Хвойники в ландшафтному дизайні.

Сучасний ландшафтний дизайн багатий на різноманітність видів хвойних рослин. Аромат заміського повітря, насиченого хвоєю, приємне та корисне обрамлення відпочинку на дачі та присадибній ділянці. Рослини використовуються у ландшафті при створенні красивих композицій, клумб, рокаріїв та топіаріїв, а також у вигляді огорож. Хвойні види дерев у ландшафтному дизайні чудово уживаються з листяними породами, виглядають на газонах в обрамленні каменів та квітів. Рослини відрізняються різноманіттям видів різного відтінку, форми та розміру, плюс – неповторний декор цілий рік.

Хвойники в ландшафтному дизайні.

Варіанти застосування хвойників у ландшафті.

Декоративні види хвойників популярні у дизайнерських рішеннях ландшафту через свої унікальні властивості:

 • Хвойні дерева та чагарники морозостійкі, легко переживають суворі холоди, надаючи декору зимовому ландшафту;
 • завдяки потужним корінням хвойні рослини забезпечують себе вологою навіть у посушливе літо, тому не вимагають частого поливу;
 • хвойники добре розвиваються при нестачі освітлення, ростуть у тіні та півтіні;
 • дерева привабливі у будь-який період свого життя. У процесі зростання краса та густота їхньої крони тільки посилюється;
 • Різноманітність видів хвойників має на увазі наявність компактних форм, що не потребують особливого догляду.

Хвойники в ландшафтному дизайні.

Культури хвойних рослин можуть застосовуватись при плануванні композицій ландшафту у будь-якому стилі. Дерева мініатюрних форм доречні у зелених огорожах, на клумбі та рокарії.

Дизайн рокарію з хвойних порід

Декоративний сад на пологому схилі з розкиданим камінням, різноманітністю невибагливих квітів, чагарників та мініатюрних хвойників – це рокарій. При створенні напівдикого хвойного ландшафту потрібно дотримуватися деяких принципів:

 • основою композиційної рослинності вибирають карликових представників хвойних порід;
 • вибираючи види хвойних рослин, враховується їхня невибагливість;
 • при формуванні рокарію повинні бути відсутні виражені перепади місцевості;
 • сюжетний малюнок створюється поєднанням великого каменю та підсипки із гравію.

Перед покупкою саджанців для рокарію необхідно продумати композицію ландшафтного дизайну, мініатюри хвойників у ціні не дешеві. Досягти найкращого ефекту в композиційному рішенні ландшафту можна вибравши для домінуючої рослини вертикальний хвойний карлик з кроною у вигляді конуса або овалу. Домінанту садять на початку або в середині композиції, навколо розташовують невеликі саджанці з кулястою кроною. Висаджування грунтопокривних хвойників, що стелиться, буде фоном.

Хвойники в ландшафтному дизайні.

Альпійська гірка відрізняється від рокарію вимогою більшої кількості сонячного світла. Пологий садок із хвойників у цьому плані невибагливий і чудово виглядає у ландшафтному рішенні під вікнами садиби, у тіні альтанки, на березі штучного ставка.

Хвойники в ландшафтному дизайні.

Створюючи рокарій, не слід завантажувати його різноманіттям хвойних видів, можна втратити красу та неповторність кожного. Компонуючи групи краще використовувати контрасти форми та кольори дерев або застосувати естетику плавного переходу.

Хвойники в ландшафтному дизайні.

Дикі камені, як елементи ландшафтного дизайну, повинні органічно входити в композицію і не ховатися в хвойних чагарниках, а гармонійно розміститися серед карликів з ялин, сосен, туй і ялівців. У результаті має бути повна ілюзія природного ландшафту в мініатюрі. Повільне зростання хвойників (до 3 см за рік) дозволить зберегти композицію довгий час.

Дизайн клумб із хвойників

У ландшафтному дизайні дачної ділянки хвойні краєвиди чудово виглядають на клумбах. Їх розміри та оформлення залежать від величини присадибної ділянки та таланту садівника.

Хвойники в ландшафтному дизайні.

Розрізняють кілька основних типів:

 • клумба велика, розміщується біля огорожі, високі хвойники заднього фону не повинні заважати ландшафтному огляду. Зазвичай вибирають сосну, ялівець звичайний, модрину європейську. Другий план складається з різного виду туй і листяних чагарників, перший ряд вистилається ялівцем горизонтальним або тсугою;
 • клумба компактна, вміщується на невеликій площі. Для посадки вибирають породи повільнорослих, низькорослих хвойників. Гармонійно виглядає поєднання зеленого, блакитного та сизого у колірних відтінках хвої. Для колориту можна використовувати квіткові багаторічники;Хвойники в ландшафтному дизайні.

   

  Хвойники в ландшафтному дизайні.

 • клумба пейзажна, невеликого розміру, має виглядати як шматочок дикого хвойного лісу. Незайвою буде наявність великого, необробленого каменю;
 • клумба симетрична, круглої чи квадратної форми. Розмір залежить від габаритів ділянки. По центру – високий хвойник (ялина, гірська сосна), слідом рівномірними рядами види середньої висоти (туї, ялівці). По краю – хвойні стелиться. Непогано додати до посадок вироби з дерева.

Хвойники в ландшафтному дизайні.

Увага! При оформленні клумби враховується запас вільного простору для зростання та розвитку зелених багаторічників.

Облаштування хвойної клумби не становить особливої складності. При правильному підборі видового ряду вічнозелених та грамотному їх розміщенні вийде гарний вид прибудинкової ділянки з мінімальними витратами часу та сил.

Огородження із хвойної зелені

Хвойні в ландшафтному дизайні дачної ділянки надають деяку величність пейзажної композиції, особливо вічнозелені посадки в живоплоті. Огорожа з хвойних дерев може бути різної висоти і має строгу красу і гармонійність. Окрім декору, рослинний паркан здійснює і корисну функціональність:

 • захист від цікавих очей. При висадженні рослини розташовують на мінімальній відстані один від одного, у міру зростання їх крони густо переплітаються і створюють надійну перешкоду допитливим сусідам;
 • зонування присадибного обійстя. Невисока хвойна огорожа допоможе розділити ділянку на зони та вбереже інші рослини від сильного вітру;Хвойники в ландшафтному дизайні.
 • затримки весняного снігу. За рахунок рівномірного розподілу снігу взимку весняне танення відбувається довше, і земля добре просочується вологою;
 • є місцем гніздування птахів, які у знищенні шкідників садових насаджень.Хвойники в ландшафтному дизайні.

Види дерев та чагарників для живої огорожі краще купити у спеціальному розпліднику, але можна зустріти у звичайному квітковому магазині. Окремі хвойні види придатні для розмноження живцями чи насінням.

Майстерність складного дизайну

Хвойники у ландшафтному дизайні відкривають простір польоту фантазії. Надати рослині будь-яку фантазійну форму під силу мистецтву топіарі. Основним способом отримання фігурного різноманіття рослин є стрижка, використовуються види тиса, ялини та ялівцю. Створюючи прості форми – циліндричні, кулясті, конусоподібні, краще вибирати ті види хвойників, кроні яких буде завдано мінімальної шкоди.

Хвойники в ландшафтному дизайні.

Садівники з досвідом стрижуть дерева «на око», для любителів-початківців існують трафарети і різні пристосування у вигляді вбитих кілочків і натягнутих мотузок. Надати красиву, спіралеподібну форму кроні хвойника під силу садівникові любителю. Використовуючи широку стрічку, потрібно обвити молоде дерево з конічною кроною і вистригти всі гілки з вільних ділянок. Через рік, стрижені місця вже добре помітні, можна трохи підправити і зрештою – гарна, морська раковина.

Вибір дизайну присадибної ділянки

Висока декоративність хвойних відкриває широкий діапазон їх застосування в ландшафтному дизайні. Необхідно зберегти красу та унікальність кожного хвойного дерева, тому не потрібно садити цілий ліс.

Хвойники в ландшафтному дизайні.

Перед висадкою рослин потрібно обов’язково врахувати:

 • кліматичні умови;
 • рельєф місцевості;
 • розміри ділянки та дворових будівель;
 • наявність водойм, містків.

Хвойники в ландшафтному дизайні.

Все це має ув’язуватися між собою та хвойними багаторічниками. Потрібно скрупульозно продумати композиційне рішення дизайну дачного саду, при пересадженні дерев, що підросли, можна пошкодити кореневу систему.

Поєднання рослин у хвойному саду

При розробці садового ландшафтного дизайну особлива увага приділяється поєднанню рослинних культур:

 • біля кедра та сосни не висаджують ялицю та ялинку;
 • ялини та туї – небажані сусіди;
 • модрину потрібно садити окремо, для неї нетерпимо присутність будь-яких хвойників;
 • розташування беріз і черемхи поруч із хвойними рослинами негативно позначається на останніх через брак поживних речовин у ґрунті, що поглинаються листяними;
 • кущі квітучих троянд ефектні з фоном з ялиць та ялинок, проте дане сусідство небезпечне для ніжних квітів через закислення ґрунту хвойниками.

Хвойники в ландшафтному дизайні.

Хвойні рослини добрі сусіди листяним чагарникам, злаковим, квітковим багаторічникам (особливо ліліям). Чагарникові види хвойних яскраво виглядають у компанії плакучих верб біля водойми. Туї з яскравою зеленню та сизуватим тонуванням хвої будуть чудовим тлом ялівцю.

Хвойники в ландшафтному дизайні.

Для ефектного та гармонійного виду хвойної композиції в ландшафті, потрібно дотриматися деяких правил:

 • хвойники безпрограшно виглядають на тлі рівного та доглянутого газону;
 • для найбільш вигідного огляду композиція з хвойних рослин повинна бути віддалена від головного місця перегляду на довжину 2 – 3 розмірів її висоти;
 • композиційне рішення має орієнтуватися на східний чи західний напрямок;
 • вибирається контрастне поєднання висоти та кольору хвойних видів, наприклад, низькі, кулясті види туй на тлі пірамідальних хвойників. Граючи висотою дерев можна досягти і візуального ефекту – середньоросла туя або ялиця поруч із низькорослою гірською сосною буде виглядати дуже значною.

Хвойники в ландшафтному дизайні.

Важливо! Вирішуючи композиційну задачу з хвойними, не слід забувати про їх інтенсивне зростання завширшки.

Підсумок

Будь-кому, хто бажає під силу облагородити шматочок землі, що прилягає до його будинку. Трохи фантазії, сміливих дизайнерських експериментів з хвойними екземплярами та результати принесуть радість, якщо враховувати деякі правила, описані вище.

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *