Про пряні трави

З давніх часів вживали прянощі в їжу, отримуючи бадьорість духу і тіла. Колись прянощі цінувалися на вагу золота.

В Україні давно відомі такі прянощі, як кріп, петрушка, пастернак. Але хочеться розширити смакову і ароматичну гаму, додати до звичайного і традиційного щось нове. Адже кожен може виділити на своєму городі чи на дачній ділянці невелику грядку для вирощування нових (на перший погляд екзотичних) пряних трав, щоб хоч дізнатися, як вони виглядають і з чим їх їсти.

Пряні овочеві культури містять до 12% сухих речовин, до 3-4% цукру, і до 3% сирого білка, значну кількість вітамінів, ефірних масел та інших корисних речовин. Наукова медицина довела, що всі пряні рослини є лікарськими. Їх правильне застосування успішно виліковує хворого, стимулює функції хворих органів, приводячи їх у норму.

Більшість пряних трав родом із Середземномор’я, тому, виділяючи для їх вирощування ділянку землі, треба пам’ятати, що вони люблять сонце, тепло і не люблять вітрів. Інакше рослини не зможуть виробити достатню кількість корисних речовин. Грунт для вирощування пряних трав має бути добре дренованим, щоб не було застою вологи.

Пряні трави діляться на кілька видів, залежно від способу їх використання.

До салатних відносяться салат посівний, салат цикорний, крес салат, гірчиця листова, огіркова трава.

До шпинатних – шпинат городній, шпинат новозеландський, шпинат суничний, лобода садова, шпинат Утеуша, щавель.

А найчисленніша група пряних трав – пряносмакові. Це аніс, базилік звичайний, ісопу, змієголовник молдавський, кріп, петрушка, коріандр, котяча м’ята (котовник), калуфер, кервель, кмин, лофаант анісовий, любисток лікарський, майоран садовий, меліса лимонна, м’ята перцева, фенхель, чабер, нигелла, пажитник блакитний, пажитник сінний, мірріс запашний, рукола, селера тощо.

Пряні трави чудово сусідять на одній грядці зі звичайними овочами, доповнюючи один одного ефірними ароматами. За спостереженнями городників, кращі сусіди для базиліка – це огірки і помідори. Чаберу садовому комфортно з квасолею. Огіркова трава прекрасно росте з капустою та огірками, а кріп буяє в капусті, моркві, томатах і огірках. 

Створюючи для себе сад із трав, пам’ятайте: рослини, що використовуються частіше за інших, повинні бути легкодоступні.

Для вирощування пряних трав можна використовувати навіть пристовбурні круги у вашому саду, а квіткові клумби навіть виграють з точки зору краси від сусідства, наприклад, з синім базиліком або плямистим любистком.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *