Підготовка парника до зими

Отже, підготовка парника до зими починається з банального прибирання. Перш все, як тільки буде зібраний останній за сезон урожай, у парнику потрібно зняти самий заражений шар ґрунту – це на 10-15 см. Цю землю потрібно винести подалі від теплиці, хоча використовувати її на відкритих грядках теж можна. А от на її місце слід принести свіжу родючу землю.

Тепер ґрунт, що залишився у парнику, потрібно добре очистити від будь-яких рослинних залишків. Адже томати, приміром, особливо схильні до ураження фітофторою, збудники якої люблять зберігатися в бадиллі й передаватися на наступний рік іншим культурам. До речі, викинуті залишки рослин з парника не варто навіть відправляти в компостну яму – їх краще відразу спалити, щоб у шкідників не було шансу успішно розвинутися, поки буде перегнивати органіка й виділяться тепло.

Щоб уникнути цього, ґрунт у парникові перекопують на багнет лопати, що допоможе вибрати навіть кореневища бур’янів. Спушувати землю потрібно добре, щоб за зиму вона промерзнула – так вона очиститься від збудників хвороб і шкідників. До речі, кожні 5 років у парнику землю потрібно міняти повністю, або переміщати на інше місце сам каркас. Якщо ж немає можливості повністю поміняти ґрунт, його можна знезаразити термальним методом – прожарюванням або пропарюванням. Усе живе, що буде перебувати в субстраті, загине. А щоб не утворювалося біологічної порожнечі, ґрунт потрібно відразу ж заселити корисними мікробами – використовувати Ем-Препарати. Це «Триходермін», «Азотофіт», «Фітоцид» і «Біодеструктор». Оптимальний строк для такої біодезінфекції – 2 тижня, якщо температура вище 18 градусів і ґрунт нормально зволожений.

Хоча багато запеклих городників не дають замерзати парниковому ґрунту, навпаки, додатково утеплюючи його. Навіщо? Саме для того, щоб земля не змогла глибоко промерзнути і провесною, після зняття утеплювача, у ній уже можна було вирощувати самі ранні культури. Тоді в якості теплоізолюючого матеріалу можна взяти пінобетон, керамзитобетон або полістиролбетон. Його потрібно закріпити по всьому периметру парника, а з настанням зими обсипати пухким снігом. Так надходження холодів до ґрунту парника заблокується, і тепло буде розподілятися по вкритому ґрунту.

ОКУРЮВАННЯ

Кращий метод дезінфекції ґрунту в парникові – це окурювання. Воно особливо ефективне при знищенні бактеріальних інфекцій, грибків, кліщів, збудників хвороб і цвілі. А для того, щоб провести його, потрібно зробити от що:

1. Перед процедурою окурювання слід добре прикрити всі щілини в парнику – щоб сірчистий ангідрид, що утворився від згоряння сірки, не виходив з теплиці. Проводити цю процедуру можна тільки при температурі 10-15°С.

2. Взяти грудкову сірку, 50 г на 1 кв.м. площі, змішати з гасом і спалити її на спеціальних залізних листах, заздалегідь розставлених по всій довжині теплиці. Тільки запалювати сірку потрібно обережно: спершу той лист, що самий далекий від дверей, а тому вже всі інші по одному, у напрямку до виходу. Краще для цієї процедури використовувати гумові рукавички й респіратор.

3. Через 3-5 днів після окурювання парник можна буде обережно відкрити й провітрити.

ОБРОБКА ҐРУНТУ

Ефективно продезінфікувати ґрунт у парникові можна ще й такими методами:

1. 2,5%-м розчином формаліну обробити за допомогою обприскувача весь ґрунт. Розрахунки такі: 1 літр на 1 метр. Але робити це можна тільки, якщо в парникові немає протягів.

2. «Мокрий» спосіб: хлорне вапно в кількості 1 кг замочується в 10 літрах води близько тижня, після чого злитим настоєм рясно поливаються парникові грядки. А от ту кашку, що залишиться в цебрі, можна сміло використовувати для обробки металевих і дерев’яних конструкцій.

3. «Сухий» спосіб: хлорне вапно розсипається по поверхні ґрунту (100 г на один квадратний метр) і граблями зашпаровується на глибину 3 см.

І, нарешті, останнім часом усе частіше для обробки ґрунту парників і теплиць перед зимою використовуються біопрепарати – більш безпечні, ніж хлор і сірка. Звичайно, вони не такі сильні, але цілком ефективні як профілактичні засоби. Крім того, вони ефективно впливають не тільки на збудників хвороб, але й на родючість ґрунту.

ДЕЗІНФЕКЦІЯ КАРКАСА Й ПОКРИТТЯ

Усі металеві стійки парника потрібно обов’язково обдати окропом, а дерев’яний каркас – дезінфікувати 10%-вим розчином звичайного мідного купоросу. А через кілька днів після дезінфекції весь ґрунт у парникові слід полити бордоською сумішшю, яка дуже ефективна проти фітофторозу, парші, сірої гнили й несправжньої борошнистої роси. Після чого можна додати компост, ошурки, гній і все знову добре перемішати.

Після обробки ґрунту в парникові, потрібно зайнятися його покриттям. Отже, плівку потрібно на зиму зняти – навіть якщо вона ушкоджена в деяких місцях, служити вона ще зможе. Але на низькі температури її залишати не можна – неміцний матеріал попросту перетвориться в лахміття.

Очищати плівку від бруду краще мильним розчином, а потім – обробляти мідним купоросом. Потім її потрібно добре просушити, акуратно скласти й зберігати в темному закритому приміщенні. А то, що парник залишиться на зиму «розпакованим», це добре – сніг дасть усю необхідну вологу майбутньому врожаю.

Якщо ж парник зі склом, його необхідно ретельно вимити спеціальним засобом для очищення, або хоча б тим же мильним розчином. Причому провести цю процедуру потрібно й усередині теплиці, і зовні. Після чого скло потрібно продезінфікувати слабким розчином марганцівки.

А ще бажано звернути увагу на такі непримітні ділянки в скляних шибках парника, де накопичується бруд і рослинні залишки. От чому спочатку скло краще обробити сильним струменем зі шланга, особливо місця стиків скляних шибок, а потім – вручну за допомогою смужки пластику, і знову вимити бруд зі шланга.

Також розбиті й ушкоджені шибки парника потрібно перемінити на нові, а рами – добре загерметизувати замазкою.

Якщо з парника покриття на зиму не знімалося, то перший сніг потрібно буде накидати й усередину нього. Так земля не промерзне занадто глибоко, а навесні цей сніг розтане набагато раніше, чим той, що зовні.

Прийшла черга підготувати каркас до лютої зими. Для цього його необхідно побілити тільки що погашеним вапном або ж достатньо густим відстоєм хлорної перевести. Брати її потрібно на цебро води 1,5-2 кг, і додавати 100 г мідного купоросу.

Крім того, якщо парник – з полікарбонату й з металевим профілем, то він може попросту не витримати снігового навантаження. А тому для підстрахування йому потрібно поставити дві Т-Образні стійки – це можуть бути дві нетовсті невеликі колоди, які підтримують брусок, а він у свою чергу – парниковий профіль.

От і все – зиму можна буде перечікувати спокійно, не думаючи про парник, що залишився на дачі, а з наступного року – збирати здоровий багатий урожай.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *