Правила вирощування суниці

Правила вирощування суниці

Суниця – цінна і улюблена ягода. Витоки її популярності криються в прекрасному смаку ягід, їх дієтичних і лікувальних властивостях. Крім того, в порівнянні з іншими ягідними культурами вона відрізняється високою здатністю до швидкого вегетативного розмноження, скороплідністю, врожайністю, а також високою пристосованістю і пластичністю, саме тому її можна культивувати в різних грунтово-кліматичних зонах.

Суниця не тільки смачна, але й корисна. Оптимальне співвідношення в ягодах натрію і калію, досить високий вміст в них заліза нормалізує водно-сольовий обмін і запобігає відкладенню солей в організмі людини. Калій виводить з організму рідину і натрій, тобто опосередковано бере участь в профілактиці атеросклерозу і гіпертонічної хвороби. Листя дикорослої лісової суниці містять вітаміну С в 4-5 разів більше, ніж плоди (250-280 мг%). Вони застосовуються як протицингові, сильні сечогінні засоби, уповільнюють ритм і підсилюють амплітуду серцевих скорочень, виліковує хвороби печінки, селезінки, атеросклероз, подагру, а також скорочують гладку мускулатуру кишечника, підвищують працездатність людини і витривалість.

З ягід готують прекрасне варення, смачні желе, пастилу, наливки і лікерні вина, їх додають у кондитерські вироби. Сучасні способи консервування, особливо заморожування, дають можливість майже повністю зберегти поживну цінність ягід і продовжити період їх споживання до самої весни.

Суниця – багаторічна трав’яниста рослина. Висота рослини – до 40 см. Маса плодів коливається від 5 до 50 г і більше, забарвлення рожева або червона. Надземна частина складається з укорочених пагонів-ріжків, усоплетей і листя. З верхівкової бруньки ріжка формується квітконос, який після плодоношення відмирає.

Найбільш розвинені рослини першого порядку, так як освіта усоплетей починається приблизно через 30-40 днів після посадки і найбільш активно відбувається з липня. До кінця літа у підстави розеток утворюється мочка коренів, вони вкорінюються і стають самостійними рослинами, які можна використовувати як посадкового матеріалу. Материнський кущ може утворити 10 і більше усоплетей і дати до осені понад 40 розеток.

Після плодоношення зростання ріжка закінчується, і з пазушних нирок середніх листя утворюються нові, біля основи яких виростають додаткові корені, а торішній ріжок стає частиною кореневища. Молода укорінена розетка має один ріжок, але у деяких сортів вже в перший рік може сформуватися 2-3 ріжка (чим більше на рослині формується сильних ріжків, тим вище буде урожай).

Поверхневе залягання коренів суниці (основна їх маса перебуває на глибині 25-30 см) вказує на високі вимоги до вологи і живильних елементів.
Розвиток рослин, тобто ріст коренів, утворення нових і відмирання старого листя, відбувається протягом усього вегетаційного періоду, але особливо відзначають дві хвилі активного росту, під час яких зростає потреба рослин у поживних елементах і вологи. Перша починається ранньою весною і триває до початку активного росту ягід, а друга – після збирання врожаю до початку формування квіткових бруньок. Зростання коренів навесні починається на 8-10 днів раніше, ніж ріст листя, і відбувається в основному за рахунок запасних речовин, відкладених у ріжках минулого року.

Квіти суниці звичайно двостатеві. Цвітіння починається в квітні-травні. Тривалість цвітіння куща суниці приблизно 25 днів. Від кінця цвітіння до початку дозрівання ягід проходить від 18 до 22 днів, а від початку утворення бутонів і до повного дозрівання ягід – від 35 до 42 днів. У спекотну суху погоду цвітіння проходить швидко і, навпаки, в прохолодну – затягується.

У суниці існують і ремонтантні сорту. Ремонтантність означає здатність рослин через коротке періоду спокою до повторного або навіть багаторазового цвітіння і плодоношення протягом однієї вегетації. На відміну від звичайної така суниця закладає квіткові бруньки в другій половині травня. Ремонтантна суниця починає плодоносити з червня (разом із звичайними сортами) і продовжує давати урожай до глибокої осені. Але разом з тим у неї зазначено два періоди найбільш активного плодоношення: червень-липень і з кінця липня до осені. Ремонтантні сорти суниці через тривалого періоду плодоношення дуже вимогливі до грунту і вологи. Їх слід вирощувати при високій агротехніці.

Зимостійкість суниці залежить як від сортових особливостей, так і від віку рослин і рівня агротехніки. Молоді рослини перезимовують краще, ніж старі, оскільки у останніх придаткові і ріжкові корені знаходяться ближче до поверхні грунту або частково випирають над нею. Як правило, суниця гине в безсніжні зими при зниженні температури до -15 – 18 ° С, але може переносити температуру навіть до -25 – 35 ° С при наявності снігового покриву не менше 20-30 см.

Суниця вологолюбна, проте сирі і заболочені ділянки для неї непридатні. Чи не буде вона зростати в мікрозападінах, де застоюється вода. Оптимальною вважається вологість 75-80% польової вологоємності.
Суниця світлолюбна, але вона не любить як сильного освітлення (на півдні Росії), так і тривалого затінення. При затіненні рослини погано ростуть, частіше хворіють, слабо плодоносять і ягоди у таких рослин кисліші.

При обробітку суниці важливо правильно підібрати сорти. Крім їх продуктивності і термінів дозрівання треба враховувати й інші показники. Наприклад, зимостійкість, посухостійкість, стійкість до шкідників і хвороб, а також якість ягід.

Ранні сорти суниці (Зоря, Марія, Рання Махерауха, Юнія Смайдс та ін) дозрівають на 10-15 днів раніше середньостиглих, що прискорює початок збору врожаю і надходження свіжих ягід. Однак врожайність ранніх сортів часто невисока. Тому зазвичай під них відводять не більше 15% загальної площі. Середньостиглі сорти (Зеніт, Надія, Редгонтлит, Фестивальна та ін) високоврожайні, і під них відводять 50-60% площі посадок. Інша площа використовується під розміщення сортів пізнього терміну дозрівання (Зенга Зенгана, Холідей, Луч ВИРа, Богема та ін.) Для отримання стабільних урожаїв на ділянці слід вирощувати три-чотири основних районованих сорти (один – раннього, два – середнього, один – пізнього строку дозрівання). До них можна додати 15% інших сортів і випробовувати їх на перспективу.

Під плантацію суниці відводять добре освітлені ділянки, рівні або з невеликим ухилом, бажано захищені від пануючих вітрів. Рівень залягання грунтових вод – не ближче 1 м. При ближчому його заляганні необхідно влаштовувати грядки або канави для стоку води. До родючості землі суниця не надто вимоглива, але вона не росте на солоних і лужних грунтах.

Постійне вирощування суниці на одному місці призводить до накопичення на плантаціях запасу шкідників та збудників хвороб, до виснаження грунту, а, отже, і до зниження врожаю. Тому на одному місці довше 3-4 років вирощувати суницю недоцільно.
Деякі садівники спільно вирощують такі культури: суниця – петрушка – томат. У серпні висаджують суницю (2 рядки). Навесні висівають петрушку – 3 рядки (по краях і в центрі). В одному ряду з петрушкою через 1 м розміщують томати. Петрушка оберігає суницю від равликів, томати – від мурашок, блішок та деяких інших комах. Можливо і таке поєднання: суниця – томат – шпинат-крес-салат – кріп – петрушка – чабер. У серпні висаджують суницю (2 рядки), навесні – овочі. Томати розташовують в одному ряду з кропом. Першим збирають крес-салат, потім шпинат, кріп. Помічено, що суниця, вирощена поруч зі шпинатом, не так швидко знижує свою врожайність. Необхідно пам’ятати, що вирощувати суницю разом з томатами досить ризиковано, оскільки обидві ці культури уражуються вертіциллезному, фітофторозних і фузаріозного в’янення.

Під час підготовки ділянки під плантацію суниці вносять органічні добрива, основним з яких перепрілий гній, але (ні в якому разі не свіжий). Доза гною залежить від ступеня родючості грунту. Так, на чорноземах його вносять з розрахунку 4-6 кг/м2, на бідних грунтах цю дозу збільшують у півтора-два раза.В якості органічного добрива також використовують торф і компост, краще з додаванням пташиного посліду.

На малородючих грунтах перед посадкою вносять мінеральні добрива: фосфорні – 30-40 і калійні – 15-20 г/м2. Їх рівномірно розподіляють по ділянці, не допускаючи утворення грудок (в іншому випадку вони можуть викликати опіки коренів), і закладають на глибину багнета лопати.

Суницю садять протягом усього періоду вегетації, використовуючи як свіжозаготовлених розсаду так і після зимового зберігання при зниженій температурі. Однак ранневесенняя посадка (наприкінці квітня – початку травня) більш ефективна, оскільки в цей період рослини краще приживаються і дають урожай вже на наступний рік.

Прийнято дві схеми посадки: широкосмугова і узкополосная (однорядкова):

При широкосмуговій посадці рослини висаджують у дві-три рядки (ряду), об’єднані в смугу (відстань між рядками – 40-50 см, між смугами – 70-80 см, між рослинами в ряду – 20-25 см). Норма посадки становить 8-10 рослин на 1 м2.

Трирядкова смуга більш ефективна при осінній посадці, а навесні – при кущовий культурі, коли видаляються всі вуса і розетки (у цих випадках плантація НЕ загущався). Після першого плодоношення середній ряд у смузі видаляють (на його місце в наступні роки найкраще висаджувати озимий часник) і вирощують суницю вже по вузькосмугової схемою. У порівнянні з вузькими смугами в широких менше забруднюються ягоди, невелика витрата мульчують матеріалів і сильніше пригнічуються бур’яни.

За однорядковою схемою (70-80 х 20-25 см) формують смугу шириною 40-45см. Норма посадки становить 5-7 рослин на 1 м2. Перевага вузькосмугової посадки полягає в тому, що ягоди в неї зріють на 3 – 5 діб раніше, ніж в широкосмугової. Зменшення відстані між рослинами в ряду до 15 см доцільно тільки для слаборослих сортів, а також при осінній посадці, коли рослини не встигають утворити додаткові розетки до кінця сезону.

Безпосередньо перед посадкою грунт вирівнюють і розпушують на глибину 6 – 8 см. Потім, залежно від обраної схеми, роблять борозенки і поливають їх (2 л на 1 пог. м). При посадці кущів стежать, щоб верхівкова нирка (сердечко) перебувала на рівні грунту. Тому, що надмірне її заглиблення пригнічує і уповільнює ріст рослин. При дрібній посадці оголюються і підсихають коріння, що також призводить до порушення ростових процесів. Коріння зазвичай не вкорочують і лише занадто довгі (більше 7 см) підрізають, щоб вони не заважали посадці.
Необхідно стежити і за тим, щоб коріння заглиблюють вертикально, оскільки тільки при такому положенні по всій їх довжині утворюються обрастающие корінці. Якщо деякі коріння все ж загнулися, вони потім практично відімруть. У результаті рослини гірше приживаються і повільніше розвиваються. Після посадки грунт навколо рослини добре ущільнюють.

Відразу після посадки рослини оправляють: звільняють заглиблення сердечка і ущільнюють випирають. Висаджені рослини поливають (0,5 л на кущ) і мульчують торфом, перегноєм або просто землею. Через тиждень проводять ревізію грядок і, якщо це необхідно, підсадку рослин.

Якщо перед посадкою грунт був недостатньо заправлена ​​добривами, то через три-чотири тижні після посадки для активізації зростання рослини підживлюють мінеральними добривами: аміачною селітрою – 7-10 г/м2, сульфатом амонію – 15 г/м2, сечовиною – 30 г/м2 або Крісталлін – 10-15 г/м2.

Догляд за плодоносному плантацією зводиться, головним чином, до підтримання грунту в рихлому і чистому від бур’янів стані, підживлення та боротьби з шкідниками та хворобами. В особливо ретельному догляді суниця потребує тільки ранньою весною, коли рослини найменш обліственни і сильно виснажені зимівлею, а також у післязбиральний період, коли рослини повинні накопичити запас поживних елементів, що забезпечує надалі закладку квіткових бруньок, нормальні умови перезимівлі та початковий зростання навесні майбутнього року.

Правила вирощування суниці

Навесні, на початку росту рослин, ефективно обприскування сумішшю мікроелементів: марганцевокислого калію, борної кислоти і молібденовокислого амонію в концентрації 50г +15 г + 2г на 10л води.
Під час цвітіння проводять одноразове обприскування рослин 0,01-0,02% розчином сірчанокислого цинку. Під час росту ягід суниці одноразово обприскують 0,15% розчином борної кислоти. Обробка рослин в серпні 0,3% розчином сечовини сприяє закладці квіткових бруньок. Всі обприскування проводяться тільки ввечері або в похмуру погоду.

Крім того, ранньою весною на посадках суниці другого року на 1 м2 вноситься 15 г сульфату амонію або 10 г аміачної селітри; третього року – 35 г нітроамофоски або 15 г сульфату амонію; четвертого року – 10 г сульфату амонію. Наприкінці серпня на посадках суниці другого і третього року на 1м2 вноситься 20-30 г суперфосфату і 10-15 г сульфату калію.
При підгодівлі необхідно уникати хлористих форм калійних добрив.

Полив суниці. Для отримання хороших урожаїв дуже важливо забезпечення рослин вологою. Ознаки різкого дефіциту вологи: втрата тургору, завядание і поникли листя в жаркі години. За сезон зазвичай проводять від чотирьох до шести поливів. Найбільш ефективні поливи перед цвітінням, між зборами врожаю (частіше між другим і третім), після скошування листя (слідом за внесенням добрив) і наприкінці серпня, коли закладаються і формуються квіткові бруньки.

Суницю краще не поливати водою з температурою нижче 16° С (інакше можливе зараження плантації сірою гниллю). Попередньо воду треба витримати (нагріти на сонечку) до 20-26° С в якій-небудь ємності. Полив проводять вранці, щоб листя могли обсохнути до прохолодного вечора. Після кожного поливу грунт на плантації розпушують на глибину 5-7 см, а біля рослин – на 3-4 см. Це скорочує випаровування вологи і перешкоджає розтріскування грунту.

Ефективний прийом мульчування грунту гноєм, торфом, соломою та іншими матеріалами. Крім збереження вологи мульчування перешкоджає росту бур’янів, а на плодоносних плантаціях суниці оберігає ягоди від забруднення і знижує їх поражаемость гнилями.

Заморозки. Під час цвітіння суниці, особливо ранніх сортів, часто відбуваються заморозки, що може викликати загибель квіток і зав’язі. Критична температура для квіток і зав’язі становить -1,5 °С. Для боротьби з наслідками заморозків використовують димові купи або полив. На малих площах суницю можна вкрити плівкою, папером та іншими захисними матеріалами. Цей прийом крім захисту від заморозків дозволить прискорити дозрівання ягід на 7-14 днів.

Щодо стійкі до заморозків квітки мають наступні сорти суниці: Мисовка, Фестивальна, Прем’єр, Билинна, Зенга Тігайга, Зенга Зенгана, Богота, Рубіновий Кулон, Луч ВИРа, Зміна, Богема, Вічна Весна, Говоровський, Мамочка, Русь, Ранная щільна, Карнавал.

Важливо не тільки правильно доглядати за суницею, а й уміти збирати ягоди. Не можна допускати перезрівання суниці, оскільки від цього погіршується якість ягід і знижується врожай.
Заздалегідь готують тару, краще Малооб’ємна: луб’яні лукошки або ящики місткістю 2-3 кг. У ящики можна поставити картонні коробки місткістю до 1 кг.
Прибирати врожаї краще вранці, після того, як висохне роса. Ягоди треба зривати без натиску, відщипувати їх великим і вказівним пальцями разом з чашкою і плодоніжкою завдовжки близько 1 см і відразу складати в тару. Не можна пересипати ягоди з однієї тари в іншу. В окрему тару збирають гнилі та пошкоджені ягоди, щоб інфекція не поширювалася.

Не пізніше ніж через 7-10 днів після збору врожаю суниці листя скошують на висоті 5-7 см від поверхні грунту і видаляють з плантації. Скошування сприяє активній зміні листя, очищенню плантації від шкідників, збудників хвороб і бур’янів, а також полегшує боротьбу з рештою шкідниками. Особливо важливо скошування, якщо в посадках є вогнища ураження рослин суничним кліщем і сірою гниллю. Після скошування оголюються молоді полуразвернутого листочки, в яких мешкає кліщ, і його легше знищити. Крім того, у деяких сортів (типу Релгонтлнт) при своєчасному скошуванні значно збільшується майбутній урожай. Зволікання зі скошуванням неприменно призводить до втрати врожаю в наступному році.

Після скошування листя (а якщо його не проводять, то відразу після збирання врожаю) грунт у міжряддях перекопують, а між рослинами землю рихлять на глибину 5-7 см. Одночасно з грядки видаляють бур’яни і зайві слабо розвинені розетки. Якщо плантацію експлуатують кілька років, то видаляють і частина старих рослин. Перед перекопування в грунт можна внести торф або гній: вони грають роль органічного добрива і мульчують матеріалу. Відразу після внесення добрив плантацію поливають (бажано теплою водою – 15 – 20 л/м2). При необхідності вживають заходів проти хвороб і шкідників.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *