд за смородиною

Для отримання високих врожаїв кущі смородини треба формувати обрізанням. Цим досягається правильний розвиток куща: попереджається його загущення, створюються кращі можливості для росту молодих пагонів, виключаються умови для розвитку шкідників і хвороб і як наслідок збільшуються крожайность і розміри ягід.

Першу обрізку смородини, як було скаано вище, проводять відразу після посадки. Обрізку плодоносному куща проводять щорічно. Кращими строками для обрізки й формування куща є пізня осінь і березень, коли вже пройшли міцні мімніе морози, але кущі ще перебувають у стані спокою. У цей час у саду ще є 5-10-сантиметровий шар снігу і по саду можна ходити, не ущільнюючи грунт. Правильно сформований кущ повинен мати 12 – 14 різновікових гілок. Щоб сформувати такий кущ, у двох-і трирічних кущів з молодих пагонів щорічно залишають лише 3-4 шт. найбільш добре розвинених і рівномірно розташованих у кущі. При формуванні важливо намагатися створити кущ з можливо більш широким підставою. Чим ширше основу куща, тим більше освітленої і незагущенние виявляється середина куща. Освітлений центр куща сприяє кращому дозріванню ягід, визріванню пагонів, робить кущ продувається, що в свою чергу, знижує небезпеку зараження борошнистою росою. Ягоди зав’язуються і в середині куща, а не тільки на периферії, що спостерігається при загущенні куща. З цією метою для подальшого плодоношення треба намагатися залишати потужні молоді пагони, які з’являються після підсипання лунки, ближче до краю куща. А пагони, які з’являються з середини куща, вирізують. Видаляють також всі слабкі і зайві молоді пагони і пагони, дуже близько нахилені до землі. Обов’язково видаляють всі хворі і уражені шкідниками гілки старших віків. Гілки, пошкоджені стекляніцей, вирізують біля самої основи і спалюють. Пагони, пошкоджені борошнистою росою, якщо вони дуже слабкі, також видаляють біля самої основи. Якщо ж пошкоджено тільки верхівки, то їх при необхідності залишають, вирізавши верхню уражену частину, прихопивши ще 2-3 здорові нирки. При обрізанні необхідно вміти відрізнити однорічну гілку-втечу від 2-8-річних гілок. Втеча зазвичай має світло-зелене забарвлення і не розгалужене. Гілки ж більш старшого віку забарвлені значно темніше і мають розгалуження.

У чорної смородини квіткові бруньки в основному закладаються на приростах першого і другого року 3-4-річних гілок. Тому для підвищення врожайності обрізають верхівки однорічних пагонів, викликаючи цим його розгалуження, отже, і збільшення кількості квіткових бруньок.

Необхідно видаляти також гілки старше 6-річного віку. Вони вже майже не дають приросту, погано гілкуються і малопродуктивні. До восьми років падає врожайність всього куща. Тому кущі старше 8-9 років треба викорчовувати і замінювати молодими.

Для гарного плодоносіння і полегшення догляду навколо кущів встановлюють підтримують гілки огорожі. Навколо куща забивають чотири кілочки так, щоб кущ опинився всередині квадрата, вершинами якого є кілки. Далі роботу виконують удвох. Беруть чотири рейки, трохи довший растояния між кілочками, піднімають гілки, схилені до землі, і дротом або шпагатом закріплюють рейку на двох кілочках. Таким же способом встановлюють інші три рейки. Кущ з акуратно підведеними гілками виявляється в квадратному обрабленіі: добре виглядає і зручно за ним доглядати. Висота рейок, отже, і висота підняття гілок регулюється самим садівником в залежності від форми куща.

Коли земля в саду небагато підмерзне, покриється міцною кіркою, тоді кущі смородини туго обв’язують шпагатом, поступово спиралевидні витками піднімаючись знизу до вершини куща. Після такої обв’язки кущі приймають веретеноподібну форму. Тепер їм уже не страшна товща снігу, яка своєю вагою могла б розламати гілки. Залишається по мірі накопичення снігу в саду підгортати їх, поки вони повністю не одягнуться в сніжну шубу.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *