Готуємо сад до сплячки за всіма правилами

Зібрали врожай останніх яблук і груш? Настав час подумати про побілку. Це дуже важливий захід, і проводити його треба саме восени. Вона не тільки рятує кору від різких перепадів температур і сонячних опіків, але й знищує зимуючих у корі шкідників, забирає мохи й лишайники.

А якщо в побілку додати 100-300 г мідного або залізного купоросу, то вона не тільки придбає гарний колір, але й буде відмінною профілактикою таких небезпечних захворювань кори, як чорний і європейський рак, цитоспороз. Навіть короїди не люблять чіпати побілені дерева.

Є ще один дріб’язок – побілка робить кору дерев непривабливою для гризунів.

Про час побілки сперечатися можна довго. Фахівці переконані, що це жовтень-листопад. Якщо у вас є можливість білити дерева в цей час, то постарайтеся зробити це якнайпізніше.

Для побілки треба вибирати сонячні теплі дні, щоб її не змило дощем і вона повинна висохнути, а не замерзнути. Тобто після побілки повинно бути ще 2-3 теплих сухих дня.

Перед побілкою треба підготувати дерева: розстелити навколо стовбура й кістякових гілок плівку або брезент і очистити стовбур від відмерлої кори, мохів і лишайників. Під ними можна побачити лялечки плодожерки, яйцекладки інших шкідників… Так що ця процедура обов’язкова й виконується металевою щіткою (працювати треба акуратно, щоб не ушкодити живу кору) або спеціальним шкребком.

У молодих дерев очищувати нічого не можна, кора в них дуже ніжна і її легко ушкодити. Та й чистити там звичайно нема чого. Наймолодші дерева – до трьох-п’яти років і породи із гладкою живою корою, як у волоського горіха або черешні, краще не білити, поки вони не вступлять у солідний вік.

Очищену кору збирають і спалюють. Тріщини на деревах акуратно замажте садовим варом. Так само зробіть й з ранами, попередньо промивши їх залізним купоросом.

Звичайно для побілки використовують гашене вапно, 2-3 кг на 10 л води. У розчин додають 100-300 г мідного або залізного купоросу. Також корисно в розчин додати небагато Актари, щоб «дати прикурити» шкідливим комахам. Покривають стовбур двічі, тому що одинарний шар може змитися до середини зими.

У садових магазинах продаються спеціальні фарби для побілки.

ПОРАДА: Категорично не можна використовувати звичайні фарби, призначені для вже мертвого дерева або заліза. Білити дерева або не білити. 

Справа ваша, але поставте експеримент – побіліть й поспостерігайте. Напевно вони після цього будуть краще рости, менше хворіти й, найголовніше, краще плодоносити.

ВОДИ БАГАТО НЕ БУДЕ

Є думка, що вологозарядний полив робити не обов’язково, мовляв, і так дощі йдуть ледве чи не щодня. Однак скупі осінні дощики не промочать ґрунт на глибину 70 см. А саме на стільки треба просочити водою при осінній вологозарядці.

Навіщо її робити? Отут багато переваг. Наприклад, усі зустрічалися з тим, що південні культури вимерзають або підмерзають узимку. Але ж ушкодження будуть набагато меншими, якщо перед зимою рослини рясно полити. Тоді вони під впливом низьких температур не так сильно висушують, а виходить, і не підмерзають.

Крім цього, коріння менше страждає через зимові морози, тому що вологий ґрунт промерзає на невелику глибину.

І ще один момент: за сезон, поки коріння всмоктувало воду, на коріннях утворюються вапняні чохольчики, що утрудняють процес усмоктування. А якщо ґрунт узимку буде вологим у всьому шарі, де знаходиться коріння, й буде кілька разів замерзати й розморожуватися, тоді чохольчики руйнуються. У результаті дерева навесні краще ростуть і плодоносять.

Ще одна перевага вологозарядки – провесною сад можна не поливати. Це важливо, якщо воду для поливів у садівництві пускають пізно.

КОЛИ ПОЛИВАТИ ДЕРЕВА?

Багато чого залежить від організації зрошення. Чим пізніше це зробити, тим краще, але треба встигнути до сильних морозів, щоб ґрунт просочився водою й зверху узявся льодком. Коли поливають раніше, частина води випаровується, але однаково корисний ефект буде.

ДОВІДКА: На одне доросле дерево буде потрібно близько 100 л води. Стільки вилити на рівну поверхню неможливо, треба поливати в кілька прийомів або робити навколо дерев «чаші» і поливати по них. У промислових садах роблять борозни в міжряддях і їх заповнюють водою.

Обов’язково треба поливати під зиму хвойні дерева. Узимку вони теж витрачають вологу. Починають робити полив, коли дерева рясно втрачають листя. Справа в тому, що якщо провести полив раніше, у них можуть початися ростові процеси, що напередодні зими дуже шкідливо. Особливо це стосується молодих дерев. Під час листопаду коріння вже перестає споживати у великій кількості вологу, і такої неприємності не відбудеться.

БОРОТЬБА ІЗ ХВОРОБАМИ Й ШКІДНИКАМИ

Зазвичай обприскування намагаються проводити навесні по сплячих бруньках. Але самі хитрі садівники роблять цю роботу восени, після або під час листопаду. Отут усе просто: і роботи в цей час менше, і не треба поспішати – бруньки сплять і готові до всього, немає ризику, що вони розпустяться й обприскувати буде вже не можна, як навесні.

Як правило, сад восени обприскують сечовиною. Беруть її в серйозних дозуваннях – 500-700 г! При такій концентрації вона буквально випалює всі інфекції, а не тільки паршу яблунь і груш, як вважають деякі. Також вона прискорює перегнивання опалого листя й усі шкідники й хвороби, що улаштувалися на теплі квартири, у розпал зими виявляться на вулиці.

Тобто сечовина працює як інсектицид і фунгіцид одночасно. Але для посилення її дії можна додати в розчин 100 г залізного купоросу. Тоді грибкам точно прийде кінець.

Якщо влітку препарати, що містять мідь, застосовували не часто, то під зиму сад найкраще обприскати 3% бордоською рідиною. Вона гарна навіть не своїми фунгіцидними властивостями: рослини після такої обробки, як у зимовому камуфляжі, їм не страшні морозобоїни й сонячні опіки, навесні бруньки пізніше розпустяться, а виходить, можуть уникнути весняного заморозку. Усі рани будуть знезаражені, та й шкідникам доведеться несолодко.

До речі, у жодному разі не змішуйте мідний і залізний купорос. Також не можна змішувати бордоську рідину й залізний купорос. Бордоська рідина виконує дві функції: вапно втримує мідь на гілках, а мідь убиває грибкові хвороби, навіть моніліоз перед нею в 3% дозуванні відступає.

А от обприскувати восени рослини тими ж фунгіцидами, що й улітку (Хорус, Райок і ін.), – даремна витрата препаратів: вони працюють тільки по листю.

 При обприскуванні температура повинна бути не нижче +3…+4°С. Якщо холодніше, варто почекати потеплення.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *