Як вибрати хороший саджанець?

Як вибрати хороший саджанець

Якщо конкретний сорт плодового дерева вже було обрано, починається гонитва за його саджанцем. Як же вибрати хороший саджанець плодового дерева, яке так хочеться мати на своїй ділянці? Щоб те чи інше деревце прижилося і радувало своїми плодами господаря, необхідно придбати здоровий саджанець.

Про те, як визначити стан саджанця і оцінити його характеристики, і буде йти мова у цій статті.

Час покупки саджанця

Саджанці плодових дерев стоять на полицях магазинів вже з лютого, а весняні посадки починаються з кінця березня (в різних кліматичних зонах терміни посадок можуть змінюватися), коли земля повністю розмерзнеться і прогріється. Чи варто купувати дерево за пару місяців до посадки? Звичайно, за цей час з ним може щось статися, наприклад, пересохне корінь, засохне стебло тощо. Не всім покупцям хочеться брати на себе відповідальність за зберігання саджанця, а просто купити його навесні і посадити в землю. Але, якщо обраний сорт дійсно унікальний, то варто ризикнути і придбати деревце, поки не розкупили.

Розмір саджанця плодового дерева

В одному магазині можна знайти кілька примірників одного і того ж сорту, але з невеликою відмінністю: одне деревце в кілька разів вище іншого. Справа в тому, що саджанці діляться на однолітки, дворічники і трирічки. Це означає, що вони були посаджені в розпліднику в поточному році, в минулому році і два роки назад. Очевидно, що старші саджанці будуть плодоносити швидше, ніж однолітки, але вкорінення останніх набагато вище.

Як вибрати саджанець

Оцінка стану кореневої системи

Тип кореневої системи саджанця буває:

  • закритим, тобто рослина продається із земляною грудкою (у цьому випадку розвиненість коренів ніяк не подивитися, але саджанці з закритою кореневою системою приживаються швидко і легко, без особливого стресу для рослини під час посадки, до того ж, такі саджанці можна висаджувати протягом усього дачного сезону);
  • відкритим, тобто корінь рослини замотаний у поліетиленовий пакет з додаванням мокрої тирси або іншого матеріалу, що не допускає його пересихання (тут вже можна подивитися і порівняти розмір дерева з розміром кореня, однак, такі саджанці потрібно садити тільки в зазначені терміни посадок — навесні або восени).

Загальна оцінка стану саджанця

  • Огляд листя (якщо воно є). На ньому не повинно бути ніякого нальоту, бульбашок, павутинок і всього іншого, що могло б відкрито свідчити про захворювання і зараженість шкідниками.
  • Стовбур деревця повинен бути прямим, не падати. Це більше стосується одноліток, так як у старших саджанців стовбур вже повністю одерев’янілий.
  • Огляд внизу стовбура місця щеплення. Воно повинно бути гладким, без помітних виступів прищепи або підщепи. В одноліток це місце перемотано зазвичай стрічкою, яку потрібно зняти вже після посадки.
  • Огляд земляного кома (якщо він є). Корінь рослини не повинен виступати за його межі, а розмір грудки повинен відповідати віку саджанця.
  • Огляд коріння (якщо саджанець з відкритою кореневою системою). Воно має бути добре розвинене, відповідно до віку саджанця.
  • Перевірка саджанця на сухість. Просто спробувати злегка зігнути стовбур. Якщо він еластичний і злегка пригинається, то це означає, що саджанець живий.

Тепер відомо, як вибрати гарний саджанець плодового дерева, і якщо прислухатися до таких простих порад і уважно оглянути в магазині бажаний саджанець, то швидше за все вдасться вибрати здорове деревце!

Автор Садівник

Полюбляю вирощувати фрукти та овочі на присадибній ділянці. Ділюся порадами по догляду за садом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *